Polska wśród najszczęśliwszych krajów Europy. Nieoczekiwany lider zestawienia

Eurostat opublikował coroczny indeks najszczęśliwszych krajów Europy. Polska zajęła w nim bardzo wysoką, drugą pozycję. Który kraj znalazł się na czele?

Publikacja: 11.12.2023 11:59

Polska zajęła drugie miejsce w indeksie najszczęśliwszych krajów Europy w 2023 roku przygotowanym pr

Polska zajęła drugie miejsce w indeksie najszczęśliwszych krajów Europy w 2023 roku przygotowanym przez Eurostat.

Foto: Elijah G Unsplash

Analitycy Eurostatu opublikowali doroczny indeks zadowolenia z życia w poszczególnych krajach Europy. Zaskakiwać może podium rankingu – Polska znalazła się na drugim miejscu, tuż za Austrią – liderem zestawienia.

Eurostat: Polska drugim najszczęśliwszym krajem Europy

Znamy tegoroczny ranking najszczęśliwszych krajów w Europie. Dane, które zebrano jeszcze w 2022 roku, dostarczają wielu zaskoczeń. Jedno z nich dotyczy pozycji Polski która znalazła się w ścisłej czołówce krajów z najwyższym poziomem zadowolenia z życia.

Czytaj więcej

Najbogatszy Europejczyk znów na zakupach. Skupuje luksusowe nieruchomości

Wskaźnik poziomu satysfakcji z życia w naszym kraju wynosi 7,7 punktu. Znacząco wyprzedza więc średnią europejską, która wynosi 7,1 punktu. W tegorocznym rankingu wyprzedza nas jedynie Austria, która ze wskaźnikiem 7,9 uplasowała się na pierwszej pozycji.

Kolejnym zaskoczeniem jest wysoka pozycja niezbyt zamożnej i znajdującej się nieco na uboczu Europy Rumunii, która zyskała taki sam wynik, co Polacy. Wskaźnik 7,7 przyznano również Finlandii, rokrocznie okupującej czołówki wszelkich raportów dotyczących zadowolenia z życia.

Tworząc swoje indeksy satysfakcji z życia, Eurostat bierze pod uwagę osiem czynników demograficznych, dotyczących jakości życia, między innymi warunki ekonomiczne badanych, a także ich środowisko życia i pracy. Respondenci dokonują subiektywnej oceny tych aspektów w skali od 0 do 10 – i tak oblicza się ogólny wskaźnik zadowolenia z życia.

Eurostat: indeks najszczęśliwszych krajów Europy w 2023 roku

Skład pierwszej dziesiątki dostarcza już mniejszych zaskoczeń. Dominują w niej zamożne kraje z zachodu i północy Europy: poza wspomnianymi Finami dużą satysfakcję z życia odczuwają również Belgowie, Holendrzy i Duńczycy. W gronie dziesięciu najbardziej zadowolonych narodów w Europie znaleźli się też Słoweńcy, Czesi i Irlandczycy.

Czytaj więcej

To będzie najpiękniejszy nowy dworzec w Polsce. Lublin zyskał nowy symbol

Na szarym końcu znalazły się Grecja, Bułgaria i – co ciekawe – Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi, ze wskaźnikiem satysfakcji z życia wynoszącym zaledwie 6,5 punktu, zajęli drugą pozycję od końca w tegorocznym rankingu Eurostatu.

Dane wykazały korelację wysokiego poziomu zadowolenia z życia z kilkoma czynnikami demograficznymi. Są to między innymi młody wiek, posiadanie rodziny, wysoki poziom wykształcenia czy często wiążąca się z nim dobra sytuacja finansowa.

Jak zatem wygląda profil mieszkańca Europy, który kumuluje w sobie wszystkie demograficzne cechy człowieka szczęśliwego? To posiadający wyższe wykształcenie, nieźle zarabiający człowiek przed trzydziestką, który zdążył już założyć rodzinę. Płeć nie ma w tej kwestii większego znaczenia.

W takich krajach jak Polska, Austria, Finlandia czy Szwecja taki szczęśliwiec mieszka raczej na wsi. Z kolei na Litwie, Słowacji, Węgrzech, w Portugalii czy w Niemczech wyższy poziom satysfakcji z życia notuje się w miastach. Oczywiście nietrudno dojść do wniosku, że powyższa sylwetka szczęśliwego Europejczyka jest konstruktem czysto teoretycznym.

Autorzy raportu zauważyli jeszcze jedno ciekawe zjawisko. W latach 2018-2022 zanotowano wzrost poziomu zadowolenia z życia w krajach, w których zwykle był on niski. W przypadku krajów o wysokim wskaźniku satysfakcji zauważa się tendencję spadkową.

Najszczęśliwsze kraje Europy w 2023 roku według Eurostatu:

 • 1. Austria (wskaźnik satysfakcji: 7,9)
 • 2. Ex aequo: Polska, Rumunia, Finlandia (7,7)
 • 3. Ex aequo: Belgia, Holandia (7,6)
 • 4. Ex aequo: Dania, Słowenia (7,5)
 • 5. Ex aequo: Czechy, Irlandia, Malta, Szwecja (7,4)
 • 6. Ex aequo: Estonia, Włochy, Cypr Luksemburg (7,2)
 • 7. Ex aequo: Hiszpania, Litwa (7,1)
 • 8. Ex aequo: Francja, Portugalia, Słowacja (7,0)
 • 9. Węgry (6,9)
 • 10. Ex aequo: Chorwacja, Łotwa (6,8)
 • 11. Grecja (6,7)
 • 12. Niemcy (6,5)
 • 13. Bułgaria (5,6)
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem