Polak w pracy: wypalenie staje się polską specjalnością. Świat nam odjeżdża

Fizycznie polscy pracownicy i pracownice czują się całkiem nieźle. Dużo gorzej jest z kondycją psychiczną i emocjonalną. Nowy globalny raport McKinsey Health skupia się na sytuacji kobiet i mężczyzn w kilkudziesięciu krajach. Jak na tle reszty świata wypadają Polacy?

Publikacja: 16.11.2023 10:23

Z badań McKinsey Health wynika, że co szósty Polak czuje wypalenie i nie radzi sobie z tym. To jeden

Z badań McKinsey Health wynika, że co szósty Polak czuje wypalenie i nie radzi sobie z tym. To jeden z najwyższych wyników wśród przebadanych krajów.

Foto: Christian Erfurt Unsplash

Polscy pracownicy trzymają się całkiem nieźle — przynajmniej fizycznie. Jednak w kwestii kondycji psychiczne sytuacja nie wygląda już tak dobrze. Ciekawych wniosków dostarcza tegoroczny raport McKinsey Health Institute, który powstał na podstawie globalnego badania przeprowadzonego w kilkudziesięciu krajach.

Raport McKinsey Health Institute: Jedna czwarta Polaków czuje wypalenie zawodowe

Jak pracuje się osobom funkcjonującym w różnych środowiskach i firmach z rozmaitych branż? Aby to zbadać, eksperci z McKinsey Health Institute przeprowadzili szeroko zakrojone badanie w gronie ponad 30 tysięcy pracujących mieszkańców 30 krajów z całego świata.

Czytaj więcej

Raport: w CV kłamiemy na potęgę. Najczęściej – osoby z wyższym wykształceniem

Respondentów zapytano między innymi o to, jak postrzegają oni stan swojego własnego zdrowia — zarówno fizycznego, jak i psychicznego, a także relacji społecznych. Pytania dotyczyły również tego, jakie czynniki w miejscu pracy wywierają pozytywny, a jakie — negatywny wpływ na samopoczucie respondentów.

W badaniu wzięli udział również Polacy. 72 procent polskich respondentów dobrze ocenia swoją kondycję fizyczną. W przypadku kondycji emocjonalnej tego zdania jest 62 procent. Natomiast poczucie sensu życia oraz dobry stan relacji z innymi ludźmi zadeklarowało odpowiednio 50 i 55 procent Polaków.

Czytaj więcej

Polak: wściekły i bez motywacji. Nowy globalny raport Gallupa o rynku pracy

Jednocześnie więcej niż jeden na pięciu respondentów z Polski (21 procent) przyznało, że odczuwa wypalenie zawodowe. Podobny odsetek (22 procent) doczuwa awersję do pracy. Jedna piąta stwierdziła, że nie radzi sobie z emocjami w pracy, a aż 40 procent stwierdziło, że są psychicznie i fizycznie zmęczeni. Z kolei ponad jedna czwarta (26 procent) ma problemy z koncentracją i pamięcią. 

Im młodsi pracownicy, tym gorzej czują się w pracy

Na określenie wszystkich aspektów samopoczucia pracowników autorzy raportu ukuli termin „zdrowie holistyczne” (ang. holistic health) — czyli ogólne. Obejmuje on kondycję fizyczną, psychiczną, mentalną i społeczną.

Nie ma zaskoczenia, że z badania wynikło, iż ci pracownicy, którzy w codziennej pracy mają przeważnie pozytywne doświadczenia, cieszą się lepszym zdrowiem ogólnym. Są też bardziej innowacyjni i wydajni.

Badania McKinsey Health Institute wykazały, że w skali całego globu swoją ogólną kondycję pozytywnie oceniła ponad połowa respondentów. W Polsce — dokładnie 50 procent. Istnieją przy tym znaczące różnice na tym polu, w zależności od kraju, w którym mieszkają badani.

Najgorzej sytuacja wygląda w Japonii, gdzie swoją ogólną kondycję pozytywnie oceniła tylko jedna czwarta mieszkańców tego kraju. Najwięcej, bo aż 78 procent zadowolenie ze swojego ogólnego stanu zdrowia deklarują Turcy.

Pewne różnice zauważono wśród kilku grup pracowników. Generalnie im pracownicy młodsi, tym gorzej czują się w pracy. Znaczenie ma też wielkość firmy — te większe oferują swoim pracownikom lepsze środowisko pracy, pozytywnie wpływające na ich ogólny dobrostan. W dobrej sytuacji znajdują się też menedżerowie — w porównaniu z pracownikami na pozostałych szczeblach.

W kontekście środowiska pracy, autorzy raportu podzielili jego elementy na dwie grupy. Pierwsza to tak zwane aktywatory (ang. enablers), druga — wymagania (ang. demands). Podkreślają oni, że w stworzeniu zdrowego środowiska pacy ważne jest zachowanie równowagi między obydwiema grupami czynników.

Badacze dodają jednocześnie, że zwiększanie liczby aktywatorów nie zniweluje poczucia wypalenia zawodowego. Z drugiej strony, poluzowanie wymagań nie poprawi ogólnej kondycji pracowników. Wśród kilku rozwiązań autorzy raportu sugerują wprowadzenie elastycznej polityki i struktury organizacyjnej czy organizowanie szkoleń z zakresu przywództwa i zdrowego funkcjonowania firmy.

Polscy pracownicy trzymają się całkiem nieźle — przynajmniej fizycznie. Jednak w kwestii kondycji psychiczne sytuacja nie wygląda już tak dobrze. Ciekawych wniosków dostarcza tegoroczny raport McKinsey Health Institute, który powstał na podstawie globalnego badania przeprowadzonego w kilkudziesięciu krajach.

Raport McKinsey Health Institute: Jedna czwarta Polaków czuje wypalenie zawodowe

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
„Untact”: społeczeństwo ludzi „bezkontaktowych”. Nowe zjawisko opanowuje świat
Społeczeństwo
Hiszpania likwiduje nagrodę państwową dla torreadorów. Zmierzch ery corridy?
Społeczeństwo
Raport: nieszczęśliwy jak polski nastolatek. Rekordowo niski wynik na tle Europy
Społeczeństwo
Podwójna porażka Adidasa: przegrana w sporze o prawa do trzech pasków
Społeczeństwo
„August Blues”: atak letniej melancholii. Dlaczego nie znosimy sierpnia?