Polak: wściekły i bez motywacji. Nowy globalny raport Gallupa o rynku pracy

Najnowszy globalny raport Gallup Institute prezentuje niewesoły portret polskiego pracownika. Największe problemy? Jesteśmy sfrustrowani i niezaangażowani w pracy. Jak Polacy wypadają w porównaniu do innych krajów Europy?

Publikacja: 24.10.2023 12:24

Polskie firmy mają jeden z najniższych na w Europie poziomów zaangażowania pracowników. Wykazało je

Polskie firmy mają jeden z najniższych na w Europie poziomów zaangażowania pracowników. Wykazało je zaledwie 14 procent respondentów z Polski – pod tym względem jesteśmy w ogonie Europy.

Foto: Israel Andrade/Unsplash

Z najnowszej edycji globalnego raportu Gallup Institute zatytułowanego „State of the Global Workplace 2023” płyną niewesołe wnioski na temat polskich pracowników. W Polsce mamy jeden z najniższych w Europie poziomów zaangażowania w pracę, a dodatkowo polscy pracownicy borykają się z wysokim poziomem stresu, a nawet złości, tych uczuć doświadczamy w pracy każdego dnia. Z czego to wynika?

Raport Gallup Institute: Polski pracownik – zestresowany i niezaangażowany

Instytut Gallupa opublikował niedawno kolejną edycję swojego dorocznego raportu pod tytułem „State of the Global Workplace 2023”. Autorzy publikacji przedstawiają w nim doświadczenia i kondycję psychiczną pracowników w krajach z całego świata. Badanie objęło również państwa europejskie, w tym Polskę.

Czytaj więcej

Oto pierwszy w Europie ośrodek narciarski bez wyciągów. Wstęp jest za darmo

Na potrzeby raportu jego autorzy przeanalizowali wyniki z „Gallup World Poll” — największego na świecie badania dotyczącego rozmaitych obszarów życia współczesnych ludzi z ponad 160 krajów. Jednym z tych obszarów są doświadczenia w pracy, a także perspektywy, jakie mają w tym temacie osoby aktywne zawodowo.

Ankiety telefoniczne lub w bezpośredniej obecności badanego przeprowadzono wśród respondentów w wieku co najmniej 15 lat. Badanie zrealizowano w pierwszej połowie 2022 roku.

Wyniki ankiet pokazują, że sytuacja pracowników w Polsce nie przedstawia się zbyt pozytywnie. Polskie firmy mają jeden z najniższych na świecie poziomów zaangażowania pracowników. Wykazało je zaledwie 14 procent respondentów z Polski – pod tym względem jesteśmy w ogonie Europy.

Za nami uplasowały się takie państwa jak Grecja czy Hiszpania, ale też Wielka Brytania, Austria czy Szwajcaria, co pokazuje, że brak zaangażowania w pracy to problem europejski. Nasz kontynent zajmuje w tej kategorii pierwsze miejsce – z danych Gallup Institute wynika, że mamy w Europie najmniej zaangażowanych w pracę pracowników na świecie. 

Sytuacja jest o tyle ciekawa że, jak piszą autorzy raportu, Europa ma jednocześnie drugi najniższy poziom gniewu odczuwanego na co dzień przez pracowników, a także – że Europejczycy zajmują przedostatnie na świecie miejsce pod względem odsetka pracowników, którzy aktywnie szukają nowej pracy. A zatem – Europejczycy są niezaangażowani w pracę, ale nie chcą jej zmieniać.

W jaki sposób Gallup Institute bada zaangażowanie pracowników w pracę? Podstawą są odpowiedzi na następujące pytania:  

  • Wiem, czego się ode mnie oczekuje w pracy
  • Mam materiały i sprzęt niezbędny do tego, by dobrze wykonywać moją pracę
  • W pracy mam warunki do tego, by codziennie robić to, co potrafię najlepiej.
  • W ostatnich 7 dniach otrzymałem pochwałę lub zostałem doceniony za to, że dobrze pracuję
  • Mojemu przełożonemu albo osobie, z którą pracuję, zależy na mnie jako osobie
  • W pracy mogę liczyć na kogoś, kto wspiera mój rozwój
  • W pracy liczą się z moimi opiniami
  • Misja mojej firmy sprawia, że czuję iż moja praca jest ważna
  • Moi koledzy/koleżanki angażują się w to, by dobrze wykonywać swoją pracę
  • Mam przyjaciół w pracy
  • W ostatnich 6 miesiącach ktoś w pracy rozmawiał ze mną o postępach, które robię
  • W ostatnim roku miałem w pracy okazję do tego, by się uczyć i rozwijać

Badani odpowiadają na te pytania używając skali sześciostopniowej – 5 oznacza „zdecydowanie się zgadzam”, a 1 „zdecydowanie się nie zgadzam”. Szósta odpowiedź – „nie mam zdania” nie jest liczona do wyników.   

Badania na temat polskich pracowników: raport instytutu Gallupa

Jeżeli chodzi o poziom złych emocji, jakie odczuwają polscy pracownicy na co dzień, to również i na tym obszarze sytuacja jest daleka od idealnej. Złość na co dzień odczuwa w pracy niemal co czwarty badany przez Gallup Institute, to aż o dziewięć punktów procentowych więcej niż w przypadku statystycznego Europejczyka. Przed nami w zestawieniu „wściekłych” pracowników są tylko Bośnia i Hercegowina, Malta, Słowacja, Macedonia i Czarnogóra. Najrzadziej gniew w pracy odczuwają Finowie, Islandczycy, Estończycy, Norwegowie czy Portugalczycy. 

W całym tym niewesołym obrazie pojawia się jeden w miarę pozytywny akcent. Na pytanie, czy w najbliższej okolicy, w której mieszkają i pracują respondenci, panują dobre warunki do zmiany pracy, 48 procent Polaków odpowiedziało twierdząco. Nadal jednak jest to wartość mniejsza od średniej europejskiej — takiej samej odpowiedzi udzieliło 56 procent Europejczyków.

Z najnowszej edycji globalnego raportu Gallup Institute zatytułowanego „State of the Global Workplace 2023” płyną niewesołe wnioski na temat polskich pracowników. W Polsce mamy jeden z najniższych w Europie poziomów zaangażowania w pracę, a dodatkowo polscy pracownicy borykają się z wysokim poziomem stresu, a nawet złości, tych uczuć doświadczamy w pracy każdego dnia. Z czego to wynika?

Raport Gallup Institute: Polski pracownik – zestresowany i niezaangażowany

Pozostało 90% artykułu
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Społeczeństwo
Generacja Z zmienia myślenie o luksusie. Na rynek wchodzi „pokolenie przekąsek”
Materiał promocyjny
Społeczność ludzi, których łączą pasje. Sekret sukcesu serwisu OLX
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Spięcie między miliarderami: firma Elona Muska pozwana. Poszło o pieniądze