Raport: w CV kłamiemy na potęgę. Najczęściej – osoby z wyższym wykształceniem

CV czy rozmowa kwalifikacyjna to dla zdecydowanej większości kandydatów okazja do tego, by bez oporów kłamać na temat swoich umiejętności – wynika z nowego badania. Najczęściej do kłamstw w CV uciekają się kandydaci z wyższym wykształceniem.

Publikacja: 13.11.2023 16:45

Według badania do kłamstw podczas rozmowy kwalifikacyjnej przyznaje się 80 procent badanych.

Według badania do kłamstw podczas rozmowy kwalifikacyjnej przyznaje się 80 procent badanych.

Foto: Hunters Race/Unsplash

Z nowego badania wynika, że w naszych CV, a także w trakcie rozmów rekrutacyjnych, kłamiemy na potęgę. Co więcej, im wyższy jest poziom wykształcenia osób biorących udział w rekrutacji, tym bardziej kłamią one w kwestii swojego doświadczenia i umiejętności.

Raport: 70 procent kandydatów kłamie podczas rekrutacji

Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi, a jednak ubiegając się o pracę, kandydaci nie wahają się uciekać do fałszowania informacji na swój temat — byle tylko zdobyć wymarzone stanowisko. Skala tego zjawiska jest ogromna: siedem na dziesięciu respondentów przyznało, że przynajmniej raz skłamali w swoim CV, a 37 procent — że zrobiło to wiele razy.

Czytaj więcej

Słynna restauracja straciła wszystkie trzy gwiazdki. Upadek gwiazdy gastronomii

Tak wynika z anonimowej ankiety, którą przeprowadzili eksperci z serwisu ResumeLab, oferującego pomoc przy tworzeniu CV i listów motywacyjnych. Badacze przepytali grupę 1,9 tysiąca mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Uczciwa okazała się tylko garstka respondentów. Na pytanie, czy kiedykolwiek skłamali w swoim résumé, odpowiedzi przeczącej udzieliło jedynie 15 procent badanych.

Ogromna okazała się również skala kłamstw w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Do opowiadania nieprawdy na temat swoich kompetencji i doświadczenia podczas przynajmniej jednej rozmowy o pracę w życiu przyznało się aż 80 procent badanych, a 50 procent — że robiło to wielokrotnie.

Koloryzujemy również w swoich listach motywacyjnych. Napisanie nieprawdziwych informacji w przynajmniej jednym z nich potwierdziły trzy czwarte respondentów (76 procent), zaś połowa robiła to wielokrotnie.

Największą grupą, która kłamie w trakcie procesu rekrutacji, okazały się osoby posiadające wyższe wykształcenie. Do wypisywania nieprawy na swój temat w CV przyznało się 85 procent respondentów tytułami magistra i doktora, 90 procent z nich przynajmniej raz skłamało w listach motywacyjnych, z kolei 88 procent — w takcie rozmowy o pracę.

Badacze nie stwierdzili jednocześnie żadnych dysproporcji w innych kategoriach demograficznych. Kłamiemy na potęgę bez względu na płeć, wiek, poglądy polityczne, wyznanie czy branżę, w której działamy.

Rozmowa o pracę: kłamstwo się nie opłaca

Autorzy badania zapytali respondentów również o to, które informacje na swój temat najczęściej fałszują. Ponad połowa (52 procent) przyznała się do podrasowania zakresu swoich dotychczasowych obowiązków, taka sama grupa modyfikowała nazwę swojego poprzedniego stanowiska na brzmiącą bardziej prestiżowo. Z kolei 45 procent powiększało grupę osób, którymi zarządzało.

Inne kłamstwa dotyczyły okresu zatrudnienia u poprzednich pracodawców — przyznało się do tego 37 procent badanych. Prawie jedna trzecia respondentów (31 procent) posuwała się do jeszcze bardziej zuchwałych kłamstw, umieszczając w CV nazwy firm, w których nigdy nie pracowali. Natomiast jednemu na czterech badanych (24 procent) zdarzało się wpisać w swoim résumé stanowisko, którego nigdy nie zajmował.

Dlaczego kłamiemy w swoich CV, listach motywacyjnych i w trakcie rozmowy rekrutacyjnej? Zdaniem autorów badania wynika to z „głęboko zakorzenionego poczucia niepewności, z chęci zaimponowania innym osobom, a także z desperackiej potrzeby szybkiego znalezienia pracy”.

Eksperci podkreślają, że taka praktyka jest nie tylko wysoce nieetyczna, ale także niebezpieczna. Jeżeli bowiem kłamstwa i brak kompetencji wyjdą na jaw, nieuczciwy karierowicz może narazić się na sprawę w sądzie, zrujnowaną reputację — i problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości.

Z nowego badania wynika, że w naszych CV, a także w trakcie rozmów rekrutacyjnych, kłamiemy na potęgę. Co więcej, im wyższy jest poziom wykształcenia osób biorących udział w rekrutacji, tym bardziej kłamią one w kwestii swojego doświadczenia i umiejętności.

Raport: 70 procent kandydatów kłamie podczas rekrutacji

Pozostało 91% artykułu
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Społeczeństwo
Generacja Z zmienia myślenie o luksusie. Na rynek wchodzi „pokolenie przekąsek”
Materiał promocyjny
Społeczność ludzi, których łączą pasje. Sekret sukcesu serwisu OLX
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Spięcie między miliarderami: firma Elona Muska pozwana. Poszło o pieniądze