Generacja Z ma poważne problemy ze snem. Rośnie pokolenie niewyspanych

Generacja Z ma poważne problemy ze snem – wynika z najnowszego raportu na temat jakości snu. Dlaczego młode pokolenie Z ma problemy ze snem? Odpowiedź nie zaskakuje.

Publikacja: 03.11.2023 16:43

46 procent ankietowanych przedstawicieli generacji Z sygnalizuje częste lub notoryczne problemy z za

46 procent ankietowanych przedstawicieli generacji Z sygnalizuje częste lub notoryczne problemy z zaśnięciem.

Foto: Gregory Pappas/Unsplash

Badanie, które przeprowadzono w gronie prawie dziesięciu tysięcy dorosłych respondentów z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, dostarcza niepokojących wniosków. Znakomita większość respondentów kiepsko się wysypia — zwłaszcza ci młodzi. Co ciekawe, ich koszmary senne dotyczą ich codziennych aktywności, między innymi gier wideo i interakcji w mediach społecznościowych.

Generacja Z ma problemy z zasypianiem i gorzej się wysypia

Współcześni ludzie generalnie nie najlepiej się wysypiają — do takich wniosków doszli analitycy z firmy Calm, twórcy aplikacji wspierającej sen i relaks o tej samej nazwie. W raporcie pod tytułem „The Snooze Report” zawarli kilka spostrzeżeń dotyczących jakości snu w różnych grupach wiekowych.

Czytaj więcej

Generacja Z ma dość życia w stresie i presji. „Snail Girl” to nowy wzorzec

Ankietę przeprowadzono w sierpniu tego roku na reprezentatywnej grupie dziewięciu i pół tysiąca Brytyjczyków i Amerykanów w wieku od 18 do 65 lat. W każdym kraju przepytano mieszkańców dziesięciu miast, które wybrano ze względu problemy ze snem, jakie mają ich mieszkańcy.

Okazuje się, że aż 91 procent badanych przyznało, że notorycznie czują się niedostatecznie wypoczęci. Jednocześnie 69 procent stwierdziło, że potrzebuje ponad siedmiu godzin snu, choć tylko 31 procentom udaje się regularnie przesypiać tyle czasu w ciągu doby.

Ciekawych wniosków dostarczają dane płynące z ankiet wśród milenialsów i przedstawicieli pokolenia Z. Mogłoby się wydawać, że ci pierwsi, będący wyjątkowo zapracowaną generacją, powinni gorzej się wysypiać. To jednak młodsze „Zetki” mają większy problem w tej dziedzinie.

Z ankiety wynikło, że 46 procent „Zetek” sygnalizuje częste lub notoryczne problemy z zaśnięciem. Ten sam problem ma znacznie mniej milenialsów, bo 25 procent (co oczywiście nadal nie jest niskim odsetkiem).

Dlaczego młodzi z generacji Z źle śpią? Gry i media społecznościowe

Nasze sny — również te złe i nie pozwalające dobrze się wyspać — często odzwierciedlają nasze codzienne doświadczenia, problemy i obawy. Wpływ bieżących wydarzeń na jakość snu potwierdziło 29 procent milenialsów i aż 38 procent przedstawicieli pokolenia Z.

Niebagatelny wpływ na jakość snu ma również nasze „wirtualne” życie, co także potwierdziły wyniki raportu. Na pytanie o to, czego dotyczą ich koszmary senne, 18 procent „Zetek” wymieniło umieranie, 14 procent — granie w grę wideo, a 12 procent — interakcje w mediach społecznościowych.

Wszystkie te wartości były o kilkadziesiąt procent większe niż w przypadku milenialsów. Jak widać, to intensywne używanie urządzeń elektronicznych i internetu w największym stopniu zaburza jakość snu młodych ludzi.

Badacze zauważyli również, że 26 procent więcej „Zetek” niż milenialsów jest narażonych na przedłużający się stan „czuwania” z powodu długotrwałego używania elektroniki i social mediów. Dla kontrastu, 28 procent milenialsów stwierdziło, że nie ma takiego problemu — czyli aż o 23 procent więcej niż w przypadku odpowiedzi, jakich udzielili przedstawiciele pokolenia Z.

Autorzy badania wymienili w swoim raporcie kilka innych czynników zaburzających sen. Z pewnością potwierdzą je ci, którzy mieszkają ze swoim partnerem lub mają w domu czworonoga.

Aż 39 procent respondentów stwierdziło, że wysypia się lepiej, kiedy śpią sami niż z partnerem. Problematyczne jest między innymi chrapanie, a także kłótnie za dnia. Z kolei jeden na trzech respondentów przyznaje, że w porządnym wysypianiu się przeszkadza mu jego pupil.

Badanie, które przeprowadzono w gronie prawie dziesięciu tysięcy dorosłych respondentów z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, dostarcza niepokojących wniosków. Znakomita większość respondentów kiepsko się wysypia — zwłaszcza ci młodzi. Co ciekawe, ich koszmary senne dotyczą ich codziennych aktywności, między innymi gier wideo i interakcji w mediach społecznościowych.

Generacja Z ma problemy z zasypianiem i gorzej się wysypia

Pozostało 89% artykułu
Społeczeństwo
Koniec ery przyjaźni w pracy? Dlaczego nie chcemy już bliskich relacji w biurze
Społeczeństwo
Kolejna branża odczuła „efekt Ozempicu”. Chce na tym zarobić miliony
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?