Raport: co najbardziej irytuje cudzoziemców mieszkających w Polsce?

Nowy raport firmy InterNations przynosi zestawienie państw najbardziej przyjaznych ekspatom, czyli cudzoziemcom pracującym w danym kraju. Polska wypada w tym rankingu nieźle, lepiej niż Niemcy czy Dania. Za co ekspaci nas lubią, a co ich irytuje nad Wisłą?

Publikacja: 11.08.2023 16:31

Raport: co najbardziej irytuje cudzoziemców mieszkających w Polsce?

Foto: Olesia Bahrii

Serwis InterNations już po raz dziesiąty poprosił tysiące ekspatów z całego świata, czyli cudzoziemców pracujących za granicą, by ocenili jakość życia w krajach, w których mieszkają.

Wyniki zestawiono w rankingu najlepszych miejsc dla osób pracujących za granicą. W tym roku w badaniu Expat Insider 2023 wzięło udział ponad 12 tysięcy cudzoziemców, reprezentujących 171 narodowości i mieszkających w 172 krajach na całym świecie.

Najlepsze kraje dla cudzoziemców: na czele Meksyk i Hiszpania

Przeprowadzając badanie, a później tworząc ranking miejsc, w których najlepiej żyje się obcokrajowcom, badacze z  InterNations uwzględnili aż 56 różnych czynników.

Czytaj więcej

Ranking najszczęśliwszych krajów świata: Polska wyżej od Portugalii i Grecji

Wśród nich znalazły się między innymi: jakość życia (podróże i transport, środowisko i klimat, wypoczynek, zdrowie i dobre samopoczucie, bezpieczeństwo i ochrona), łatwość osiedlenia się (lokalna życzliwość, znajdowanie przyjaciół, kultura i gościnność), praca za granicą (perspektywy kariery, wynagrodzenie i bezpieczeństwo pracy, work-life balance, kultura pracy i satysfakcja), podstawy do emigracji (dostęp do internetu i narzędzi cyfrowych, administracja online, mieszkalnictwo, język) oraz finanse osobiste.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyżej wymienione czynniki, autorzy zestawienia zdecydowali – podobnie zresztą jak w roku ubiegłym – że emigrantom najlepiej żyje się w Meksyku. Bezdyskusyjnie państwo to jest numerem jeden, jeśli chodzi o łatwość osiedlania się. Zdaniem cudzoziemców mieszkają tu także najbardziej przyjaźni ludzie.

Na podium znalazły się też Hiszpania oraz Panama. Badani cenią je między innymi za różnorodność gastronomiczną, możliwość uprawiania sportu i rekreacji oraz za kulturę. A wszystko to przy doskonałej pogodzie. 

Polska wypadła w zestawieniu całkiem nieźle – szczególnie na tle wielu innych krajów europejskich, uważanych za doskonałe miejsca do życia. 

Czytaj więcej

Młodzi z generacji Z podróżują inaczej niż ich rodzice. Wolą jeść, nie zwiedzać

Polska oceniana przez cudzoziemców lepiej niż Niemcy czy Dania

Jak poradziliśmy sobie w rankingu najlepszych i najgorszych miejsc dla ekspatów w 2023 roku? Średnio, ale na tle innych miejsc w Europie całkiem nieźle. Spośród 53 krajów znajdujących się w ogólnym, globalnym zestawieniu zajęliśmy bowiem miejsce 35.

W tabelach rankingowych widać, że jest to wynik lepszy od uzyskanego przez takie kraje jak Belgia (pozycja 38.), Irlandia (39.), Dania (41.), Austria (42.), Wielka Brytania (43.), Włochy (47.) czy Niemcy, które – co może zaskakiwać – uplasowały się na końcu stawki (miejsce 49. na 53 państwa). Wyprzedzamy też Singapur, państwo tradycyjnie kojarzone z silną społecznością ekspatów z całego świata.

Co cudzoziemcom pracującym w Polsce podoba się u nas najbardziej? Przede wszystkim transport, w tej kategorii uzyskaliśmy najwyższe miejsce (15. na 53 kraje). Tutaj wyraźnie wyprzedzamy takie wysoko rozwinięte państwa jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Holandia czy Włochy.

Nieźle też oceniana jest ogólna jakość życia – w tej kategorii Polska zajęła 25. miejsce, przed m.in. Norwegią, Belgią czy Wielką Brytanią.

Co jeszcze lubią w Polsce cudzoziemcy, którzy u nas pracują? Kulturę pracy w firmach – tu zajmujemy bardzo wysokie 15. miejsce, przed Szwajcarią, Niemcami, Austrią, Norwegią, Francją czy Singapurem. Cenią nas też za to, jakie możliwości rozwoju kariery oferuje nasz kraj, a także za tak zwany „work-life balance”, a więc możliwość rozdzielenia pracy i życia prywatnego.

A czego ekspaci nie lubią w Polsce? Przede wszystkim pogody oraz stanu środowiska – w tej kategorii zajmujemy 39. miejsce na 53 państwa. Słabo wypada też polska służba zdrowia (34. miejsce). 

Badanie firmy InterNations przynosi też zaprzeczenie popularnej tezy, że Polacy to naród otwarty, serdeczny i przyjazny cudzoziemcom. Zajmujemy dalekie miejsca, jeśli chodzi o łatwość osiedlania się (39. miejsce na 53 państwa), otwartość (39. miejsce), przyjazność (38.) i łatwość zawierania nowych przyjaźni (39.).

Źle wypadamy też pod względem znajomości języków obcych wśród urzędników i osób, które mają za zadanie pomóc cudzoziemcom w załatwianiu spraw codziennych – w tej kategorii Polska zajęła 44. miejsce na 53 państwa, przed nami są m.in. Turcja, Grecja, Włochy, Tajlandia czy Portugalia.

Ciekawe wnioski z raportu płyną także na temat Niemiec, kraju tradycyjnie postrzeganego jako magnes dla ekspatów z całego świata. Nasi zachodni sąsiedzi zajęli w raporcie InterNations bardzo niskie, 49. miejsce – na 53 państwa.

Co najbardziej irytuje cudzoziemców pracujących u naszych zachodnich sąsiadów? Choćby brak możliwości załatwiania spraw online, brak możliwości płatności kartą, kłopoty przy osiedlaniu się w tym kraju, a także mała otwartość Niemców na cudzoziemców i ich niechęć do zawierania nowych znajomości. „Ekspaci w Niemczech należą do najbardziej nieszczęśliwych i najbardziej samotnych na świecie” piszą autorzy raportu InterNations.

Co w takim razie przyciąga ekspatów do pracy w Niemczech? Świetny rynek pracy, perspektywy rozwoju i bezpieczeństwo zatrudnienia.

Co ciekawe – kraje europejskie ogólnie postrzegane są jako trudne do osiedlania – końcówkę zestawienia w tej kategorii okupują państwa z Europy – są tam Austria, Dania, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja czy Czechy.

Ostatnie trzy miejsca w zestawieniu 53 państw najbardziej przyjaznych cudzoziemcom pracującym w danym kraju zajęły odpowiednio: Turcja, Norwegia i Kuwejt.

Serwis InterNations już po raz dziesiąty poprosił tysiące ekspatów z całego świata, czyli cudzoziemców pracujących za granicą, by ocenili jakość życia w krajach, w których mieszkają.

Wyniki zestawiono w rankingu najlepszych miejsc dla osób pracujących za granicą. W tym roku w badaniu Expat Insider 2023 wzięło udział ponad 12 tysięcy cudzoziemców, reprezentujących 171 narodowości i mieszkających w 172 krajach na całym świecie.

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
Ideały piękna w czasach sztucznej inteligencji. Nowa kampania marki Dove
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Społeczeństwo
Generacja Z ma nową rozrywkę. Eksperci o popularności „klubów czytelniczych”
Społeczeństwo
„Najbardziej lubiany człowiek w internecie” ma kłopoty. Pozew na 54 strony
Społeczeństwo
„Fałszywa produktywność” zmorą firm. Dlaczego wolimy udawać, że pracujemy?
Społeczeństwo
Aplikacje randkowe „psują” społeczeństwo. To efekt zmiany naszych upodobań