Problem wypalenia zawodowego dotyczy rosnącej liczby ludzi. W wielu przypadkach jego efektem jest spadek produktywności, a nierzadko też rezygnacja z pracy. Ci pracownicy, a także przedsiębiorcy, którzy mogą sobie na to pozwolić, szukają wytchnienia w luksusowych ośrodkach, pomagających uporać się z wypaleniem zawodowym.
Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?
W 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Jego objawy są rozmaite, wszystkie jednak wynikają z tego, że z różnych względów ludzie przestają odczuwać satysfakcję z pracy.
Czytaj więcej
Turystyka dla niewyspanych zdaniem ekspertów to jeden z trendów, które w 2023 roku będą zyskiwać na popularności. Jak wyglądają hotele dla osób, które biorą urlop żeby się wyspać – i na jakie wygody mogą tam liczyć?
Od strony psychicznej wypalenie zawodowe objawia się dojmującą niechęcią do pracy, poczuciem niemocy i frustracją. Czasem pojawiają się objawy takie jak bezsenność, problemy trawienne, a nawet nadciśnienie i rozregulowanie gospodarki hormonalnej.
Osoby zmagające się z wypaleniem zawodowym wyjątkowo dotkliwie odczuwają też tak zwany syndrom niedzielnego popołudnia, czyli przygnębienie i niepokój, które pojawiają się na myśl o zbliżającym się kolejnym tygodniu pracy. W najgorszym wypadku pojawia się depresja i rozmaite nałogi.