„Walczę o poprawę jakości życia w miastach” – mówi Carlos Moreno w wywiadzie dla serwisu Dezeen. Mimo to propagowana przez niego idea miasta 15-minutowego jako nowego otwarcia w urbanistyce, budzi coraz większe kontrowersje. Dała też początek wielu teoriom spiskowym, zgodnie z którymi cel miast 15-minutowych jest zgoła inny: kontrola i inwigilacja mieszkańców.
Taka reakcja zaskoczyła Moreno. „To szokujące, po raz pierwszy w życiu stałem się celem ataków zwolenników spiskowych teorii” – dodaje w wywiadzie dla „Dezeen”. Kim jest Carlos Moreno i dlaczego jego poglądy budzą tak skrajne emocje?
Carlos Moreno: twórca koncepcji „15-minutowego miasta”
Miasta na całym świecie rozwijają się coraz szybciej, a wraz z nimi pojawiają się problemy wynikające ze złego planowania. Wśród nich eksperci wymieniają między innymi nierówności i wykluczenie społeczne, korki na drogach, smog czy związane z nim szkody dla zdrowia człowieka i środowiska.
By uczynić przyszłość bardziej zrównoważoną, bardziej przyjazną dla życia i zdrowszą, urbaniści zaczęli zastanawiać się, jaka koncepcja mogłaby pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Jednym z nich jest profesor Carlos Moreno, dyrektor naukowy Katedry Przedsiębiorczości z paryskiej Sorbony, twórca idei „miasta 15-minutowego”.
Moreno zdobył międzynarodowe uznanie dzięki swoim pionierskim pracom i unikatowemu podejściu do zagadnień związanych z miastami inteligentnymi i zrównoważonymi. Był także doradcą rządów i instytucji międzynarodowych. W swoich badaniach zajmuje się przede wszystkim kwestiami rozwoju miast.