Na trumnie z ciałem królowej Elżbiety II, poza Royal Standard, czyli flagą reprezentująca głowę państwa i Wielką Brytanię, ułożono także wieniec kwiatów, jabłko królewskie, berło oraz największy skarb monarchii – pokazywaną na tysiącach zdjęć z uroczystości żałobnych brytyjską koronę państwową, będącą symbolem „majestatu i suwerenności”, który przyciągał szczególną uwagę poddanych składających hołd zmarłej monarchini.
Inkrustowana niemal trzema tysiącami kamieni szlachetnych, w tym 2868 diamentami, 273 perłami, 17 szafirami, 11 szmaragdami i 5 rubinami korona, powstała w 1937 roku na koronację króla Jerzego VI, ojca Elżbiety II. Zastąpiła cięższą i niedopasowaną do głowy nowej monarchini koronę z czasów królowej Wiktorii.
Waży ona dokładnie 2,23 kg. Eksperci twierdzą, że choć nigdy nie była wyceniana, może być warta od 3 do 5 miliardów funtów. I choć uchodzi ona za najwspanialszy klejnot w kolekcji skarbca Tower w Londynie, nie jest jedyną koroną, która istotna będzie zarówno podczas uroczystości pogrzebowych Elżbiety II, jak i podczas oficjalnej koronacji jej syna, Karola III.
Czytaj więcej
Elżbieta II zapewniała iluzję ciągłości. Nie była najsympatyczniejszą osobą, ale szanowano ją, ponieważ była do bólu prawa – mówi Marek Rybarczyk, wieloletni korespondent polskich mediów w Londynie, autor książki „Elżbieta II: ostatnia taka królowa”.
Korona Szkocji
Jedną z ważniejszych koron dla brytyjskiej monarchii jest także wykonana z litego złota oraz wysadzana 22 kamieniami szlachetnymi i 68 perłami zebranymi z wybrzeży Szkocji Korona Szkocji, która powstała w 1540 roku dla króla Jakuba V Stewarta. Jest ona do częścią najstarszej kolekcji klejnotów koronnych na Wyspach Brytyjskich. 12 września, kiedy trumna z ciałem Elżbiety II dotarła do Edynburga i wystawiona została w centralnej części katedry świętego Idziego, gdzie obywatele Zjednoczonego Królestwa oddali hołd monarchini, położono na niej właśnie ten klejnot.