Ranking uczelni: Uniwersytet Warszawski rekordowo wysoko. Jest jedno „ale”

Uniwersytet Warszawski to najlepsza w Polsce uczelnia wyższa – wynika z najnowszego rankingu QS World University Rankings 2023. To jednak nadal dość odległe miejsce. UW wyprzedzają m.in. prowincjonalne uczelnie z Syberii.

Publikacja: 09.06.2022 12:27

Brama główna Uniwersytetu Warszawskiego.

Brama główna Uniwersytetu Warszawskiego.

Foto: Witia, CC BY-SA 3.0 PL, Wikimedia Commons

Uniwersytet Warszawski zajął 284. miejsce w zestawieniu QS World University Rankings analizującym prawie 1500 uczelni z całego świata. Podobnie jak kilka innych polskich uniwersytetów, UW bardzo poprawił swoją pozycję w rankingu. Nadal jednak polskie uczelnie mają sporo do nadrobienia – żadna z nich nie znalazła się w pierwszej setce wspomnianego zestawienia. 

Najlepsze uniwersytety na świecie – w czołówce bez zmian

Autorem najnowszego rankingu najlepszych uczelni na świecie jest firma analityczna Quacquarelli Symonds (QS). Swoje raporty QS publikuje od 2004 roku.

Tworząc coroczny ranking, analitycy z QS biorą pod uwagę takie czynniki jak reputacja uczelni, poziom nauczania, a także proporcja wykładowców do liczby studentów na danej uczelni czy udział studentów zagranicznych oraz przedmiotów wykładanych w językach obcych.

W pierwszej dziesiątce znalazły się uczelnie, które od wielu dekad cieszą się największym prestiżem. Podium zajęły: Massachusetts Institute of Technology, Uniwersytet w Cambridge i Uniwersytet Stanforda.

Na dalszych pozycjach znalazły się: Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet Harvarda, Kalifornijski Instytut Techniczny CalTech, Imperial College London, Kolegium Uniwersyteckie w Londynie, Politechnika Federalna w Zurychu i Uniwersytet Chicagowski.

Czytaj więcej

Ranking czystości kąpielisk w Europie. Polska na szarym końcu zestawienia

Ciekawa sytuacja przedstawia się w pierwszej setce najbardziej elitarnych uczelni na świecie. Pewnym sygnałem dla polskich przedstawicieli świata nauki powinien być fakt, że nie ma w niej ani jednej polskiej uczelni – Uniwersytet Warszawski pojawia się dopiero w trzeciej setce.

W gronie stu najlepszych uczelni na świecie znalazł się natomiast Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. Łomonosowa, plasując się na 75. pozycji. Moskiewska uczelnia wyprzedziła takie prestiżowe instytucje jak Uniwersytet Waszyngtoński, Uniwersytet Stanowy Pensylwanii czy University of St Andrews.

Polskie uniwersytety na tle reszty świata

W rankingu QS znalazły się 22 polskie uczelnie wyższe. Najwyżej uplasował się Uniwersytet Warszawski, zajmując 284. miejsce. Z kolei 293. pozycję zajął Uniwersytet Jagielloński. Czołowe polskie uczelnie wyprzedzają między innymi dwa uniwersytety na Syberii – w Nowosybirsku i Tomsku. Dalsze miejsca – niektóre bardzo odległe – pozajmowały pozostałe polskie uniwersytety, politechniki i inne uczelnie. 

Wyniki tegorocznego rankingu pokazują, że kilka polskich instytucji zaliczyło awans. Liderem pod tym względem jest Uniwersytet Warszawski, który zajął najwyższą pozycję w całej historii rankingu QS. Podobny sukces odniósł też Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Niestety, nie można tego samego powiedzieć o Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Rzeszowskim, Uniwersytecie Śląskim i Politechnice Śląskiej. Każda z tych instytucji w rankingu na 2023 rok zaliczyła mniejszy lub większy spadek. Pozostałe polskie uczelnie od szeregu lat prezentują niezmienny poziom.

Warto dodać, że kalkulacje analityków nie pozwoliły przypisać wielu uczelniom indywidualnego miejsca. Poszczególne instytucje prezentują bowiem bardzo podobny poziom. Spora część uczelni – również z Polski – zajęła więc miejsca ex aequo z wieloma innymi.

Najlepsze czelnie na świecie – QS World University Rankings 2023:

1. Massachusetts Institute of Technology

2. Uniwersytet w Cambridge

3. Uniwersytet Stanforda

4. Uniwersytet Oksfordzki

5. Uniwersytet Harvarda

6. ex aequo: Kalifornijski Instytut Techniczny i Imperial College London

8. Kolegium Uniwersyteckie w Londynie

9. Politechnika Federalna w Zurychu

10. Uniwersytet Chicagowski

Polskie uczelnie według QS World University Rankings 2023:

1. Uniwersytet Warszawski – miejsce 284

2. Uniwersytet Jagielloński – miejsce 293

3. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Politechnika Warszawska – miejsca 521-530 ex aequo z innymi uczelniami

4. AGH, UAM, Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, UMK, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska – miejsca 801-1000 ex aequo z innymi uczelniami

5. Politechnika Śląska, Politechnika Lubelska, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, SGGW – miejsca 1001-1200 ex aequo z innymi uczelniami

6. Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Śląski – miejsca 1201-1400 ex aequo z innymi uczelniami

Uniwersytet Warszawski zajął 284. miejsce w zestawieniu QS World University Rankings analizującym prawie 1500 uczelni z całego świata. Podobnie jak kilka innych polskich uniwersytetów, UW bardzo poprawił swoją pozycję w rankingu. Nadal jednak polskie uczelnie mają sporo do nadrobienia – żadna z nich nie znalazła się w pierwszej setce wspomnianego zestawienia. 

Najlepsze uniwersytety na świecie – w czołówce bez zmian

Pozostało 90% artykułu
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem