Ranking czystości kąpielisk w Europie. Polska na szarym końcu zestawienia

Europejska Agencja Środowiska zaktualizowała swój raport na temat stanu czystości kąpielisk w Europie. Dokąd jechać w poszukiwaniu krystalicznie czystej wody oraz bezpieczeństwa na plaży? Do Austrii. A do Polski? Niekoniecznie.

Publikacja: 07.06.2022 12:38

Plaże na Malcie znalazły się w europejskiej czołówce kąpielisk pod względem czystości.

Plaże na Malcie znalazły się w europejskiej czołówce kąpielisk pod względem czystości.

Foto: Karl Paul Baldacchino

Badania ekspertów wykazały, że jakość wody w większości europejskich zbiorników wodnych spełnia niezwykle wyśrubowane standardy. Wiele jest jednak białych plam, w których nie wiadomo, co się dzieje. Mnóstwo takich niezbadanych obszarów znajduje się w Polsce.

Najczystsze kąpieliska w Europie są w Austrii, na Malcie i w Grecji

Choć w wielu miejscach w obrębie basenu Morza Śródziemnego czystość plaż pozostawia wiele do życzenia, najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska (EAŚ) udowadnia, że nie jest tak źle i nawet w południowych krajach Europy nie brakuje miejsc, w których można ze spokojem pluskać się w czystej wodzie.

W badaniu przeprowadzonym w 2021 roku przebadano 21 859 kąpielisk w 30 państwach. Okazało się, że aż 85 procent z nich spełnia najwyższe normy jakości. Postęp jest widoczny, bo rok wcześniej wartość ta wynosiła około 78 procent. Jednocześnie z roku na rok coraz mniej europejskich kąpielisk otrzymuje najniższą ocenę.

Liderem wśród 30 krajów okazała się Austria, która zajęła pierwsze miejsce w rankingu. Na drugim i trzecim znalazły się odpowiednio Malta i Grecja. Kolejne pozycje zajęły Chorwacja i wspomniany Cypr, a następnie Dania, Niemcy, Bułgaria, Litwa i Portugalia.

Jakość wody w kąpieliskach we wszystkich tych krajach jest lepsza od europejskiej średniej. Do tego grona zaliczają się też Finlandia, Włochy i Hiszpania, zajmujące odpowiednio 11., 12. i 13. miejsce.

Czytaj więcej

Hiszpania ma problem tuż przed startem sezonu. W kraju zaczyna brakować kelnerów

Z powyższych danych płyną dwie dobre wiadomości. Pierwsza jest taka, że nad Morzem Śródziemnym nadal nie brakuje akwenów z krystalicznie czystą wodą. Na stronie EAŚ znajduje się zresztą interaktywna mapa, na której można to dokładnie sprawdzić.

Druga dobra wiadomość jest taka, że aby cieszyć się czystymi kąpieliskami w trakcie letniego urlopu, Polacy nie muszą jechać na samo południe Europy. Zamiast tego mogą odwiedzić swoich zachodnich lub wschodnich sąsiadów, odkrywając miejsca, których nie nawiedzają tłumy turystów.

Taki plan wydaje się całkiem sensowny zważywszy, że zbliża się wyjątkowo upalne lato. Spędzanie czasu w najgorętszych krajach Europy – nawet w otoczeniu palm i piasku – nie każdemu może wyjść na zdrowie.

Polska na końcu rankingu kąpielisk w Europie

A jakich miejsc najlepiej unikać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należałoby znów zagłębić się w interaktywną mapę. Najgorzej jest między innymi w okolicach Amsterdamu, Kalabrii, Rzymu i innych dużych ośrodków miejskich, a także na północnym wybrzeżu Sycylii i w kilku punktach na Lazurowym Wybrzeżu i w hiszpańskim interiorze.

Ostatnie dziesięć miejsc w rankingu, licząc od góry, zajęły: Irlandia, Francja, Szwecja, Holandia, Łotwa, Albania, Estonia, Węgry i Słowacja. Polska niestety znalazła się na szarym końcu zestawienia, zajmując 30. pozycję.

Czy to oznacza, że w Polsce czystych kąpielisk jest tak niewiele? To byłaby bardzo krzywdząca opinia dla naszego kraju. Podobnie bowiem jak w rok wcześniej, badacze z EAŚ dysponowali dość skromnymi danymi. Między innymi ze względu na brak próbek nie dało się wystawić miarodajnej oceny ponad jednej trzeciej polskich kąpielisk.

Warto przy tym dodać, że w ponad 60 procentach przebadanych akwenów w Polsce kąpiel jest całkowicie bezpieczna. W prawie 45 procentach kąpielisk jakość wody określono jako „doskonałą”. Najczystsze kąpieliska rozsiane są po całej Polsce.

Najczystsze kąpieliska w Europie według Europejskiej Agencji Środowiska

1. Austria

2. Malta

3. Grecja

4. Chorwacja

5. Cypr

6. Dania

7. Niemcy

8. Bułgaria

9. Litwa

Badania ekspertów wykazały, że jakość wody w większości europejskich zbiorników wodnych spełnia niezwykle wyśrubowane standardy. Wiele jest jednak białych plam, w których nie wiadomo, co się dzieje. Mnóstwo takich niezbadanych obszarów znajduje się w Polsce.

Najczystsze kąpieliska w Europie są w Austrii, na Malcie i w Grecji

Pozostało 91% artykułu
Plaże
Brytyjczycy zachwyceni polskim kurortem nad Bałtykiem. „Ukryta perła”
Plaże
Polski kurort wyróżniony w rankingu najlepszych plaż świata. „Zapiera dech”
Plaże
Europa ma najpiękniejsze plaże na świecie. Nieoczekiwany zwycięzca rankingu
Plaże
Ranking najlepszych plaż w Europie. W czołówce znalazła się perła Bałtyku
Plaże
Polacy mają parawany, Włosi „furbetti di telo”. Zmora kurortów oficjalnie uznana
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy