Edward Snowden przemówił po 2 miesiącach milczenia. Ani słowa o wojnie

Edward Snowden, amerykański sygnalista, od lat ukrywający się w Rosji przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, zabrał głos po ponad dwóch miesiącach ciszy. Snowden nie odniósł się jednak do trwającej wojny w Ukrainie.

Publikacja: 03.05.2022 14:54

Edward Snowden podczas wystąpienia na konferencji Revolution 2021 w Kissimmee na Florydzie.

Edward Snowden podczas wystąpienia na konferencji Revolution 2021 w Kissimmee na Florydzie.

Foto: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Amerykanin, były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych, który ujawnił kilkaset tysięcy dokumentów NSA (agencja zajmująca się wywiadem elektronicznym), w 2013 roku znalazł schronienie w Rosji przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości i w pewnym sensie pozostaje tam na łasce Władimira Putina. Pozostawał jednak żywym uczestnikiem wielu debat dotyczących inwigilacji i prywatności w sieci, sytuacji międzynarodowej oraz wydarzeń w USA – z Rosji, poprzez media społecznościowe i internet, komentował aktualne wydarzenia. 

Edward Snowden przemówił po 2 miesiącach milczenia

Narastająca wojenna retoryka Władimira Putina z początku 2022 roku zaskoczyła Snowdena, podobnie jak ostre wystąpienia prezydenta USA Joe Bidena oraz informacje amerykańskiego wywiadu, że wojna w Ukrainie wybuchnie lada moment. Snowden w to powątpiewał – albo może chciał wierzyć, że wojna nie wybuchnie. „Byłem bardzo sceptyczny w tej sprawie i mam nadzieję, że (Biden) się myli, ale to, w jaki sposób stawia na szali swoją wiarygodność, martwi nawet mnie” – napisał w połowie stycznia, po kolejnym oświadczeniu Bidena, że do wojny może dojść w ciągu kilku następnych dni.

Czytaj więcej

Oliver Stone: Putin, którego znałem, był rozsądnym rosyjskim patriotą

27 lutego, trzy dni po ataku Rosji na Ukrainę, zabrał głos po raz ostatni. „Straciłem wiarę w to, że dzielenie się moimi opiniami na ten konkretny temat może być przydatne, ponieważ pomyliłem się w swojej ocenie” – napisał na Twitterze i zamilkł.

Milczenie Edwarda Snowdena trwało ponad dwa miesiące. Amerykanin zabrał głos 3 maja, ale nie odniósł się w ogóle do tematu wojny w Ukrainie. Skomentował sprawę, która od lat dzieli Amerykanów – kwestię prawa do aborcji.

Snowden udostępnił informację agencji AP, że amerykański Sąd Najwyższy może podważyć kluczowy wyrok dotyczący legalizacji prawa do aborcji w USA, w tak zwanej „sprawie Roe vs. Wade” z 1973 roku. Sąd uznał wówczas, że każda kobieta ma prawo do wykonania aborcji, a gwarantuje to 14. poprawka do konstytucji USA. Debata na temat „sprawy Roe vs. Wade” trwa w USA od lat. Zmiana decyzji przez Sąd Najwyższy może spowodować, że w wielu stanach w USA aborcja stanie się nielegalna.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem