Panettone to pochodzące z Mediolanu, aromatyczne, wilgotne, a zarazem niezwykle puszyste ciasto z bakaliami, które tradycyjnie wypieka się w okresie świąteczno-noworocznym. Jego gigantyczna popularność stała się powodem kłopotów ze zdefiniowaniem autentycznego panettone — i tego, kto może je wypiekać pod tą nazwą.
Co to jest panettone?
Panettone stało się we Włoszech narodowym symbolem świąt Bożego Narodzenia w drugiej połowie XIX wieku, po zjednoczeniu kraju. Drogie składniki i wymyślny sposób pakowania sprawił, że panettone stało się symbolem statusu społecznego, a także popularnym prezentem świątecznym.
W ciągu ostatniej dekady popularność panettone rozlała się poza granice Włoch, trafiła również do Polski. I to właśnie jego międzynarodowa sława, a także rosnąca liczba przeróżnych wersji, przyprawia teraz włoskich piekarzy o ból głowy. Chcą oni bowiem zachować autentyczny charakter panettone. Sami jednak nie są zgodni co do tego, na czym ten charakter dokładnie polega.
Czytaj więcej
Francuska bagietka doczekała się umieszczenia na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Od dekad ta charakterystyczna bułka to synonim francuskiego stylu życia, który uwodzi i fascynuje ludzi na całym świecie.
W 2005 roku włoski rząd zrobił w tym kierunku pewien krok, ustalając listę składników i niektóre szczegóły produkcji. Jedna z reguł mówi na przykład, że aby panettone otrzymało metkę „Wyprodukowane we Włoszech”, fermentacja ciasta powinna być spontaniczna. Nowe prawo nie doprecyzowuje jednak dość istotnych szczegółów, na przykład co do rodzaju drożdży (dzikie czy hodowlane), mąki czy bakalii.