Kalifornijska firma Voyage Foods zajmująca się segmentem foodtech, a więc technologiami na rynku produkcji żywności, opracowała technologię, która pozwala produkować pełnowartościową, a w dodatku smaczną czekoladę niezawierającą kakao. W dodatku proces produkcji takiej czekolady wcale nie jest skomplikowany. Tylko czy tego typu produkt można w ogóle nazywać czekoladą? Skoro burger bez mięsa nie może być burgerem to czy czekolada bez kakao zasługuje na tę nazwę?
Czytaj więcej
Niemiecki producent czekolady, firma Ritter Sport, natrafiła na niespodziewaną przeszkodę: według niemieckich przepisów nowego produktu Rittera nie można nazywać czekoladą. Dlaczego? Bo nie zawiera cukru.
Tego typu innowacje w dziedzinie technologii spożywczej stają się koniecznością. Uprawa kakao ma negatywny wpływ na środowisko, również jej etyczność pozostawia wiele do życzenia. Wśród konsumentów rośnie świadomość tych kwestii i producenci żywności pracują nad bardziej zrównoważonymi produktami.
Jak powstaje czekolada bez kakao?
Firmy produkujące żywność przyszłości od lat pracują nad stworzeniem receptur, które będą bardziej przyjazne dla środowiska. Jedną z firm, które poszukują innowacyjnych rozwiązań jest amerykański startup Voyage Foods.
Jego twórca, technolog żywności, Adam Maxwell, ma już na koncie udane eksperymenty z takimi produktami jak masło orzechowe, kawa czy napoje alkoholowe. Biorąc na warsztat czekoladę, Maxwell zastosował podobną technologię, jak w przypadku jego poprzednich spożywczych wynalazków.