Kradzież stulecia w Paryżu. Zniknęły butelki wina warte miliony złotych

Pracownicy słynnej paryskiej restauracji „La Tour d’Argent” odkryli, że ktoś włamał się do piwniczki, w której zgromadzono kolekcję ok. 300 tysięcy butelek. Zniknęły trunki warte kilka milionów złotych. Złodzieje nie zostawili śladów.

Publikacja: 29.01.2024 13:56

Zdaniem niektórych badaczy historia restauracji „La Tour d’Argent” sięgać może nawet XVI wieku, co c

Zdaniem niektórych badaczy historia restauracji „La Tour d’Argent” sięgać może nawet XVI wieku, co czyniłoby ją najstarszą francuską restauracją.

Foto: Davequ, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Restauracja „La Tour d’Argent” to jedna z ikon Paryża, której historia liczy kilkaset lat. Jej właściciele i personel mają jednak ogromny problem — z restauracyjnej piwniczki zniknęło ponad 80 butelek unikatowych win o łącznej wartości kilku milionów złotych.

Kradzież w Paryżu. Zniknęły 83 butelki unikatowych win

Restauracja „La Tour d’Argent”, z której okien roztacza się wspaniały widok na Sekwanę i katedrę Notre Dame, to legenda paryskiej gastronomii. Historia lokalu sięga czasów sprzed Rewolucji Francuskiej, a w zdaniem niektórych — nawet XVI wieku, co czyniłoby „La Tour Argent” najstarszą francuską restauracją.

Gośćmi tego wykwintnego lokalu było wiele znanych osobistości i przedstawicieli arystokracji — w tym Charlie Chaplin, Salvador Dalí, kilku amerykańskich prezydentów, królowa angielska Elżbieta II oraz jej syn, Karol III. Miał się w tym miejscu stołować również sam król Henryk III Walezy, który w dodatku jako pierwszy posługiwał się tu widelcem — pionierskim jak na tamte czasy narzędziem.

Czytaj więcej

Butikowy hotel z Krakowa jednym z najlepszych w Europie. Zdecydowało 1348 głosów

To również właśnie restauracja „La Tour d’Argent” stała się inspiracją dla popularnego filmu animowanego „Ratatuj” (fr. „Ratatouille”) z 2007 roku produkcji Pixara. Lokal może poszczycić się też jedną z największych i najcenniejszych kolekcji win w Paryżu.

W obszernej restauracyjnej piwnicy znajduje się około 300 tysięcy unikatowych butelek win, koniaków i innych trunków. Część z nich pochodzi jeszcze z okresu przed rewolucją francuską.

Niedawno personel restauracji zorientował się, że ktoś pokusił się o przywłaszczenie wielu cennych butelek. Francuskie media donoszą o zuchwałej kradzieży, do której doszło w restauracji. Na początku stycznia, w trakcie inwentaryzacji zasobów piwnicy, menedżer „La Tour d’Argent” zorientował się, że na półkach brakuje kilkudziesięciu butelek.

Kradzież stulecia w Paryżu. Złodzieje nie zostawili śladów

Z restauracyjnej piwnicy znikły 83 butelki rzadkich i cennych win, których łączną wartość wycenia się na ponad półtora miliona euro. Wśród skradzionych butelek znajdują się między innymi wina z renomowanej burgundzkiej posiadłości Domaine de la Romanée-Conti. Rynkowe ceny najlepszych roczników sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Francuskie serwisy informacyjne donoszą, że personel restauracji niezwłocznie powiadomił o kradzieży paryską policję. Co jednak zadziwiające, nikt tak naprawdę nie wie, kiedy dokładnie do niej doszło. W piwnicy nie znaleziono żadnych śladów włamania.

Nie ma pewności nawet co do roku, w którym złodzieje wynieśli butelki. Przypuszcza się, że zrobili to w okresie między styczniem 2020 a styczniem 2024 roku, a zatem pod uwagę brany jest dość długi odcinek czasu.

Spektakularna kradzież butelek z „La Tour d’Argent” świadczy o ogromie restauracyjnej piwnicy. Jej zawartość spisano w sporządzonej niedawno księdze, której waga wynosi aż osiem kilogramów, a którą przywozi się gościom do stolika na specjalnym wózku. Incydent wskazuje też na niedostateczną, jak się okazuje, ochronę, jaką zapewniono spoczywającym w niej bezcennym, historycznym butelkom.

Restauracja „La Tour d’Argent” to jedna z ikon Paryża, której historia liczy kilkaset lat. Jej właściciele i personel mają jednak ogromny problem — z restauracyjnej piwniczki zniknęło ponad 80 butelek unikatowych win o łącznej wartości kilku milionów złotych.

Kradzież w Paryżu. Zniknęły 83 butelki unikatowych win

Pozostało 90% artykułu
Restauracje
Słynna restauracja z dwiema gwiazdkami Michelin zamknięta. Koniec po 56 latach
Restauracje
Restauracja z Warszawy najlepsza na świecie. Triumf w globalnym rankingu
Materiał promocyjny
Perła Kulinarna w Monopolis
Restauracje
Nowa apka dla miłośników restauracji. Dozwolone będą tylko pozytywne recenzje
Restauracje
Słynna restauracja straciła wszystkie trzy gwiazdki. Upadek gwiazdy gastronomii
Restauracje
Bat na nieuczciwych francuskich szefów kuchni. „Pokażcie, co gotujecie”