Włochy? Japonia? Nie. Najlepsza restauracja na świecie mieści się w stolicy Peru

W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu „World's 50 Best”, uznawanej za najważniejszy ranking w świecie gastronomii, pierwsze miejsce zajęła restauracja „Central” z Limy, stolicy Peru. To nie przypadek. Kuchnia peruwiańska święci triumfy od lat.

Publikacja: 23.06.2023 13:38

Lima leży nad Pacyfikiem.  Pod koniec XIX wieku przyjeżdżali tu japońscy emigranci, których potomkow

Lima leży nad Pacyfikiem. Pod koniec XIX wieku przyjeżdżali tu japońscy emigranci, których potomkowie stworzyli silną i wpływową japońską diasporę. To miało wpływ także na kuchnię peruwiańską, w której pojawiły się wpływy japońskie.

Foto: Willian Justen de Vasconcellos

Kilka dni temu pisaliśmy o wielkim sukcesie polskiej gastronomii – aż trzy restauracje z Polski zdobyły gwiazdki w przewodniku Michelin, z czego jedna – aż dwie. Obecnie jednak żadnej polskiej restauracji nie ma w rankingu „The World's 50 Best” – globalnym zestawieniu, którego autorzy wybierają łącznie 100 czołowych lokali na świecie. Znalezienie się na tej liście traktowane jest jak ostateczne i najważniejsze potwierdzenie jakości jedzenia i serwisu w restauracji. „World's 50 Best” to gastronomiczny Olimp, do którego aspirują szefowie kuchni na całym świecie, także ci, którzy zdobyli już gwiazdki w przewodniku Michelin. 

W tegorocznej edycji konkursu „The World’s 50 Best” tytuł najlepszej restauracji na świecie otrzymała restauracja „Central” z Limy. Oprócz niej, w zestawieniu zadebiutowały dwie inne restauracje ze stolicy Peru, z czego jedna – w pierwszej dziesiątce. Trudno o lepszy dowód siły współczesnej kuchni z Peru. Na czym polega fenomen popularności kuchni peruwiańskiej?

„Central”: najlepsza restauracja na świecie w rankingu „The World's 50 Best”

Jurorzy dorocznego konkursu „The World’s 50 Best Restaurants” od ponad 20 lat przyznają nagrody najlepszym restauracjom na całym globie. W gronie jury zasiada ponad tysiąc ekspertów kulinarnych z całego świata: dziennikarze, krytycy, szefowie kuchni i restauratorzy. Proces wyłaniania zwycięzców odbywa się na drodze anonimowego głosowania, w którym nie biorą udział ani organizatorzy konkursu, ani ich partnerzy.

Czytaj więcej

Przewodnik kulinarny Michelin: za co przyznaje gwiazdki i jak można je stracić?

Dla całej peruwiańskiej branży gastronomicznej wyniki tegorocznej edycji konkursu były historyczne. Pierwsze miejsce, po raz pierwszy w historii konkursu, zajęła restauracja z Peru. Mowa o „Central” z Limy, którą wraz z mężem Virgilio Martínezem prowadzi utytułowana peruwiańska szefowa kuchni, Pía León.

Virgilio Martínez założył „Central” w 2008 roku, Pía León dołączyła do niego rok później, zajmując stanowisko szefowej kuchni. Od początku obydwoje starają się, aby stworzyć dla swoich gości doświadczenie kulinarne bazujące na rdzennie peruwiańskich składnikach i technikach gotowania.

Menu to w zasadzie kulinarna podróż przez 15 peruwiańskich ekosystemów, których wyznacznikami jest wysokość nad poziomem morza oraz głębokość pod wodą. Goście mają szansę spróbować dań bazujących na produktach charakterystycznych dla obszarów znajdujących się na różnych wysokościach na lądzie oraz na różnych głębokościach Oceanu Spokojnego.

„Central” to z pewnością najbardziej wpływowa restauracja całej Ameryki Łacińskiej. W 2022 roku lokal wrócił na pierwsze miejsce w rankingu najlepszych restauracji tego kontynentu. Wcześniej pozycję tę restauracja zajmowała nieprzerwanie od 2014 do 2016 roku.

Skąd bierze się popularność kuchni peruwiańskiej?

Bardzo wysoką, szóstą pozycję w rankingu The World’s 50 Best Restaurants zajęła inna restauracja z Limy — „Maido”, na której czele stoi szef kuchni Mitsuharu Tsumura. Menu restauracji stanowi fuzję kuchni peruwiańskiej i japońskiej. To debiutantka w konkursie The World’s 50 Best Restaurants, za zatem tak wysoki wynik jest tym bardziej imponujący.

Swój debiut ma również restauracja „Kjolle”, także z Limy. Nie ma zaskoczenia, że prowadzi ją Pía León. Formuła lokalu jest podobna, jak w przypadku „Central”.

Od szeregu lat kuchnia peruwiańska to wyjątkowy fenomen na światowej scenie fine diningu. Już ponad dekadę temu jej niezwykłe bogactwo i unikatowość zachwalał kultowy hiszpański szef kuchni, Ferran Adria. Miłośnicy dobrego jedzenia i eksperci z branży gastronomii doceniają kuchnię Peru za jej oryginalność, wynikającą z bogatej historii tego kraju, a także za to, w jak udany sposób przenika się ona z kulinarnymi tradycjami z Azji, Europy czy Afryki.

Niebagatelny wpływ na rosnącą popularność kuchni peruwiańskiej mieli Japończycy, druga największa grupa etniczna Peru. Jednym z jej propagatorów jest między innymi Nobuyuki Matsuhisa, twórca sieci restauracji i hoteli „Nobu”.

W tegorocznej edycji konkursu The World’s 50 Best Restaurants swoją obecność bardzo silnie zaznaczyła również szeroko pojęta kuchnia latynoska. Aż 10 miejsc w pierwszej pięćdziesiątce okupują restauracje z południowej i środkowej Ameryki, między innymi „Quitonil” i „Pujol” z miasta Meksyk (odpowiednio na miejscu 9. i 13.), a także „A Casa do Porco” z São Paulo (na miejscu 12).

Restauracje
„Gdzie są kobiety?” Szef przewodnika Michelin wskazał problem w branży gastro
Restauracje
Startuje pierwsza restauracja w kosmosie. Menu autorstwa słynnego szefa kuchni
Materiał promocyjny
PRIMITIVO: gwiazdy na otwarciu nowej śródziemnomorskiej restauracji w Warszawie
Restauracje
Rząd w Madrycie idzie na wojnę z hiszpańskim stylem życia. „To szaleństwo”
Restauracje
Kradzież stulecia w Paryżu. Zniknęły butelki wina warte miliony złotych
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił