Zdaniem kobiet, które wzięły udział w badaniu przygotowanym przez ONZ, przestrzeń współczesnych miast sprzyja napadom, molestowaniu, czy wręcz gwałtom. Dochodzi do tego dyskryminacja i nieprzyjazna infrastruktura, utrudniająca kobietom normalne funkcjonowanie i rozwój.
ONZ: kobiety nie czują się bezpiecznie w miastach
Od wielu dekad, o ile nie od wieków, miasta projektuje się bez uwzględnienia bezpieczeństwa i potrzeb kobiet. Kwestie te najwyraźniej nadal znajdują się poza spektrum zainteresowań władz miast i urbanistów. Do takich wniosków doszli analitycy z ONZ.
Swój najnowszy raport eksperci opracowali we współpracy z Uniwersytetem w Liverpoolu i międzynarodowym biurem projektowym Arup z siedzibą w Londynie. Publikacja znajduje się na oficjalnej stronie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.
W publikacji pod tytułem „Designing Cities that work for Women” wzięto po uwagę cztery cechy miast w kontekście funkcjonalności dla kobiet: bezpieczeństwo i ochronę, sprawiedliwość i równość, zdrowie i dobrostan oraz szeroko pojęty rozwój kobiet.
Raport przygotowano na bazie ankiet, w których wzięły udział mieszkanki miast z całego świata. Ich wyniki nie pozostawiają wątpliwości, że planując architekturę i funkcjonowanie miast, urbaniści kompletnie nie mieli na uwadze specyficznych potrzeb kobiet. W problematycznej sytuacji znajdują się zarówno kobiety z zamożnych, jak i uboższych krajów.