Szukaj

Miasto miliona rowerów i wielkiej sztuki

Co widzisz, gdy stajesz pod budynkiem Rijksmuseum, które mieści dzieła Rembrandta? Przede wszystkim widzisz, że setki rowerzystów próbują cię rozjechać bez pardonu.

Zatem pierwsza lekcja dotycząca tego, jak przeżyć w Amsterdamie, brzmi: schodź z drogi rowerzystom. To oni są tu najważniejsi. No i wielka sztuka – bez niej trudno w ogóle myśleć o tym mieście.

Amsterdam: porządek musi być, czasami

Holandia to jeden z najbardziej liberalnych krajów w Europie. Jednak władze miasta nie mają litości dla wandali, pijaków czy osób zaśmiecających miasto. Wprowadzono drakońskie kary za czyny „nieobyczajne”: picie alkoholu na ulicy może kosztować 95 euro mandatu, zaśmiecanie ulic jest jeszcze droższe. Jak w takim razie wytłumaczyć taką liczbę niedopałków przed wieloma knajpami?

Na ulicach można zauważyć jeszcze jedną prawidłowość. Wprawdzie Holandia zalegalizowała miękkie narkotyki, jednak można je palić tylko w miejscach do tego przeznaczonych, tzw. coffeeshopach.

Wiele osób, szczególnie młodych, nic sobie z tego nie robi. Gdy spaceruję uliczkami amsterdamskiej starówki, co rusz czuję charakterystyczną woń marihuany.

Fot: Robert Biskupski

Nie zmienia to faktu, że mieszkańcy Amsterdamu przywiązują dużą wagę do zdrowego trybu życia – oprócz rowerów, które są wszędzie, co rusz można spotkać knajpy z ekologicznymi i wegetariańskimi daniami.

Warto spróbować specjałów w małych amsterdamskich knajpkach – kucharze mają tu dużą wenę twórczą i potrafią zaserwować naprawdę oryginalne menu.

Zwiedzając Amsterdam, warto skorzystać z przeprawy promowej – dla mieszkańców tego miasta jest to zwykły środek transportu jak autobus czy tramwaj. Promy odpływają co kilka minut, a podróż jest darmowa.

Amsterdam: tu mieszka wielka sztuka

Amsterdam to także miasto wielu muzeów – najbardziej znane są: Rijksmuseum (Muzeum Państwowe), Muzeum Van Gogha i Stedelijkmuseum (Muzeum Miejskie). Warto jednak wybrać się do tych mniejszych, bardziej sprofilowanych placówek takich jak Woonbootmuseum, czyli Muzeum na Barce.

Można tam zobaczyć, jak mieszkają ludzie na barkach zacumowanych w portach Amsterdamu. Kibice mogą wybrać się na wystawę Ajax Experience opowiadającą historię amsterdamskiego klubu piłkarskiego Ajax, w mieście znajduje się też Bijbelsmuseum (Muzeum Biblii) z tabliczkami glinianymi, znaleziskami, obrazami i dokumentami związanymi z Biblią.

Ci, którzy lubią piwo Heineken mogą zobaczyć historię firmy i proces warzenia piwa w nieczynnym już browarze.

Ulice Amsterdamu
Fot: Robert Biskupski

Za to po zmroku warto zwiedzić Dzielnicę Czerwonych Latarni, która znajduje się w centrum miasta. Słynny kwartał jest wprawdzie pełen turystów, ale ma klimat półświatka. Warto pamiętać, że filmowanie czy robienie zdjęć jest tam bardzo źle widziane – można narobić sobie przez to kłopotów.

Zamknij
Zamknij