Przeceny na rynku sztuki: Monet, Renoir i Hopper w promocji

Koronawirus i widmo recesji zmusiły wielu zamożnych ludzi do poszukiwania źródeł gotówki. Jednym z nich będą wyprzedawane lub wypożyczane pod zastaw dzieła sztuki.

Publikacja: 23.03.2020 11:04

Fot: cottonbro/Pexels

Fot: cottonbro/Pexels

Foto: Fot: cottonbro/Pexels

Jeśli kolekcjonerzy sztuki traktowali swoje zakupy jako finansowe zabezpieczenie na trudne czasy, to te właśnie nadeszły. Można to wywnioskować nie tylko z pustych ulic, zamkniętych sklepów i spadków na giełdach, ale również z informacji, przekazywanych przez firmy udzielające pożyczek pod zastaw dzieł sztuki.

Muzea zamknięte do odwołania

W obliczu pandemii największe domy aukcyjne przekładają licytacje na późniejszy termin lub błyskawicznie przystosowują się do pracy w nowych warunkach. Sotheby’s, Christies, Phillips i Bonhams na co najmniej miesiąc wstrzymały wszystkie wydarzenia poza tymi, które mogą odbyć się w internecie.

Muzea liczą straty, spowodowane przez zamknięcie największych wystaw. Przykładem może by zorganizowany w 500. rocznicę śmierci, największy przegląd dzieł Rafaela, który ruszył na początku roku w rzymskim Kwirynale i cieszył się olbrzymią popularnością.

Z kolei właściciele ok. 70 galerii z Hongkongu powołali do życia Art Power HK, rodzaj branżowej grupy wsparcia, której powstanie jest wynikiem m.in. odwołania tegorocznej edycji Art Basel Hong Kong.

O przygotowanych przez organizatorów prywatnych salach wystawowych, które wydają się pierwszą, błyskawiczną reakcją świata sztuki na świat pracy zdalnej pisaliśmy w naszym przeglądzie wirtualnych muzeów i galerii.

Eksperci zwracają uwagę, że nowe, cyfrowe formaty, wciąż niepozbawione błędów, pozwolą na większą przejrzystość aukcji dzieł sztuki, m.in jeśli chodzi o ceny wywoławcze i estymowane.

Rynek sztuki: Basquiat w lombardzie 

Wg raportu Deloitte Art & Finance 2019 w ciągu ostatnich 4 lat wartość pożyczek zabezpieczanych dziełami sztuki wzrosła o 40% i pod koniec 2019 roku wyniosła 21 miliardów dolarów.

Ceny dzieł Basquiata i innych współczesnych ikon bezpiecznie rosły, i nawet w długiej perspektywie zakup najbardziej cenionych dzieł wydawał się idealnym pomysłem na inwestycje alternatywne. 

Teraz, w obliczu możliwej recesji, część przedsiębiorców wykorzystuje pożyczki pod zastaw sztuki na uruchomienie środków pod nowe inwestycje. Inni po giełdowych spadkach muszą uzupełniać braki w swoich depozytach zabezpieczających.

Amerykański biznesmen Jeffrey Gundlach poinformował o ofertach, które otrzymał od spanikowanych kolekcjonerów. Wśród malarzy, których dzieła w kryzysowych stawkach oferowali mu sprzedawcy lub pożyczkobiorcy, znaleźli się między innymi Monet, Renoir i Hopper.

Asher Edelman, oferujący m.in. pożyczki pod zastaw sztuki, zachęcał swoich klientów do inwestowania w dzieła, które dziś można kupić w cenach nawet o 35% niższych niż jeszcze miesiąc temu.

W ciągu zaledwie kilku godzin otrzymał oferty na 275 milionów dolarów, obejmujące między innymi propozycje zakupu obrazów Picassa, Richtera czy Lichtensteina.

Edelman, jeden z pierwowzorów postaci Gordona Gekko z „Wall Street”, udziela dziś pożyczek w wysokości zaledwie 40% wartości zastawianego dzieła, i przejmuje obrazy, za które wg jego szacunków jeszcze miesiąc temu trzeba by zapłacić nawet o 30% więcej niż dzisiaj.

„Świat się rozpada. Nie sądzicie, że w takiej sytuacji dzieła sztuki musiały potanieć?” – podsumowuje amerykański finansista w wywiadzie dla „Bloomberga”.

Jeśli kolekcjonerzy sztuki traktowali swoje zakupy jako finansowe zabezpieczenie na trudne czasy, to te właśnie nadeszły. Można to wywnioskować nie tylko z pustych ulic, zamkniętych sklepów i spadków na giełdach, ale również z informacji, przekazywanych przez firmy udzielające pożyczek pod zastaw dzieł sztuki.

Muzea zamknięte do odwołania

Pozostało 89% artykułu
Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Sztuka
BMW Art Club łączy siły z Unsound Festival. Nowa odsłona prestiżowego cyklu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sztuka
Koniec „inwazji” Banksy'ego na Londyn. Burza wokół tajemniczych murali