Komisja złożona z trzech sędziów Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uznała w ubiegłym tygodniu, że Banksy – najbardziej znany i jednocześnie zachowujący anonimowość twórca streetartu na świecie – nie może domagać się objęcia swoich dzieł ochroną prawną.

Czytaj też: Wzrost ceny o 3000 procent w parę miesięcy. W taki sposób domy aukcyjne walczą ze spekulacją

Konsekwencje tej decyzji uniemożliwiają artyście walkę m.in. z firmami, które zarabiają na jego pracach. Wśród nich jest firma Full Colour Black, która sprzedaje pocztówki z dziełami Banksy’ego. Od kilku lat angielski artysta toczył z nią spór prawny.

Banksy: anonimowa gwiazda street artu

Konflikt między Banksym z firmą Full Colour Black zaczął się w 2017 roku i dotyczył wykorzystania znanego graffiti Banksy’ego z Jerozolimy zatytułowanego „Flower Thrower” i  przedstawiającego zamaskowanego mężczyznę rzucającego bukietem kwiatów.

Firma Full Colour Black broniła się twierdząc, że Banksy to artysta anonimowy oraz że nie zamierza on wykorzystywać komercyjnie tego projektu. Banksy odpowiedział w ubiegłym roku otwarciem sklepu o nazwie Gross Domestic Product. Umieścił tam produkty wykorzystujące stworzone przez siebie dzieła. Chciał w ten sposób udowodnić, że ma prawa do swoich prac.

Sklep Banksy’ego został jednak wykorzystany jako argument przeciwko niemu. Mimo przyjętego w 2014 roku wniosku o objęcie ochroną prawną pracy zatytułowanej „Flower Thrower”, sąd podjął ostatecznie decyzję, że Banksy nie dochodzić swoich praw. Powód? Artysta pozostaje anonimowy, więc nie sposób ustalić ponad wszelką wątpliwość, że to on jest autorem tej pracy.

„Banksy zdecydował się pozostać anonimowy i – w większości przypadków – malować graffiti na cudzej własności bez pozwolenia, zamiast malować je na płótnach lub na własnej posesji” – czytamy w uzasadnieniu przedstawioniej przez unijny urząd.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Banksy walczy o swoje prawa w Unii Europejskiej

Sklep Gross Domestic Product oferował, zdaniem urzędników, produkty „niepraktyczne i obraźliwe”, na przykład kule dyskotekowe wykonane ze starych hełmów policyjnych czy kopie kamizelki kuloodpornej z flagą Wielkiej Brytanii, w której na festiwalu Glastonbury wystąpił Stormzy, znany brytyjski raper, protestujący przeciw brutalności policji.

„Zamiarem Banksy’ego nie było wykorzystywanie znaku towarowego do sprzedaży produktów, tylko do obejścia prawa. To działanie niezgodne z uczciwymi praktykami” – orzekła komisja.

Aaron Wood z kancelarii reprezentującej firmę Full Colour Black Company skomentował tę decyzję stwierdzając, że stawia ona pod znakiem zapytania prawa Banksy’ego do innych stworzonych przez niego dzieł. To z pewnością duży problem dla angielskiego artysty, którego dzieła sprzedają się na aukcjach nawet za 10 milionów funtów. Niedawno prace Banksy’ego pomogły przyciągnąć młodych klientów do domów aukcyjnych w czasie pandemii.

Źródło: The Guardian