Ekologiczne płyty „winylowe” z bioplastiku. Lider grupy R.E.M. szykuje przełom

Michael Stipe, w przeszłości lider grupy R.E.M., zapowiada przełom. Jego nowy album ukaże się na nośniku przypominającym płyty winylowe, ale wykonanym z bioplastiku. „To przyszłość dla rynku płyt, wolna od paliw kopalnych” – zapowiedział Stipe.

Publikacja: 02.09.2022 16:15

Grupa R.E.M., której liderem był Stipe, zakończyła działalność w 2011 roku.

Grupa R.E.M., której liderem był Stipe, zakończyła działalność w 2011 roku.

Foto: Andrew D. Hurley, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Podczas gdy większość płyt winylowych wykonana jest z polichlorku winylu, czyli PCV, który wielu ekspertów uważa za jeden z najbardziej szkodliwych dla środowiska plastików, brytyjska firma Evolution Music, wyprodukowała pierwszy na świecie LP wykonany z bioplastiku. 

Jak brzmią płyty „winylowe” z bioplastiku?

Jak podkreślił Marc Carey, dyrektor generalny firmy, jest to „prawdziwie rewolucyjny moment zarówno dla przemysłu muzycznego, jak i dla kolekcjonerów płyt”. – Chcę zrównoważonych produktów na miarę XXI wieku. To rozwiązanie wykorzystuje zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, aby zastąpić szkodliwą produkcję i wykorzystanie jednorazowych tworzyw sztucznych. Chodzi też o redukcję ilości odpadów w przemyśle muzycznym - dodał.

– Moja firma testuje przyjazne dla środowiska płyty stworzone na podstawie tajnej receptury, zawierającej cukier i skrobię. Wypuszczając płyty do obiegu mamy nadzieję, że pewnego dnia staną się standardem w branży - zaznaczył. 

Czytaj więcej

Winyle sprzedają się lepiej niż płyty CD. Powód? Oczywisty

Ekologiczną płytą winylową zachwyceni są ludzie z branży muzycznej. Dyrektor firmy Cave Productions, który miał okazję słychać już muzyki z biowinyli, powiedział, że „jakość dźwięku płyt z bioplastiku konkuruje z tymi, które stworzone są ze tradycyjnych materiałów'. – Uważam, że jakość jest niezwykle wysoka, prawie tak wysoka, jak w przypadku winylu. No, może jest to 95 proc. - powiedział. Założyciel Blood Records, Craig Evans, powiedział natomiast, że „kiedy po raz pierwszy usłyszał jedno z próbnych tłoczeń, nie mógł uwierzyć, że to, czego słucha, jest wykonane z bioplastiku i odpadów roślinnych”.

Album stworzony został we współpracy z założoną przez legendarnego producenta, Briana Eno, organizacją EarthPercent, która działa na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Jednym z jej celów jest pozyskiwanie funduszy ze środowiska muzycznego, a następnie przeznaczanie ich na rzecz akcji ekologicznych.

Na 12-calowym, ekologicznym krążku znajdą się utwory jednego z członków i założycieli amerykańskiej grupy rockowej R.E.M., Johna Michaela Stipe’a, oraz Beatie Wolfe, wielokrotnie nagradzanej artystki, znanej z tworzenia nowych formatów muzyki i sztuki w erze cyfrowej.

Czytaj więcej

Ten rok należał do płyt winylowych. To zasługa Adele i grupy ABBA

- Jestem podekscytowany współpracą z EarthPercent i Evolution Music nad tym wydaniem. Pokazanie, że tego typu projekt jest możliwy, otwiera drogę do lepszej przyszłości - powiedział Stipe. - Wspaniale było połączyć siły z EarthPercent na froncie środowiskowym, przy tym wyjątkowym wydaniu z Michaelem. Nieustannie myślę o tym, jak możemy wziąć to, co najlepsze ze starego i nowego […]. Ekologiczny winyl wydaje się być tego idealnym ucieleśnieniem - dodała Wolfe.

Przyjazna dla środowiska płyta winylowa będzie limitowana – zostanie wydana jedynie w 500 egzemplarzach. 

W 2020 roku globalny rynek płyt winylowych osiągnął wartość 1,3 miliarda dolarów. Jak przewidują eksperci z firmy analitycznej Imarc Group, do roku 2026 roku wartość ta wzrośnie o kolejne 6,8 procent.

Podczas gdy większość płyt winylowych wykonana jest z polichlorku winylu, czyli PCV, który wielu ekspertów uważa za jeden z najbardziej szkodliwych dla środowiska plastików, brytyjska firma Evolution Music, wyprodukowała pierwszy na świecie LP wykonany z bioplastiku. 

Jak brzmią płyty „winylowe” z bioplastiku?

Pozostało 91% artykułu
Muzyka
Polski festiwal muzyczny wśród najlepszych w Europie. „Szalenie wpływowy”
Muzyka
Teorie spiskowe wokół Taylor Swift. Jedna piąta Amerykanów wierzy w „tajny plan”
Muzyka
W najdłuższym utworze świata zabrzmiała kolejna nuta. Jeszcze 600 lat grania
Muzyka
Nowa rozrywka generacji Z: bary audio. Zamiast drinków serwują tam muzykę
Muzyka
Rok temu Zełenski, teraz Taylor Swift. Magazyn „Time” wybrał „Człowieka roku”