Ekologiczne płyty „winylowe” z bioplastiku. Lider grupy R.E.M. szykuje przełom

Michael Stipe, w przeszłości lider grupy R.E.M., zapowiada przełom. Jego nowy album ukaże się na nośniku przypominającym płyty winylowe, ale wykonanym z bioplastiku. „To przyszłość dla rynku płyt, wolna od paliw kopalnych” – zapowiedział Stipe.

Publikacja: 02.09.2022 16:15

Grupa R.E.M., której liderem był Stipe, zakończyła działalność w 2011 roku.

Grupa R.E.M., której liderem był Stipe, zakończyła działalność w 2011 roku.

Foto: Andrew D. Hurley, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Podczas gdy większość płyt winylowych wykonana jest z polichlorku winylu, czyli PCV, który wielu ekspertów uważa za jeden z najbardziej szkodliwych dla środowiska plastików, brytyjska firma Evolution Music, wyprodukowała pierwszy na świecie LP wykonany z bioplastiku. 

Jak brzmią płyty „winylowe” z bioplastiku?

Jak podkreślił Marc Carey, dyrektor generalny firmy, jest to „prawdziwie rewolucyjny moment zarówno dla przemysłu muzycznego, jak i dla kolekcjonerów płyt”. – Chcę zrównoważonych produktów na miarę XXI wieku. To rozwiązanie wykorzystuje zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, aby zastąpić szkodliwą produkcję i wykorzystanie jednorazowych tworzyw sztucznych. Chodzi też o redukcję ilości odpadów w przemyśle muzycznym - dodał.

– Moja firma testuje przyjazne dla środowiska płyty stworzone na podstawie tajnej receptury, zawierającej cukier i skrobię. Wypuszczając płyty do obiegu mamy nadzieję, że pewnego dnia staną się standardem w branży - zaznaczył. 

Czytaj więcej

Winyle sprzedają się lepiej niż płyty CD. Powód? Oczywisty

Ekologiczną płytą winylową zachwyceni są ludzie z branży muzycznej. Dyrektor firmy Cave Productions, który miał okazję słychać już muzyki z biowinyli, powiedział, że „jakość dźwięku płyt z bioplastiku konkuruje z tymi, które stworzone są ze tradycyjnych materiałów'. – Uważam, że jakość jest niezwykle wysoka, prawie tak wysoka, jak w przypadku winylu. No, może jest to 95 proc. - powiedział. Założyciel Blood Records, Craig Evans, powiedział natomiast, że „kiedy po raz pierwszy usłyszał jedno z próbnych tłoczeń, nie mógł uwierzyć, że to, czego słucha, jest wykonane z bioplastiku i odpadów roślinnych”.

Album stworzony został we współpracy z założoną przez legendarnego producenta, Briana Eno, organizacją EarthPercent, która działa na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Jednym z jej celów jest pozyskiwanie funduszy ze środowiska muzycznego, a następnie przeznaczanie ich na rzecz akcji ekologicznych.

Na 12-calowym, ekologicznym krążku znajdą się utwory jednego z członków i założycieli amerykańskiej grupy rockowej R.E.M., Johna Michaela Stipe’a, oraz Beatie Wolfe, wielokrotnie nagradzanej artystki, znanej z tworzenia nowych formatów muzyki i sztuki w erze cyfrowej.

Czytaj więcej

Ten rok należał do płyt winylowych. To zasługa Adele i grupy ABBA

- Jestem podekscytowany współpracą z EarthPercent i Evolution Music nad tym wydaniem. Pokazanie, że tego typu projekt jest możliwy, otwiera drogę do lepszej przyszłości - powiedział Stipe. - Wspaniale było połączyć siły z EarthPercent na froncie środowiskowym, przy tym wyjątkowym wydaniu z Michaelem. Nieustannie myślę o tym, jak możemy wziąć to, co najlepsze ze starego i nowego […]. Ekologiczny winyl wydaje się być tego idealnym ucieleśnieniem - dodała Wolfe.

Przyjazna dla środowiska płyta winylowa będzie limitowana – zostanie wydana jedynie w 500 egzemplarzach. 

W 2020 roku globalny rynek płyt winylowych osiągnął wartość 1,3 miliarda dolarów. Jak przewidują eksperci z firmy analitycznej Imarc Group, do roku 2026 roku wartość ta wzrośnie o kolejne 6,8 procent.

Podczas gdy większość płyt winylowych wykonana jest z polichlorku winylu, czyli PCV, który wielu ekspertów uważa za jeden z najbardziej szkodliwych dla środowiska plastików, brytyjska firma Evolution Music, wyprodukowała pierwszy na świecie LP wykonany z bioplastiku. 

Jak brzmią płyty „winylowe” z bioplastiku?

Pozostało 91% artykułu
Muzyka
Polski festiwal muzyczny wśród najlepszych w Europie. „Szalenie wpływowy”
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Muzyka
Teorie spiskowe wokół Taylor Swift. Jedna piąta Amerykanów wierzy w „tajny plan”
Muzyka
W najdłuższym utworze świata zabrzmiała kolejna nuta. Jeszcze 600 lat grania
Muzyka
Nowa rozrywka generacji Z: bary audio. Zamiast drinków serwują tam muzykę
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Muzyka
Rok temu Zełenski, teraz Taylor Swift. Magazyn „Time” wybrał „Człowieka roku”
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży