Według najnowszych danych w pierwszej połowie 2020 roku Amerykanie wydali na płyty winylowe ponad 232 miliony dolarów – wynika z raportu opublikowanego przez wpływowe stowarzyszenie amerykańskich wydawców RIAA. Ten nośnik okazał się znacznie popularniejszy od płyt CD, na które w USA wydano w tym roku zaledwie 129,9 miliona dolarów. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od 1986 roku.

Czytaj też: Posłuchaj zaginionego dzieła Philipa Glassa, utwór odkryto po 50 latach

Po raz pierwszy od 1986 roku: płyty winylowe popularniejsze od płyt CD

Od połowy lat 80. płyty winylowe traciły na popularności na rzecz nowych form dystrybucji muzyki. W 2005 roku sprzedaż winyli w USA warta była zaledwie 14,2 miliona dolarów. Jednak od  tamtej pory popularność winyli stale rośnie. W renesansie płyt winylowych pomogły m.in wyższa od cyfrowych odpowiedników jakość dźwięku, jakość wydań na winylu oraz rosnąca popularność hi-endowych gramofonów i kolekcjonerskich wydań płyt winylowych, tłoczonych w jakości premium, w limitowanych seriach

Sprzedaż płyt CD spadła w pierwszej połowie tego roku o 48% w porównaniu z 2019 rokiem. Wpływ na ten wynik miała również pandemia – zamknięcie stacjonarnych sklepów zniechęciło fanów płyt CD w większym stopniu niż miłośników winyli.

Najpopularniejszą płytą winylową ubiegłego roku w USA była „Abbey Road” The Beatles, która 26 września 2019 roku świętowała 50. rocznicę wydania.

Mimo popularności wśród kolekcjonerów i słuchaczy, winyle i inne nośniki fizyczne pozostają rynkową niszą. Wg stowarzyszenia RIAA w pierwszej połowie roku serwisy streamingowe odpowiadały za 85 procent przychodów wydawców.