Innowacja marki Steinway. Następny Konkurs Chopinowski będzie na Zoomie?

Amerykańska marka Steinway & Sons, słynny producent fortepianów koncertowych, na których grała większość uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, stworzyła nowe rozwiązanie, które pozwala muzykom grać zdalnie na fortepianach tej marki.

Publikacja: 28.10.2021 15:27

Fortepiany z serii Spirio pozwalają pianistom grać zdanie na instrumentów tej marki.

Fortepiany z serii Spirio pozwalają pianistom grać zdanie na instrumentów tej marki.

Foto: Steinway & Sons

System opracowany przez Steinwaya nosi nazwę „Spiriocast” i umożliwia odtwarzanie oraz na żywo zdalnego występu artysty. To jednak nie wszystko: odtwarzanie utworu odbywa się za pomocą samodzielnie grającego fortepianu.

„Zdalny” fortepian Steinwaya

Oczywiście jest jeden istotny haczyk: trzeba mieć fortepian z linii Spirio marki Steinway & Sons – tylko one obsługują wspomniany system Spiriocast. To nie jest nowa technologia, grające samodzielnie fortepiany Steinway pokazał kilka lat temu. Teraz jednak dodano nowe rozwiązanie, które sprawia, że mamy do czynienia z rewolucyjną zmianą w świecie muzyki.

Czytaj więcej

Konkurs Chopinowski wygrał włoski producent fortepianów. Pokonał potęgi

Dzięki fortepianom serii Spirio pianiści mogą na żywo ale zdalnie odtwarzać swój występ. Dzięki czujnikom wbudowanym w instrument, system rejestruje cały utwór, z zachowaniem wszystkich niuansów wykonania charakterystycznych dla danego pianisty.

Po drugiej stronie, w innym zakątku świata, znajdują się słuchacze oraz fortepian z serii Spirio, również wyposażony w system Spiriocast. System czujników ukrytych w fortepianie odbiera przesłane dane, a następnie wiernie odtwarza utwór. Efekt? Wrażenia muzyczne identyczne z tymi, których doświadcza się podczas tradycyjnego koncertu. Widok jest niezwykły. Fortepian „gra” utwór, choć nie siedzi przy nim pianista. Wygląda to tak, jakby klawisze i pedały naciskały niewidoczne palce.

Takie doświadczenie jest możliwe za jedynie 100 tysięcy dolarów. W bonusie meloman otrzymuje darmowy dostęp do wybranych wydarzeń i warsztatów z udziałem pianistów współpracujących z marką Steinway & Sons.

Recital bez udziału muzyka

Technologia odtwarzania utworów na samogrającym instrumencie Steinway & Sons po raz pierwszy pojawiła się w 2016 roku. To właśnie wtedy amerykańsko-niemiecka marka wypuściła swój pierwszy fortepian o nazwie Spirio, który sam odtwarzał nagranie, bez udziału pianisty.

Trzy lata później pojawił się model Spirio R. Oprócz tego, że instrument sam odtwarzał muzykę, można było również nagrywać za jego pośrednictwem utwory, a także je edytować. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu artysta może nanosić różne poprawki w swoim nagraniu lub dogrywać fragmenty utworu.

Nowym rozwiązaniem, które oferuje system Spiriocast, to dodatkową możliwość odtwarzania muzyki w czasie rzeczywistym bez udziału pianisty. W dodatku z zachowaniem wszystkich muzycznych niuansów, które wyszły spod palców i stóp artysty.

Czy ta technologia okaże się przydatna? Zapewne docenią ją ci miłośnicy muzyki, którzy chcą cieszyć się muzyką na żywo na takim poziomie, jaką oferuje prawdziwy występ. Z pewnością jednak wielu melomanów zgodnie stwierdzi, że nic nie zastąpi tradycyjnego koncertu, w specjalnie zaprojektowanej sali o doskonałej akustyce. I, co najważniejsze, z udziałem ulubionego pianisty, którego ekspresja jest przecież bardzo ważnym elementem doświadczenia muzyki, przeżywanego tu i teraz.

System opracowany przez Steinwaya nosi nazwę „Spiriocast” i umożliwia odtwarzanie oraz na żywo zdalnego występu artysty. To jednak nie wszystko: odtwarzanie utworu odbywa się za pomocą samodzielnie grającego fortepianu.

„Zdalny” fortepian Steinwaya

Pozostało 93% artykułu
Muzyka
Polski festiwal muzyczny wśród najlepszych w Europie. „Szalenie wpływowy”
Muzyka
Teorie spiskowe wokół Taylor Swift. Jedna piąta Amerykanów wierzy w „tajny plan”
Muzyka
W najdłuższym utworze świata zabrzmiała kolejna nuta. Jeszcze 600 lat grania
Muzyka
Nowa rozrywka generacji Z: bary audio. Zamiast drinków serwują tam muzykę
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Muzyka
Rok temu Zełenski, teraz Taylor Swift. Magazyn „Time” wybrał „Człowieka roku”