Jedna z najstarszych europejskich marek odzieżowych w tarapatach. Nadciąga pomoc

Jest znacznie starsza od niemieckiego Adidasa czy Pumy, choć nie tak znana – francuska marka odzieży sportowej Le Coq Sportif znalazła się w trudnym położeniu. Dla Francuzów kwestia przetrwania marki z kogutem w logotypie to sprawa wręcz honorowa. Czy uda się ocalić francuskie dobro narodowe?

Publikacja: 04.04.2025 15:38

Butik Le Coq Sportif w Tokio.

Butik Le Coq Sportif w Tokio.

Foto: Kiyoshi Ota/Bloomberg

Słynna francuska marka odzieży sportowej Le Coq Sportif od pewnego czasu tonie w długach, wygląda jednak na to, że są pewne szanse na uratowanie „francuskiego Adidasa”. Francuskie media poinformowały, że pomocną dłoń dla Le Coq Sportif wyciągnęły między innymi francuskie władze.

Le Coq Sportif uniknie likwidacji? Jest szansa na pomoc

Funkcjonująca od ponad 140 lat francuska marka odzieży sportowej Le Coq Sportif to duma Francuzów, którą dobrze znają również polscy klienci. To właśnie w ubraniach Le Coq Sportif występowali reprezentanci Francji na ubiegłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Niestety, z powodu pasma złych decyzji zarządu firma zaczęła tonąć w długach. Wobec instytucji publicznych dług firmy wynosi obecnie ponad 60 milionów euro, z czego 42 miliony to zobowiązania wobec państwa. Z tego powodu w listopadzie ubiegłego roku zatrudniająca około 300 osób marka weszła w proces restrukturyzacji.

Francuskie media poinformowały właśnie, że na horyzoncie pojawiły się dwa podmioty zainteresowane przejęciem marki Le Coq Sportif – i uchronieniem jej przed likwidacją. Jeden z nich to spółka skarbu państwa.

Czytaj więcej

„Czysta moda” podbija branżę odzieżową. Rośnie popularność nowego trendu

Jak informuje branżowy serwis The Fashion Network, przedstawiciele Grand Est, rodzimego regionu Le Coq Sportif, ogłosili w piątek umorzenie połowy długu, jaki ma wobec niego marka. Mowa o kwocie 1,2 miliona euro. Ustalono, że drugą połowę długu marka spłaci w ciągu kolejnej dekady.

Sąd zarządzający procesem restrukturyzacji firmy ma spotkać się w kwietniu z wierzycielami Le Coq Sportif (również z przedstawicielami regionu Grand Est) w sprawie częściowego zrzeczenia się roszczeń, aby umożliwić sprzedaż marki. Ten plan musi jeszcze otrzymać zielone światło ze strony francuskiego Trybunału ds. Handlu.

Z dokumentów, do których dotarli dziennikarze, wynika, że zainteresowany przejęciem marki Le Coq Sportif podmiot państwowy proponuje ocalić działającą w Romilly-sur-Seine historyczną fabrykę marki. Propozycja drugiego zainteresowanego podmiotu obejmuje sprzedaż praw do używania nazwy marki Le Coq Sportif dla zagranicznej spółki.

Le Coq Sportif: dobro  Francji

Marka Le Coq Sportif powstała w 1882 roku w Romilly-sur-Seine w regionie Grand Est, gdzie do dziś działa fabryka marki. Założycielem Le Coq Sportif był Émile Camuset, biznesmen i miłośnik sportu.

Początkowo producent dżersejowych kurtek dla kolarzy, piłkarzy i rugbistów, Le Coq Sportif wyrosła na najważniejszą francuską markę odzieży sportowej. Z czasem jej oferta się rozrosła, marka przez dekady ubierała wielu czołowych francuskich sportowców.

Kłopoty Le Coq Sportif trwają już od dobrych kilku lat. Aby wspomóc modernizację fabryki w Romilly-sur-Seine, w 2021 roku władze regionu Grand Est udzieliły marce nieoprocentowanej pożyczki na kwotę 2,65 miliona euro, której spłata miała trwać przez kolejne 11 lat.

Modernizacja miała przygotować markę do ubiegłorocznych igrzysk. Do ostatniej chwili nie było jednak pewne, czy firma zdoła wyprodukować wyposażenie olimpijczyków.

W maju 2024 roku pożyczki w wysokości prawie trzech milionów euro udzielił marce Komitet Organizacyjny Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W lipcu kolejnej pożyczki w wysokości 12,5 miliona euro udzieliło państwo.

Słynna francuska marka odzieży sportowej Le Coq Sportif od pewnego czasu tonie w długach, wygląda jednak na to, że są pewne szanse na uratowanie „francuskiego Adidasa”. Francuskie media poinformowały, że pomocną dłoń dla Le Coq Sportif wyciągnęły między innymi francuskie władze.

Le Coq Sportif uniknie likwidacji? Jest szansa na pomoc

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Moda
„Nowa nostalgia” hitem wśród pokolenia Z. Ten trend to przewrót w świecie mody
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Moda
Rekordowe wyniki potentata rynku mody. Pomogła kapryśna pogoda w Europie
Moda
Mercedes-Benz, Moncler i Nigo łączą siły. Projekt na styku mody i motoryzacji
Moda
Transakcja dekady na rynku marek luksusowych. Powstaje włoska potęga
Moda
Gigant rynku dóbr luksusowych idzie na wojnę z podróbkami. Rywale na celowniku