Historia Trussardi, firmy która nadal pozostaje we włoskich rękach, sięga początków XX wieku. Niestety, ostatnie lata to czas kryzysu dla tej marki. Trussardi zmaga się ze sporym zadłużeniem, co wymusiło radykalne posunięcia.
Trussardi w długach: zaczyna się restrukturyzacja
W listopadzie 2022 roku po generalnym remoncie hucznie otwarto Palazzo Trussardi, siedzibę znanej na całym świecie włoskiej marki, której historia liczy ponad 100 lat. Budynek mieszczący butik, kawiarnię, restaurację i przestrzeń wystawienniczą, uważa się za jeden z pierwszych „concept store’ów” na świecie. W 1996 roku sąsiadującą z operą La Scala siedzibę otworzył Nicola Trussardi, wnuk założyciela domu mody.
Czytaj więcej
„Nic nie będzie kosztowało mniej niż 40 tysięcy dolarów” – zapowiada François-Henri Pinault, kontrolujący francuską grupę Kering, właściciela marki Gucci. Włoski dom mody stworzy sieć butików, w których zakupy zrobią tylko najbogatsi na świecie.
Podczas uroczystego otwarcia, były już prezes Trussardi, Sebastian Suhl, nazwał Palazzo Trussardi „lifestyle’owym hubem mody, gastronomii i kultury”. Niestety, sytuacja finansowa firmy nie odzwierciedla splendoru siedziby marki Trussardi.
Trudności pojawiły się już kilka lat temu, a ostatnio pogłębiły je problemy z produkcją i dystrybucją oraz globalny kryzys gospodarczy, wynikający po części z wojny w Ukrainie. Nie pomaga również coraz większa konkurencja w branży luksusowej mody.