Członkowie chilijskiej fundacji zajmującej się ochroną słynnych geoglifów Alto Barranco na Pustyni Atacama opublikowali druzgocące zdjęcia słynnego obiektu. Na fotografiach widać mnóstwo rys, które pokrywają gigantyczne naziemne dzieła, które wykonano w epoce prekolumbijskiej. Winą za zniszczenia przedstawiciele fundacji obarczają motocyklistów i kierowców jeepów.
Geoglify Alto Barranco w Chile zniszczone. Rozjechali je kierowcy aut terenowych
Słynne geoglify Alto Barranco znajdują się na Pustyni Atacama w regionie Tarapacá na północnych rubieżach Chile. Zdaniem archeologów przedstawiciele jednej z kultur prekolumbijskich mogli wykonać je nawet tysiąc lat temu.
Geoglify przedstawiają gigantyczne wizerunki zwierząt oraz figury geometryczne o rozmiarach dochodzących do kilkudziesięciu metrów. Dzieła wykonano poprzez odkrywanie wierzchniej warstwy podłoża, tworząc wzory i figury, które kontrastują z kolorem powierzchni gleby.
Czytaj więcej
Nie tylko Szwajcaria, Austria, Francja czy Islandia, ale także Polska – atrakcje turystyczne południa naszego kraju znalazły się w zestawieniu najwyżej ocenianych tras pieszych w Europie. Obie wiodą najpiękniejsze obszary Podhala i polskich Tatr.
Zwykle geoglify pokrywają zbocza wzgórz. Uważa się, że ludy prekolumbijskie używały ich jako swego rodzaju drogowskazów, mogły też wskazywać podziemne cieki wodne, granice posiadłości lub służyć do celów religijnych.