Portugala w ostatnich kilku latach awansowała na czołowe pozycje krajów najchętniej wybieranych przez turystów planujących letnie wakacje. Zadziałała ciekawość, położenie nad oceanem, mnogość plaż oraz świetne wina, zyskujące popularność na świecie. Pandemia zatrzymała napływ turystów, ale w tym roku, wczasowicze wracają. To powinna być dobra wiadomość dla portugalskiej gospodarki. W dużym stopniu tak właśnie jest, ale są wyjątki.

Wakacje dla wielu turystów oznaczają wynajem samochodu na miejscu i samodzielne eksplorowanie miasteczek czy zabytków ukrytych poza największymi miastami. W taki sposób wakacje wyobraża sobie wielu turystów. W przypadku Portugalii – zdecydowanie zbyt wielu. Jak informują portugalskie media w tym sezonie w firmach zajmujących się wynajmem aut zaczyna brakować samochodów.

Portugalia: sezon w pełni, brakuje aut do wynajmu

Sytuacja jest poważna, bo dla firm wynajmujących samochody wakacje to czas dużych zarobków, które w znaczny sposób decydują o wyniku finansowym firmy w danym roku. Tymczasem w tym roku sytuacja wygląda nieciekawie. Co dokładnie zawiniło? 

Po części – Covid. W pandemii spora część firm wynajmujących samochody postanowiła zmniejszyć flotę, by zbić nieco koszty w okresie zapaści. W 2022 roku, gdy turyści z całego świata masowo ruszyli na wakacje do Portugalii, samochodów po prostu nie wystarcza dla wszystkich. 

Czytaj więcej

Prestiżowa nagroda: Kraków ma jedyną w Polsce prawdziwą hiszpańską restaurację

Drugi powód to zmiany w prawie. Władze portugalskie postanowiły ujednolicić rynek, wprowadzono więc zasadę, że w ofercie firm wynajmujących samochody mogą znaleźć się tylko auta nie starsze niż pięć lat, licząc od dnia pierwszej rejestracji. To oznaczało, że przedsiębiorcy musieli pozbyć się aut starszych.

Nieoczekiwanie jednak dla nich sytuację utrudniły problemy na rynku mikroprocesorów wpływające na opóźnienia w produkcji samochodów. To z kolei powodowało, że trudniejszy stał się zakup nowych samochodów do flot firm zajmujących się wynajmem aut. 

Zdaniem mediów portugalskich najtrudniejsza sytuacja jest na wyspach – na Azorach i na Maderze. Tam turyści mają największe problemy z wynajmem samochodu. By poprawić nieco sytuację, rząd portugalski zaproponował poprawki do przepisów określający maksymalny dopuszczalny wiek samochodów. Dzięki temu firmy oferujące wynajem aut będą mogły wprowadzić do swoich flot pojazdy starsze niż 5 lat