To ogromna ulga dla wszystkich wczasowiczów marzących o egzotycznych wakacjach na Seszelach, a także o tym, by opalić twarz podczas wakacji. Dotąd obowiązywał surowy nakaz zakrywania nosa i ust we wszystkich miejscach publicznych.

Seszele: maseczki na świeżym powietrzu tylko opcjonalne

Spragnieni beztroskiego wypoczynku w cieniu palm i z morską bryzą w tle nareszcie mogą zacząć się pakować. Istniejący dotychczas na Seszelach nakaz obowiązkowego noszenia maseczek na świeżym powietrzu skutecznie zniechęcał turystów przed wyjazdem do tego rajskiego kraju.

Przez wiele miesięcy na Seszelach obowiązywał szereg covidowych obostrzeń. W końcu jednak sytuacja pandemiczna zaczęła wyglądać coraz bardziej obiecująco.

To kolejny ukłon władz Seszeli w stronę przyjezdnych, na których stopniowo otwiera się ten kraj. Nowe ogłoszenie pojawiło się trzy miesiące po zniesieniu innego obowiązku, dotyczącego posiadania negatywnego testu na koronawirusa przy wjeździe do kraju.

„Potrzebowaliśmy tych nowych decyzji, abyśmy mogli wrócić do czołówki najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków. Od lipca do września Europejczycy mają lato i dla większości z nich jest to również okres wakacyjny. Seszele podążają w tym samym kierunku, co reszta świata – z turystów zdejmuje się ciężar obowiązku noszenia maseczek” – powiedziała w rozmowie z „Seychelles Nation” Bernadette Willemin, dyrektorka ds. Europy Departamentu Turystyki Seszeli.

Czytaj więcej

Będą limity dla turystów. Słynne włoskie miasteczko ma dość zakorkowanych ulic

Willemin dodała jednocześnie, że osoby przebywające na Seszelach będą zachęcane do przestrzegania reżimu sanitarnego w miejscach publicznych, do którego przywykliśmy przez ponad dwa ostatnie lata.

Co to znaczy, że noszenie maseczek na zewnątrz jest opcjonalne? Władze Seszeli apelują w tej kwestii o zdrowy rozsądek. Jeżeli w danym miejscu jest tłoczno, maseczki są rekomendowane.

Na Seszelach zniesiono też obowiązek mierzenia temperatury przy wejściu do miejsc publicznych. Ministerstwo Zdrowia Seszeli ogłosiło też, że obostrzenia, które nadal obowiązują w dyskotekach i innych miejscach masowych zgromadzeń, zostaną zniesione 15 lipca 2022 roku. Warunkiem będzie stabilna sytuacja pandemiczna.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Nadal na Seszele mogą wybierać się wyłącznie w pełni zaszczepieni podróżujący. Maseczki obowiązują we wszystkich środkach komunikacji, a więc w autobusach, taksówkach, na statkach i w samolotach. Każda osoba wybierająca się na Seszele musi też przed wyjazdem wypełnić stosowny formularz, uprawniający ją do wstępu na terytorium tego kraju.

Maseczki: obostrzenia covidowe nadal obowiązują w wielu krajach

A jak sytuacja wygląda aktualnie w innych krajach? Większość z miejsc, do których chętnie podróżują turyści wróciła już do względnej normalności, jednak tu i ówdzie pandemiczne obostrzenia nadal obowiązują.

Przykładem jest Peru, gdzie oprócz standardowego reżimu sanitarnego, w miejscach publicznych należy nosić nie jedną, ale dwie maseczki chirurgiczne, ewentualnie jedną chirurgiczna i drugą, z materiału. Dochodzi do tego obowiązek zachowania dwumetrowego dystansu społecznego i zakaz spotkań większej liczby osób.

W Maroku z kolei, ze względu na wysoką liczbę przypadków koronawirusa, panuje obecnie stan wyjątkowy. Warto więc dobrze zastanowić się nad wyjazdem do tego kraju, choć jest on otwarty dla wszystkich osób z kompletem szczepień lub negatywnym testem.

Najtrudniej sytuacja wygląda w Chinach, które kontynuują swoją bezkompromisową politykę „zero Covid”. Podróżowanie po tym kraju może być niezwykle trudne, bo zamknięto szereg połączeń międzymiastowych. Co więcej, w wielu chińskich miastach panuje lockdown – po przyjeździe można się z nich nie wydostać. W ostatnich tygodniach ograniczeniami objęte były dwa najważniejsze miasta Chin – Pekin i Szanghaj.