Największa atrakcja turystyczna Włoch? Koloseum i Watykan zostały zdetronizowane

Włosi podsumowali sezon turystyczny 2021 roku. Raport przyniósł zaskakujące wnioski, okazało się, że najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem w tym kraju nie są ani Pompeje, ani Watykan, ani nawet rzymskie Koloseum.

Publikacja: 07.04.2022 12:07

Galeria Uffizi we Florencji.

Galeria Uffizi we Florencji.

Foto: Chris Wee, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Włochom nie brakuje atrakcji turystycznych. Pod tym względem ten kraj nie ma sobie równych w Europie. Bogata historia, piękne i zabytkowe miasteczka, kurorty w górach czy nad morzem – Włochy pełne są miejsc i atrakcji, których nie warto przegapić. Oczywiście czołówka tych największych atrakcji od lat wygląda podobnie. To zazwyczaj Koloseum, rzymskie ruiny, Watykan, a także Pompeje.

Ostatni rok przyniósł jednak zmianę, bo w czołówce najchętniej odwiedzanych włoskich atrakcji turystycznych pojawił się nowy lider – to Galeria Uffizi we Florencji.

Galeria Uffizi: od Michała Anioła po Tycjana

Według danych magazynu Giornale dell'Arte, na które powołuje się włoska agencja prasowa ANSA, w 2021 roku galerię we Florencji odwiedziło ponad 1,7 milionów osób. To więcej niż liczba gości w Koloseum, w muzeum watykańskim czy w Pompejach. 

Co sprawiło, że tak dużo osób postanowiło odwiedzić słynną włoską galerię? W 2021 roku w Uffizi zorganizowano wystawę, która przyciągnęła rekordową liczbę zwiedzających – ponad 400 tysięcy. Chodzi o ekspozycję rzeźb Giuseppe Penone, jednego z najsłynniejszych współczesnych włoskich artystów.

Uffizi od lat należy do najchętniej odwiedzanych instytucji kultury we Włoszech. Podczas wakacji przed wejściem stoi ogromna kolejka chętnych do zakupu biletu wstępu. 

Czytaj więcej

„Zbawiciel świata” w Austrii. Niezwykłe odkrycie w muzeum w Wiedniu. „To Tycjan”

Popularność Galerii Uffizi to nic nowego. Twórcą tej instytucji był ród Medyceuszy, florenckich bogaczy, którzy postanowili zostać mecenasami sztuki. Pracę nad stworzeniem galerii rozpoczęto w 1560 roku, budowa trwała 20 lat. Po jej zakończeniu Francesco de'Medici postanowił umieścić w budynku kolekcję dzieł sztuki zgromadzonych przez jego rodzinę.

Zwiedzający przez obrazem Michała Anioła „Tondo Doni”.

Zwiedzający przez obrazem Michała Anioła „Tondo Doni”.

Uffizi, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Obecnie wnętrza Galerii Uffizi kryją jedną z najbogatszych kolekcji dzieł sztuki w Europie. We wnętrzach pałacu można podziwiać między innymi prace Sandro Botticellego, Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Albrechta Duerera, Caravaggia, Rubensa czy Tycjana. We wnętrzach można oglądać również portrety polskich władców.

Kolekcja zgromadzona w Uffizi jest tak ogromna, że przez lata dzieła sztuki trzeba było umieszczać w innych florenckich muzeach. W przeciwnym przypadku musiałyby spoczywać w magazynach. W ostatnich latach stopniowo powiększano liczbę pomieszczeń przeznaczonych na ekspozycję, usuwając inne instytucje zajmujące piętra w budynku, w którym mieści się Galeria Uffizi.

Miejsca
Nowa atrakcja Rzymu: odkryto dawny pałac papieży. „Demonstracja bogactwa”
Miejsca
Aquapark w Polsce na liście najpiękniejszych na świecie. „Przełomowe arcydzieło”
Miejsca
Zamek w Stobnicy znów otwiera się na turystów. W planach wakacyjne „oblężenie”
Miejsca
Opuszczony pałac w Kopicach odzyska blask. Są pieniądze na „polski Disneyland”
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Miejsca
Polska atrakcja turystyczna wśród najlepszych na świecie. Internauci wybrali