Jeśli chodzi o góry, wiele nas z Czechami łączy. Mamy te same łańcuchy górskie i podobne warunki klimatyczne. Wygląda jednak na to, że jeśli chodzi o ofertę turystyczną, Czesi powiększają przewagę. Powoli dobiega końca budowa nowej atrakcji turystycznej na czeskich Morawach, która z pewnością ściągnie turystów z Polski. Mowa o Sky Bridge 721, który ma być najdłuższym pieszym mostem wiszącym na świecie.

 

Liczba 721 w nazwie nie jest przypadkowa. Właśnie taką długość, mierzoną w metrach, ma mieć nowy most budowany na Morawach. Połączy on dwa masywy – Slamnik i Chlum. Oba leżą nieopodal Śnieżnika, granicznego szczytu w Sudetach wschodnich. 95 metrów pod mostem rozpościera się dolina Mlynsky Potok. 

Czytaj więcej

„Budynek roku”. Niesamowita metamorfoza jednego z największych czeskich zamków

Most powstaje w czeskim kurorcie zimowym Dolni Morava, który ma już jedną niecodzienną atrakcję turystyczną. To The Sky Walk, imponujący taras widokowy na wysokości 1116 metrów nad poziomem morza, z widokiem na Sudety. Sky Bridge ma być uzupełnieniem oferty kurortu.

Dotąd najdłuższym pieszym mostem wiszącym był most Arouca 516 w górach na północy Portugalii. Czesi budują konstrukcję, która będzie dłuższa o ponad 200 metrów. Do jej skonstruowania użyto ponad tysiąca metrów sześciennych betonu, a cała konstrukcja ma ważyć ponad 400 ton. Sky Bridge 721 miałby zostać oddany do użytku w 2022 roku, Czesi zapowiadają, że może się to stać już na wiosnę.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM