W czasach zimnej wojny o istnieniu tego obiektu wiedzieli jedynie najwyżsi stopniem wojskowi duńskiej armii i państw NATO. Regan Vest miał być tajnym schronieniem dla rodziny królewskiej, wojskowych oraz najważniejszych polityków na wypadek wojny jądrowej. Usytuowanie 60 metrów pod powierzchnią ziemi miało gwarantować przeżycie osób, które się tam schronią.
Bunkier atomowy w Danii: tu powstanie muzeum zimnej wojny
Tak wyglądała rzeczywistość w czasie zimnej wojny. Od rozpadu Związku Radzieckiego minęło 30 lat, ryzyko wojny jądrowej zmalało, a podziemny bunkier przestał być potrzebny duńskiej armii. Przez wiele lat nie był wykorzystywany. Teraz stopniowo zmienia się – w niedalekiej przyszłości stanie się muzeum zimnej wojny.
Czytaj więcej
Munchmuseet, otwarte właśnie w Oslo, mieści 28 tysięcy prac Edwarda Muncha, ale i tak miliony ludzi z całego świata przyjadą tu, by oglądać „Krzyk”, najsłynniejszy obraz norweskiego malarza.
W czasach zimnej wojny bunkier był świetnie zakamuflowany w lasach półwyspu Jutlandzkiego. Powstające muzeum również nie będzie rzucać się w oczy. Na powierzchni powstaną 4 pawilony pokryte aluminium. Ich surowa forma to nawiązanie do skrajnie funkcjonalnej stylistyki obiektów wojskowych, którym Regan Vest w lesie Rold Skov na północy Danii był przez kilka dekad.
Fragment ekspozycji prezentującej realia zimnej wojny.