Finał „kradzieży stulecia”. 4300 diamentów Augusta II Mocnego wraca na miejsce

Głośna „kradzież stulecia” ma swój szczęśliwy finał. W muzeum w Dreźnie ponownie można oglądać klejnoty Augusta II Mocnego, zrabowane podczas zuchwałego włamania.

Publikacja: 14.08.2024 13:02

Wnętrza zamku w Dreźnie kryją największą w Europie kolekcję klejnotów.

Wnętrza zamku w Dreźnie kryją największą w Europie kolekcję klejnotów.

Foto: JENS SCHLUETER / AFP

Po pięciu latach od głośnej „kradzieży stulecia” klejnoty Augusta II, elektora saskiego i króla Polski, wróciły na ekspozycję w muzeum w Dreźnie.

Biżuteria królewska, warta ponad sto milionów euro (zdaniem wielu ekspertów – bezcenna), została skradziona z zamkowego muzeum w wyniku zuchwałego włamania.

Zrabowane klejnoty Augusta II Mocnego wróciły na zamek w Dreźnie

O tej kradzieży pisały europejskie i światowe media. Przypomnijmy, że doszło do niej nad ranem 25 listopada 2019 roku w mieszczącym się na zamku w Dreźnie muzeum założonym przez Augusta II znanym jako Grünes Gewölbe (niem. Zielone Sklepienie), które uważa się za najbogatszą kolekcję klejnotów w Europie.

Czytaj więcej

Pałac Rzeczpospolitej znów zachwyca. Warszawska perła baroku odzyskała blask

Część zasobów muzeum stanowi pochodząca z XVIII wieku biżuteria króla Augusta II Mocnego — i to właśnie ona padła łupem złodziei. Wartość skradzionych królewskich kosztowności, zawierających ponad 4,3 tysiąca diamentów, rubiny i inne kamienie szlachetne, szacuje się na 113 milionów euro. Skradziono między innymi wysadzany diamentami Order Orła Białego i epolet z 49-karatowym Białym Diamentem Drezdeńskim.

Zdaniem niemieckich policjantów cała akcja była dobrze przemyślaną i profesjonalną kradzieżą. Złodzieje zawczasu przygotowali sobie wejście do muzeum, przecinając metalową kratę okienną i wstawiając na swoje miejsce inną, którą później będą mogli łatwo zdjąć.

Część z kosztowności Augusta II Mocnego odzyskanych przez niemiecką policję.

Część z kosztowności Augusta II Mocnego odzyskanych przez niemiecką policję.

JENS SCHLUETER / AFP

Następnie, w listopadowy poranek, grupa zamaskowanych ludzi włamała się do muzeum, podpalając agregat prądu. Pozbawiło to energii całe muzeum oraz jego okolice. Co dla włamywaczy najważniejsze, w ten sposób udało się też wyłączyć system alarmowy w muzeum.

Następnie przy pomocy toporków włamywacze zbili szklane gabloty i wyciągnęli z nich kilka kompletów historycznej biżuterii, wykorzystując do tego żyłkę wędkarską. Znikli następnie pod osłoną piany z gaśnicy, aby kamery nie zarejestrowały trasy ich ucieczki.

Pomieszczenia, w których znajdują się precjoza, znajdują się na parterze zamku, więc złodzieje mieli

Pomieszczenia, w których znajdują się precjoza, znajdują się na parterze zamku, więc złodzieje mieli ułatwione zadanie.

JENS SCHLUETER / AFP

Jak później ustalono, złodzieje oddalili się od miejsca przestępstwa samochodem marki Audi, który podpalili w jednym z parkingów podziemnych. Cała akcja miała trwać niecałe dziesięć minut.

Zielone Sklepienie — najbogatsza kolekcja klejnotów w Europie

Fundatorem muzeum Zielone Sklepienie był August II Mocny, elektor saski i król Polski, który przekazał tej instytucji swoje klejnoty. Muzeum powstało w 1723 roku, jego zasoby muzeum przetrwały zmasowane naloty aliantów na Drezno w trakcie II wojny światowej, mniej szczęścia miały podczas wkroczenia do Niemiec Armii Radzieckiej. Władze Związku Radzieckiego zwróciły kosztowności dopiero w 1958 roku.

Pierwszych podejrzanych powiązanych z kradzieżą z 2019 roku ujęto w 2020 roku ramach obławy, w której brało udział ponad 1600 funkcjonariuszy niemieckiej policji. Dwa lata później odzyskano część klejnotów.

Niektóre z kosztowności uległy pewnym zniszczeniom, ponieważ — jak się okazało — złodzieje obchodzili się z nimi niezbyt ostrożnie. Wciąż nie odzyskano części kosztowności, między innymi wspomnianego epoletu z Białym Diamentem Drezdeńskim.

W maju 2023 roku sąd skazał pięciu oskarżonych, którzy okazali się być członkami działającego w Niemczech rodzinnego gangu Remmo, mającego arabskie korzenie. Za „kradzież stulecia” sąd zasądził złodziejom kary od czterech do sześciu lat pozbawienia wolności. Zdaniem niektórych komentatorów wyrok był nieproporcjonalnie łagodny w stosunku do skali i zuchwałości popełnionego przestępstwa.

Po pięciu latach od głośnej „kradzieży stulecia” klejnoty Augusta II, elektora saskiego i króla Polski, wróciły na ekspozycję w muzeum w Dreźnie.

Biżuteria królewska, warta ponad sto milionów euro (zdaniem wielu ekspertów – bezcenna), została skradziona z zamkowego muzeum w wyniku zuchwałego włamania.

Pozostało 92% artykułu
Miasta
Wakacje w Europie: w których miastach turyści nie są mile widziani?
Miasta
„Klejnot”. Polskie miasto wśród najlepszych miejsc na „chłodne” wakacje
Miasta
Na Cyprze wyrośnie „miasto przyszłości”. To pomysł słynnego architekta
Miasta
W polskich miastach nadchodzi era burmistrzów nocnych. W Europie to już standard
Miasta
Jak się żyje w najlepszym na świecie mieście do życia? Kolejny sukces Wiednia
Miasta
Najszczęśliwsze miasta na świecie. Polska metropolia w czołowej setce