Gdy powstał pod koniec XVII wieku, uchodził za jeden z najpiękniejszych barokowych obiektów tego typu w Polsce – a może nawet w Europie. W czasie II wojny światowej został niemal doszczętnie zniszczony. Mimo to Pałac Krasińskich, bo o nim mowa, podniesiono z ruin i zrekonstruowano, choć przez lata pozostawał zamknięty dla zwiedzających.
Od niedawna, po gruntownej przebudowie i modernizacji Pałac Rzeczypospolitej, bo tak brzmi obecnie nazwa tego zabytku, po raz pierwszy w swojej historii otworzył się dla zwiedzających. Wnętrza pałacu zachwycają. Jak wyglądała praca nad jego przebudową i modernizacją?
Pałac Krasińskich w Warszawie. Perła baroku podniesiona z ruin
Przez wiele dekad barokowy Pałac Krasińskich w Warszawie można było oglądać jedynie z zewnątrz – obiekt pozostawał zamknięty dla szerszej publiczności. Budynek przez lata pełnił funkcję magazynu mieszczącego zasoby Biblioteki Narodowej i mogli do niego wejść niemal wyłącznie pracownicy tej instytucji oraz badacze literatury.
Czytaj więcej
Na terenie jednego z warszawskich ogródków działkowych stanął niezwykły domek letniskowy. Ten projekt to dzieło znanej i nagradzanej pracowni architektonicznej Noke Architects.
Lista skarbów polskiego piśmiennictwa, która znajduje się w Pałacu Rzeczypospolitej, jest długa. Wymieńmy chociażby takie średniowieczne manuskrypty jak Psałterz floriański, Kodeks supraski i Kazania świętokrzyskie, kroniki Jana Długosza, Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, a także dzieła kolejnych wieków: rękopisy Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida oraz pamiątki po Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, Czesławie Miłoszu czy Zbigniewie Herbercie.