„Wstydliwa” odbudowa zabytku w Rzymie. Pieniądze wykłada rosyjski oligarcha

Rekonstrukcja Basilica Ulpia w Rzymie budzi kontrowersje. Fundatorem odbudowy jest objęty sankcjami rosyjski oligarcha i miliarder Aliszer Usmanow. Włosi nazywają ten projekt „wstydliwą budową”, choć urzędnicy bronią przedsięwzięcia.

Publikacja: 14.02.2024 15:57

Aliszer Usmanow w swoim biurze w Moskwie w 2017 roku.

Aliszer Usmanow w swoim biurze w Moskwie w 2017 roku.

Foto: Andrey Rudakov; 2017 Bloomberg Finance LP

Turyści odwiedzający Rzym, a także mieszkańcy miasta, mogą właśnie podziwiać zrekonstruowany fragment pochodzącego z czasów cesarza Trajana monumentalnego budynku o nazwie Basilica Ulpia. Odbudowa starożytnego zabytku w Rzymie budzi jednak kontrowersje – finansuje ją objęty sankcjami rosyjski oligarcha.

Rzym: rosyjski oligarcha finansuje odbudowę zabytku

Pochodząca z II wieku naszej ery Basilica Ulpia to nazwa monumentalnego budynku, który niegdyś znajdował się w samym centrum Forum Trajana. Jej nazwa może być myląca – obiekt nie pełnił funkcji sakralnej. Sprawowano tu władzę sądowniczą, prowadzono handel, to również tutaj urzędował niekiedy sam cesarz.

Czytaj więcej

Najczarniejszy dom w Polsce. Nowy, radykalny projekt polskiego architekta

Basilica Ulpia była więc jednym z najważniejszych budynków użyteczności publicznej, a także największym obiektem w Rzymie czasów Trajana. Do dziś pozostało po tym obiekcie zaledwie kilka kolumn, od niedawna trwa jednak odbudowa zabytku.

Ruiny Basilica Ulpia w Rzymie.

Ruiny Basilica Ulpia w Rzymie.

Foto: MM, publiczna domena, Wikimedia Commons

Przedsięwzięcie budzi spore kontrowersje wśród Włochów. Tamtejsze media nazwały renowację zabytku „wstydliwą” z uwagi na fakt, kto ją finansuje. Fundatorem prac rekonstrukcyjnych jest trzeci najbogatszy człowiek w Rosji, pochodzący z Uzbekistanu oligarcha Aliszer Usmanow. Biznesmen, którego majątek szacuje się na prawie 14,5 miliarda dolarów, zbił w Rosji fortunę na produkcji metali, działa też w przemyśle wydobywczym oraz w branży mediów.

70-letniego Usmanowa obejmują sankcje ze strony państw Zachodu. Oprócz niego, na liście Rosjan objętych sankcjami znajdują się tacy biznesmeni i politycy jak Roman Abramowicz, Oleg Deripaska, Siergiej Szojgu, Siergiej Ławrow czy – naturalnie – Władimir Putin.

Aliszer Usmanow zobowiązał się ufundować rekonstrukcję zabytku jeszcze w 2015 roku. Przekazał wówczas na ten cel półtora miliona euro.

Włoskie media informują, że początek prac rekonstrukcyjnych ruszył jeszcze przed Bożym Narodzeniem ubiegłego roku, jednak władze Rzymu nie nagłaśniały tego faktu. Mocno podzielone są również opinie na temat dotychczasowych efektów obudowy – wśród ekspertów nie brakuje zarówno przeciwników, jak i entuzjastów renowacji.

Urzędnicy bronią projektu, podkreślając, że Usmanow przekazał pieniądze na odbudowę bazyliki na długo przed wybuchem wojny – i objęciem go sankcjami.

Basilica Ulpia w Rzymie: zabytek z czasów Trajana

Niegdyś bogato zdobiona rzeźbami, mozaikami i złoceniami, w okresie średniowiecza Basilica Ulpia popadła w całkowitą ruinę. Fragmentu bazyliki odkryto w trakcie prac archeologicznych na początku XIX wieku, a kolejny raz w latach 30. ubiegłego stulecia.

Do naszych czasów przetrwał jedynie pojedynczy rząd kilku granitowych kolumn. Archeolodzy i inżynierowie nadbudowali na nim drugą kolumnadę z zielonego marmuru, wspierającą się na fryzie zrekonstruowanym na podstawie fragmentów znajdujących się w zasobach rzymskich muzeów.

Dobudowane kolumny, które były niegdyś częścią bazyliki, przeleżały nieopodal przez ponad sto lat. Teraz całość mierzy ponad 23 metry wysokości, co daje pewne pojęcie na temat skali dawnej bazyliki.

Odbudowa tego niewielkiego fragmentu była możliwa dzięki pieniądzom, które przekazał Usmanow. Miliarder sfinansował jak dotąd szereg innych rekonstrukcji starożytnych rzymskich zabytków. Jedną z jego ostatnich donacji było przekazanie pół miliona euro na prace renowacyjne obiektów wchodzących w skład Muzeów Kapitolińskich.

Turyści odwiedzający Rzym, a także mieszkańcy miasta, mogą właśnie podziwiać zrekonstruowany fragment pochodzącego z czasów cesarza Trajana monumentalnego budynku o nazwie Basilica Ulpia. Odbudowa starożytnego zabytku w Rzymie budzi jednak kontrowersje – finansuje ją objęty sankcjami rosyjski oligarcha.

Rzym: rosyjski oligarcha finansuje odbudowę zabytku

Pozostało 91% artykułu
Miasta
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Europa na czele po 34 latach
Miasta
Warszawa ma najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Prestiżowa nagroda
Miasta
Jedna z najsłynniejszych ulic świata przejdzie rewolucję. Zmiana po stu latach
Miasta
Ranking: Najmodniejsze dzielnice na świecie. Polskie miasto w ścisłej czołówce
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Miasta
Symbol Małopolski w czołówce zabytków Europy. „Warto zobaczyć choć raz w życiu”