Władze Wenecji mają pomysł na korki. Szykuje się kolejna atrakcja turystyczna

Władze Wenecji rozważają budowę kolei linowej, która miałaby przewozić turystów z lotniska Marco Polo do centum miasta – podaje włoska agencja informacyjna ANSA. To miałoby pomóc w rozwiązaniu problemów komunikacyjnych Wenecji.

Publikacja: 02.08.2023 10:16

Wenecja jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast we Włoszech, w 2022 roku przyjec

Wenecja jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast we Włoszech, w 2022 roku przyjechało tam blisko 9 milionów osób.

Foto: Ismael Lima

Port lotniczy Marco Polo to główne lotnisko obsługujące Wenecję. Położone jest na kontynencie, na północ od centrum miasta.

Turyści, którzy chcą dostać się z lotniska do centrum miasta, mogą skorzystać mogą z różnych środków transportu. Opcji jest wiele – wybrać można między innymi vaporetto, czyli autobus wodny, prywatną taksówkę wodną bądź gondolę.

Wkrótce w mieście może pojawić się nowy typ komunikacji miejskiej. Jeśli projekt zostanie zrealizowany, to będzie najbardziej atrakcyjne rozwiązanie dla odwiedzających Wenecję turystów. 

Wenecja: kolej linowa z lotniska do centrum miasta?

Jak informuje włoska agencja informacyjna ANSA, władze Wenecji chcą, by w przyszłości turyści lądujący na lotnisku Marco Polo mogli dostać się do centrum miasta kolejką linową.

Czytaj więcej

500 lat tajemnicy: Wenecja wreszcie otwiera swój najbardziej zagadkowy zabytek

Władze miasta od dłuższego czasu deklarują, że Wenecja ma stać się stolicą zrównoważonej turystyki. Kolej linowa miałaby wpisywać się w tę strategię. W sytuacji, w której Wenecję rocznie odwiedza blisko 9 milionów turystów (tylu przyjechało w 2022 roku), ta kwestia staje się kluczowa.

Rozmowy o projekcie „kolejki linowej nad laguną” – bo tak roboczo mówi się przedsięwzięciu – zostały wznowione w ramach debaty poświęconej planowi rozwoju miasta do 2037 roku.

Dotychczas nie poinformowano, jak kolej miałaby wyglądać, ile osób będzie w stanie przewieźć dziennie oraz ile będą kosztowały bilety. Władze Wenecji nie podjęły jeszcze decyzji, czy projekt budowy kolei linowej zostanie zrealizowany, na razie trwają dyskusje.

Niemal pewne jest jednak, że ten środek komunikacji stanie się hitem wśród turystów – taka wycieczka bez wątpienia dostarczać będzie niezapomnianych przeżyć, przede wszystkim dzięki pięknym widokom.

Kolej linowa jako środek komunikacji w miastach

Kolej linowa jest częścią systemu komunikacji miejskiej w wielu miastach. Takie rozwiązanie zastosowano między innymi w Medellin w Kolumbii, tam kolej linowa od 2004 roku jest w pełni zintegrowana z systemem komunikacji miejskiej. Podobne rozwiązanie zastosowano w La Paz w Boliwii.

Kolej linowa w La Paz w Boliwii.

Kolej linowa w La Paz w Boliwii.

Javier Collarte

Ameryka Łacińska jest światowym liderem pod względem stopnia zaawansowania rozwiązań wykorzystujących kolej linową, ale miasta europejskie również wykorzystują ten środek komunikacji – można go spotkać w Barcelonie czy Londynie, a także w miastach niemieckich, choćby w Koblencji.

„Kolej linowa jest bardzo przyjazna klimatowi, nie ma bowiem niemal żadnego wpływu na środowisko. Do tego wymaga niewiele miejsca i jest bardzo cicha” – mówi Maximilian Rochs z firmy doradczej PwC Germany, która przygotowała raport na temat wykorzystania kolei linowej w nowoczesnych miastach.

Port lotniczy Marco Polo to główne lotnisko obsługujące Wenecję. Położone jest na kontynencie, na północ od centrum miasta.

Turyści, którzy chcą dostać się z lotniska do centrum miasta, mogą skorzystać mogą z różnych środków transportu. Opcji jest wiele – wybrać można między innymi vaporetto, czyli autobus wodny, prywatną taksówkę wodną bądź gondolę.

Pozostało 87% artykułu
Miasta
Ranking: Najmodniejsze dzielnice na świecie. Polskie miasto w ścisłej czołówce
Miasta
Symbol Małopolski w czołówce zabytków Europy. „Warto zobaczyć choć raz w życiu”
Miasta
Finał „kradzieży stulecia”. 4300 diamentów Augusta II Mocnego wraca na miejsce
Miasta
Wakacje w Europie: w których miastach turyści nie są mile widziani?
Miasta
„Klejnot”. Polskie miasto wśród najlepszych miejsc na „chłodne” wakacje