To już być może ostatnie miesiące na bezpłatne zwiedzenie liczącego prawie dwa tysiące lat Panteonu w Rzymie. Tę ikonę Wiecznego Miasta każdego roku odwiedza po kilka milionów turystów. Na szczęście planowana opłata za wstęp nie będzie wysoka, przybywa jednak we Włoszech atrakcji, z których już nie skorzystamy za darmo.
Panteon w Rzymie: będzie płatny wstęp?
Panteon wzniesiono jako świątynię ku czci bogów patronujących Wiecznemu Miastu. Dziś jest to kościół katolicki, dzięki czemu można zwiedzać go za darmo — jak zresztą większość kościołów we Włoszech. W efekcie w 2019 roku, czyli tuż przed pandemią, przez Panteon przewinęło się ponad rekordowa liczba 9,3 miliona turystów.
Już niebawem jednak być może wszyscy chętni na zwiedzenie wnętrz Panteonu będą musieli za to zapłacić. Włoskie Ministerstwo Kultury ogłosiło przed paroma dniami, że ponownie zajmie się kwestią płatnego wstępu do Panteonu. Pomysł nie jest nowy: po raz pierwszy w 2016 roku zaproponował go ówczesny minister kultury, Dario Franceschini.
Czytaj więcej
W mazowieckiej wsi Tarnów nad Wisłą od 11 lat stoi skromna, drewniana kaplica. Obiekt właśnie trafił na listę zabytków województwa mazowieckiego. To najmłodszy zabytek w Polsce. Jego historia jest niezwykła.
Plan już niemalże wszedł w życie, jednak w 2018 roku zamroził go kolejny szef włoskiego resortu kultury, Alberto Bonisoli. Niedawno pomysł „odkurzył” nowy minister, Gennaro Sangiuliano. Zaproponował, aby za wstęp turyści uiszczali kwotę w wysokości dwóch euro.