Rzym: coraz mniej darmowych atrakcji. Wstęp do słynnego zabytku będzie płatny?

Włosi stawiają odwiedzającym coraz więcej przeszkód. Panteon, jeden z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków stolicy Włoch, przestaje być darmowy. W 2023 roku zwiedzanie go może być możliwe wyłącznie po wykupieniu biletu.

Publikacja: 20.12.2022 08:56

Rzym: coraz mniej darmowych atrakcji. Wstęp do słynnego zabytku będzie płatny?

Foto: Gabriella Clare Marino

To już być może ostatnie miesiące na bezpłatne zwiedzenie liczącego prawie dwa tysiące lat Panteonu w Rzymie. Tę ikonę Wiecznego Miasta każdego roku odwiedza po kilka milionów turystów. Na szczęście planowana opłata za wstęp nie będzie wysoka, przybywa jednak we Włoszech atrakcji, z których już nie skorzystamy za darmo.

Panteon w Rzymie: będzie płatny wstęp?

Panteon wzniesiono jako świątynię ku czci bogów patronujących Wiecznemu Miastu. Dziś jest to kościół katolicki, dzięki czemu można zwiedzać go za darmo — jak zresztą większość kościołów we Włoszech. W efekcie w 2019 roku, czyli tuż przed pandemią, przez Panteon przewinęło się ponad rekordowa liczba 9,3 miliona turystów.

Już niebawem jednak być może wszyscy chętni na zwiedzenie wnętrz Panteonu będą musieli za to zapłacić. Włoskie Ministerstwo Kultury ogłosiło przed paroma dniami, że ponownie zajmie się kwestią płatnego wstępu do Panteonu. Pomysł nie jest nowy: po raz pierwszy w 2016 roku zaproponował go ówczesny minister kultury, Dario Franceschini.

Czytaj więcej

Najmłodszy zabytek w Polsce ma 11 lat. To prywatna kaplica na Mazowszu

Plan już niemalże wszedł w życie, jednak w 2018 roku zamroził go kolejny szef włoskiego resortu kultury, Alberto Bonisoli. Niedawno pomysł „odkurzył” nowy minister, Gennaro Sangiuliano. Zaproponował, aby za wstęp turyści uiszczali kwotę w wysokości dwóch euro.

Minister Sangiuliano uzasadnia wprowadzenie opłat za wstęp do Panteonu taką samą praktyką w wielu innych cennych zabytkowych obiektach w całej Europie. Polityk podał takie przykłady jak Muzeum Armii w Paryżu, gdzie mieści się grób Napoleona czy Opactwo Westminsterskie w Londynie. Jak zapewnił, pieniądze uzyskane z wpłat zostaną przeznaczone na konserwację Panteonu.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie włoskiego Ministerstwa Kultury, trwają właśnie negocjacje z hierarchami Kościoła Katolickiego nad zmianą statusu Panteonu, pozwalającą ściągać z odwiedzających stosowne opłaty. Przychylny pomysłowi jest burmistrz Rzymu, Roberto Gualtieri.

Ministerstwo zapewnia jednak, że w trakcie mszy wstęp do świątyni nadal będzie bezpłatny. Minister Sangiuliano poinformował też, że za darmo do Panteonu będą mogli wejść mieszkańcy Rzymu, studenci i dzieci poniżej 18. roku życia.

Wenecja: płatny wstęp do miasta już od stycznia

We Włoszech nie brakuje świątyń, do których wstęp wiąże się z mniejszą lub większą opłatą, choć na tle około stu tysięcy obiektów sakralnych znajdujących się w tym kraju to tylko wyjątki potwierdzające regułę. Przykładami są chociażby Kaplica Sykstyńska w Watykanie czy Bazylika św. Jana na Lateranie.

„Wskrzeszenie” pomysłu obłożenia turystów opłatą za wstęp do Panteonu nie będzie pierwszym tego typu krokiem. Latem tego roku władze Wenecji postanowiły, że aby zmniejszyć tłok w liczącym zaledwie 50 tysięcy mieszkańców mieście, już od 16 stycznia 2023 roku za wstęp do niego trzeba będzie zapłacić. Wejściówka będzie wynosić od 3 do 10 euro dziennie, w zależności od stopnia zatłoczenia Wenecji.

Turyści chcący odwiedzić miasto na wodzie, będą musieli dokonać wcześniejszej rezerwacji przy czy ci, którzy zrobią to wcześniej, zapłacą mniej. Oprócz mieszkańców Wenecji, z opłat będą zwolnieni ich goście, mali turyści poniżej 6. roku życia, krewni osób przebywających w weneckich więzieniach, osoby pracujące i uczące się w Wenecji, a także właściciele tamtejszych nieruchomości — o ile płacą podatki.

Po ulicach Wenecji będą chodzić kontrolerzy. Osoby przyłapane bez wejściówki, zapłacą spore mandaty, a jeżeli skłamią, że z jakiegoś powodu mogą przebywać w Wenecji za darmo, będą pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Turyści nocujący w Wenecji automatycznie zapłacą za bilet wstępu w ramach opłaty noclegowej.

To już być może ostatnie miesiące na bezpłatne zwiedzenie liczącego prawie dwa tysiące lat Panteonu w Rzymie. Tę ikonę Wiecznego Miasta każdego roku odwiedza po kilka milionów turystów. Na szczęście planowana opłata za wstęp nie będzie wysoka, przybywa jednak we Włoszech atrakcji, z których już nie skorzystamy za darmo.

Panteon w Rzymie: będzie płatny wstęp?

Pozostało 90% artykułu
Miasta
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Europa na czele po 34 latach
Miasta
Warszawa ma najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Prestiżowa nagroda
Miasta
Jedna z najsłynniejszych ulic świata przejdzie rewolucję. Zmiana po stu latach
Miasta
Ranking: Najmodniejsze dzielnice na świecie. Polskie miasto w ścisłej czołówce
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Miasta
Symbol Małopolski w czołówce zabytków Europy. „Warto zobaczyć choć raz w życiu”