Znajdująca się na prywatnej posesji minimalistyczna kaplica Votum Aleksa to od niedawna najmłodszy zabytek w Polsce. Co ciekawe, obiektu jak dotąd nie poświęcono, więc nie może formalnie być traktowany jako świątynia. Budynek budzi kontrowersje, choćby wśród hierarchów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał jednak, że Votum Aleksa należy się ochrona i na początku grudnia wpisał obiekt z 2011 roku do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.
Votum Aleksa — najmłodszy zabytek w Polsce
Do ukrytej w zieleni, wybudowanej w duchu skandynawskiego minimalizmu drewnianej kaplicy prowadzi piaszczysta droga. Ze znajdującego się jedynie po stronie ołtarza okna na całą ścianę rozpościera się widok na okoliczną roślinność i Wisłę. Budynek poza tym nie ma okien, a jego skromne wnętrze kryje jedynie prosty drewniany ołtarz i kilka ławek.
Zaprojektowanie kaplicy z Tarnowa w województwie mazowieckim powierzono Marcie i Lechowi Rowińskim, parze architektów tworzących warszawską pracownię Beton. Drewniany budynek wzniesiono w odosobnionym miejscu na wysokiej skarpie nad Wisłą.
Swoją konstrukcją kaplica nawiązuje do wyglądu tradycyjnych kościołów. Wysoki, dwuspadowy dach wieńczy krzyż. Obiekt ma jednak cechy, które mogą zaskoczyć osobom przyzwyczajone do tradycyjnej polskiej architektury sakralnej. Jest skromny, minimalistyczny, niepozorny i bardzo prosty.