Gdynia z grantem od Bloomberga. Powstanie mural poprawiający bezpieczeństwo

Gdynia dostała prawie 125 tys złotych na rewitalizację terenu wokół jednej ze szkół podstawowych. Za te pieniądze powstanie tak zwany mural poziomy. Fundatorem grantu jest organizacja charytatywna amerykańskiego miliardera Michaela Bloomberga.

Publikacja: 12.10.2022 19:02

Asphalt Art Initiative to część organizacji charytatywnej Bloomberg Philanthropies finansowanej prze

Asphalt Art Initiative to część organizacji charytatywnej Bloomberg Philanthropies finansowanej przez amerykańskiego miliardera Michaela Bloomberga. Na zdjęciu projekt zrealizowany w Amsterdamie.

Foto: Patrick Post

Organizacja dobroczynna Bloomberg Philanthropies, finansowana przez amerykańskiego miliardera Michaela Bloomberga, ogłosiła listę 19 miast, którzy otrzymają granty w wysokości 25 tysięcy dolarów w ramach programu Asphalt Art Initiative. Oprócz Gdyni pieniądze dostały między innymi takie europejskie miasta jak Bratysława czy Brno, a także Florencja, Rzym i Ateny.

Gdynia z grantem od fundacji Michaela Bloomberga

Asphalt Art Initiative to przedsięwzięcie działające pod egidą Bloomberg Philanthropies, organizacji charytatywnej Michaela Bloomberga – filantropa, właściciela koncernu technologiczno-medialnego Bloomberg L.P., byłego burmistrza Nowego Jorku i jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Na liście „Forbesa” 80-letni Bloomberg zajmuje 9. pozycję.

Przy tworzeniu muralu w Londynie, który powstał w 2021 roku, pomagali pracownicy firmy Bloomberg LP.

Przy tworzeniu muralu w Londynie, który powstał w 2021 roku, pomagali pracownicy firmy Bloomberg LP.

Jason Alden

Celem Asphalt Art Initative jest dofinansowywanie i dostarczanie technicznego wsparcia dla realizacji rozwiązań w przestrzeni miejskiej, które łączą w sobie funkcjonalność i wysokie walory estetyczne. Rewitalizacja przestrzeni publicznej ma polepszyć jakość infrastruktury miejskiej (zwłaszcza drogowej), zwiększyć poziom bezpieczeństwa i pomóc w konsolidacji lokalnych społeczności.

Czytaj więcej

Bar z Krakowa wśród najlepszych na świecie. Debiut Polaków na prestiżowej liście

Jednym z pomysłów, którym jurorzy konkursu postanowili przyznać grant, okazał się projekt rewitalizacji obszaru wokół Szkoły Podstawowej nr 53 w Gdyni. Z pomocą pieniędzy z Bloomberg Philanthropies powstanie bezpieczny obszar z ograniczonym ruchem samochodowym oraz sensoryczny mural, zaprojektowany specjalnie z myślą o dzieciach głuchych i niedosłyszących.

Podobnie jak 18 pozostałych beneficjentów, oprócz pieniędzy Gdynia otrzyma również techniczne wsparcie realizacji projektu. Przebudowa placu wokół szkoły ruszy w 2023 roku.

Asphalt Art Initiative – aby miasta były ładniejsze i bardziej funkcjonalne

Powstanie Asphalt Art Initiative zainspirował dorobek agencji konsultingowej Bloomberg Associates, zajmującej się doradzaniem miastom, jak poprzez projekty łączące sztukę i design można poprawić infrastrukturę miejską. Inicjatywa korzysta też z doświadczenia samego Michaela Bloomberga. Kiedy był burmistrzem Nowego Jorku w latach 2002-2013, miał swój spory wkład w poprawę poprawy bezpieczeństwa pieszych na ulicach miasta.

Asphalt Art Initiative stawia poprawę bezpieczeństwa na drogach i rewitalizację przestrzeni miejskie

Asphalt Art Initiative stawia poprawę bezpieczeństwa na drogach i rewitalizację przestrzeni miejskiej poprzez sztukę i zaangażowanie lokalnych społeczności.

Patrick Post

Ideą Asphalt Art Initiative jest wspieranie efektywnych, kreatywnych, a w dodatku atrakcyjnych wizualnie rozwiązań, na które nie trzeba wykładać gigantycznych kwot. Interwencje realizowane są na placach, przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach i innych miejscach w przestrzeni miejskiej, w których łatwo o wypadek komunikacyjny z udziałem pieszych.

Do tej pory granty przyznano 42 projektom ze Stanów Zjednoczonych, wsparto też pilotażowe akcje w trzech europejskich miastach. W tym roku skupiono się wyłącznie na projektach w miastach w Europie.

Michael Bloomberg i burmistrz Londynu, Sadiq Khan, na „otwarciu” muralu sfinansowanego przez organiz

Michael Bloomberg i burmistrz Londynu, Sadiq Khan, na „otwarciu” muralu sfinansowanego przez organizację charytatywną Bloomberga w 2021 roku.

Jason Alden

Listę beneficjentów ogłoszono w trakcie poświęconego tematyce miejskiej szczytu Bloomberg CityLab 2022, który zakończył się właśnie w Amsterdamie. W spotkaniu wziął udział między innymi światowej sławy brytyjski architekt Norman Foster, a także ponad 40 burmistrzów miast, w tym Gdańska, Rygi, Kijowa i Buczy. Oprócz kwestii odbudowy ukraińskich miast, w trakcie spotkania rozmawiano między innymi o tym, jak miasta mogą radzić sobie ze zmianami klimatycznymi, nową, postpandemiczną rzeczywistością, migracjami i innymi problemami społecznymi.

Miasta, które otrzymały grant z Asphalt Art Initiative 2022:

1. Gdynia

2. Bratysława

3. Koszyce

4. León

5. Warna

6. Ateny

7. Stambuł

8. Bruksela

9. Zagrzeb

10. Brno

11. Helsinki

12. Rejkiawik

13. Florencja

14. Prato

Organizacja dobroczynna Bloomberg Philanthropies, finansowana przez amerykańskiego miliardera Michaela Bloomberga, ogłosiła listę 19 miast, którzy otrzymają granty w wysokości 25 tysięcy dolarów w ramach programu Asphalt Art Initiative. Oprócz Gdyni pieniądze dostały między innymi takie europejskie miasta jak Bratysława czy Brno, a także Florencja, Rzym i Ateny.

Gdynia z grantem od fundacji Michaela Bloomberga

Pozostało 90% artykułu
Miasta
Ranking: Najmodniejsze dzielnice na świecie. Polskie miasto w ścisłej czołówce
Miasta
Symbol Małopolski w czołówce zabytków Europy. „Warto zobaczyć choć raz w życiu”
Miasta
Finał „kradzieży stulecia”. 4300 diamentów Augusta II Mocnego wraca na miejsce
Miasta
Wakacje w Europie: w których miastach turyści nie są mile widziani?
Miasta
„Klejnot”. Polskie miasto wśród najlepszych miejsc na „chłodne” wakacje