Raport: Kraków jednym z najpiękniejszych miast Europy, wyprzedza Wiedeń i Madryt

Kraków znalazł się w czołowej dziesiątce miast, których nie można pominąć podczas wakacji w Europie. Stolica Małopolski jest w znakomitym towarzystwie, obok znanych europejskich metropolii, słynących z zabytków i atrakcji.

Publikacja: 14.07.2022 13:03

W rankingu T+L Kraków wyprzedził tak znane europejskie miasta jak Madryt, Edynburg, Strasburg czy Wi

W rankingu T+L Kraków wyprzedził tak znane europejskie miasta jak Madryt, Edynburg, Strasburg czy Wiedeń.

Foto: Sylwia Bartyzel

Bogactwem Krakowa jest nie tylko mnogość wspaniałych zabytków, ale też znakomita kuchnię i bogata ofertę kulturalna. Wszystkie te walory docenili czytelnicy „Travel+Leisure”, cenionego amerykańskiego magazynu o podróżach, w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu „Word’s Best Awards”.

Kraków na liście World’s Best magazynu „Travel+Leisure”

Redaktorzy „Travel+Leisure” stworzyli ranking europejskich miast, które szczególnie warto odwiedzić w te wakacje. Lista powstała na podstawie opinii międzynarodowego grona czytelników magazynu.

Ankietę opracowano we współpracy z firmą badawczą M&RR. Czytelników poproszono o ocenę poszczególnych miast, wysp, hoteli, resortów spa, a nawet konkretnych statków wycieczkowych, firm oferujących wynajem samochodów i linii lotniczych.

Respondenci wybierali ocenę w pięciostopniowej skali: od znakomitej i ponadprzeciętnej, poprzez średnią i poniżej średniej, aż po słabą. Na podstawie zebranych ocen i opinii wyłoniono 15 najbardziej atrakcyjnych miast w Europie.

Na podium europejskiego zestawienia znalazły się: Florencja, Stambuł i Sewilla. Stolica Toskanii już trzeci rok z rzędu okupuje pierwsze miejsce w rankingu Word’s Best. Jak twierdzą czytelnicy, miasto idealnie nadaje się na cel wycieczki dla nowożeńców, nade wszystko zaś – dla miłośników wspaniałej architektury, sztuki i dobrego wina.

Czytaj więcej

Czeski most przy granicy z Polską jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie

Dalsze pozycje zajęły: tureckie Bodrum, Rzym, Lublana, Lizbona, Porto, Kraków, Strasburg, Madryt, Wiedeń, Edynburg, Salzburg i Kordoba. Jak widać, oprócz ikonicznych, obleganych przez turystów miast, w zestawieniu znalazły się mniej oczywiste kierunki.

Kraków zajął wysoką, dziewiątą pozycję, wyprzedzając takie miasta jak Madryt czy Kordobę. Spośród miast położonych w Europie Środkowej na szóstym miejscu znalazła się Lublana. Pod względem atrakcyjności dla turystów stolica Słowenii wyprzedziła inne imponujące swoją architekturą i dorobkiem kulturowym środkowoeuropejskie miasto – Wiedeń.

Gdzie warto wybrać się poza Europę?

Czytelnicy „Travel + Leisure” wybrali też 25 najciekawszych miast na świecie. Oczywiście w tym rankingu nie zabrakło również kilku miast w Europie.

Europejski lider, Florencja, w światowym zestawieniu zajęła bardzo wysoką, czwartą pozycję. Tuż za nią uplasował się Stambuł, dalsze miejsca zaś zajęły: Sewilla (11.), Bodrum (17.), Rzym (18.) i – tu być może zaskoczenie – Lublana, której udało się zająć ostatnie, 25. miejsce.

Z kolei w światowej czołówce znalazły się dwa meksykańskie miasta: Oaxaca na miejscu pierwszym i San Miguel de Allende na drugim. Trzecie miejsce zajęło miasto Ubud w Indonezji.

Redaktorzy „Travel + Leisure” zebrali mnóstwo pochlebnych opinii na temat tegorocznego światowego lidera. Oaxaca to miasto, które definiuje bardzo obecna lokalna kultura Zapoteków, a także mnogość imponujących XVII-wiecznych zabytków. W mieście kwitnie też scena cocktail barów i restauracji ze znakomitym lokalnym jedzeniem, a wszystkiemu temu towarzyszy wyjątkowa życzliwość i gościnność mieszkańców.

Pierwszą dziesiątkę w globalnym rankingu zdominował Meksyk i miasta Azji Południowej i Wschodniej. Czytelnicy „Travel + Leisure” przyznali wysokie oceny miastom: Meksyk, Chiang Mai w Tajlandii, Dźajpur w Indiach, Osaka, Mérida w Meksyku, Tokio, Kioto i Siem Reap w Kambodży.

Dalsze pozycje zajęły: Seul, Hoi An w Wietnamie, Cuzco, Kapsztad, Charleston w Karolinie Południowej w USA i Bangkok.

Najbardziej atrakcyjne miasta w Europie według „Travel+Leisure”

1. Florencja, Florencja

2. Stambuł, Turcja

3. Sewilla, Hiszpania

4. Bodrum, Turcja

5. Rzym, Włochy

6. Lublana, Słowenia

7. Lizbona, Portugalia

8. Porto, Portugalia

9. Kraków, Polska

10. Strasburg, Austria

11. Madryt, Hiszpania

12. Wiedeń, Austria

13. Edynburg, Szkocja

Bogactwem Krakowa jest nie tylko mnogość wspaniałych zabytków, ale też znakomita kuchnię i bogata ofertę kulturalna. Wszystkie te walory docenili czytelnicy „Travel+Leisure”, cenionego amerykańskiego magazynu o podróżach, w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu „Word’s Best Awards”.

Kraków na liście World’s Best magazynu „Travel+Leisure”

Pozostało 92% artykułu
Miasta
Miała być ozdobą igrzysk, staje się problemem. Kłótnia o wieżę Eiffla
Miasta
Majówka 2024: dokąd na tani wyjazd? 3 polskie miasta wśród najtańszych w Europie
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga