Barcelona tworzy „schrony” przeciw upałom. Czy turyści mogą z nich korzystać?

Synoptycy zapowiadają wyjątkowo gorące lato w Europie. Barcelona, jedno z najcieplejszych miast kontynentu, już się przygotowała. W mieście powstają specjalne „schrony klimatyczne”, które mają ratować ludzi przed falą gorąca.

Publikacja: 03.06.2022 13:38

„Schrony klimatyczne” będą działać w Barcelonie od 15 czerwca do 15 września.

„Schrony klimatyczne” będą działać w Barcelonie od 15 czerwca do 15 września.

Foto: Martijn Vonk

Długoterminowe prognozy pogody zapowiadają wyjątkowo małe ilości deszczu, którym będą towarzyszyć wysokie temperatury – zwłaszcza w Europie Środkowej i Południowej. Odczują to zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. Aby ułatwić ludziom życie w trakcie zbliżających się upałów, w Barcelonie już niebawem ruszy specjalny program.

Schrony klimatyczne: ochrona przed saharyjskimi upałami

Wszechobecny beton i obszary pozbawione zieleni sprawiają, że duże miasta staja się gorącymi wyspami na mapie Europy. Problem jest poważny, bo temperatury w mogą tam być o prawie 6 stopni Celsjusza wyższe, niż na terenach podmiejskich i w okolicznych wsiach – a to tylko wartość uśredniona.

Aby mieszkańcy mieli gdzie uciec od zbliżających się upałów, 15 czerwca ruszy w Barcelonie program, mający uchronić przed letnim żarem najbardziej wrażliwe grupy, a więc dzieci, osoby chore, starsze i z niepełnosprawnościami.

Inicjatywa polega na tworzeniu we wszystkich dzielnicach miasta tak zwanych schronów klimatycznych. Będą to między innymi zamknięte klimatyzowane strefy, w których będzie można odetchnąć w przyjemnej temperaturze 26 stopni Celsjusza. Schrony znajdą się w obiektach, które przez resztę roku nie są powszechnie dostępne. Łącznie schronów ma być ponad 150 w całym mieście.

Czytaj więcej

Superilla: produkt eksportowy Barcelony. Jak wyrzucić auta z centrum miasta?

Priorytetowo takie strefy znajdą się w szkołach i na należących do nich placach zabaw. Dostęp do nich będą mieli nie tylko uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy placówek, ale też okoliczni mieszkańcy. Będą oni mogli skorzystać z chłodnych oaz w szkołach poza godzinami lekcji.

Włodarze Barcelony nie ograniczyli się wyłącznie do zamkniętych pomieszczeń z klimatyzacją. W ramach projektu promuje się też parki i ogrody z dużą ilością zieleni i fontannami. Wszystkie te miejsca będą oznaczone specjalnym logiem.

Rozwiązanie ma przynieść wytchnienie prawie 90 procentom populacji miasta. Założenie jest takie, aby każdy mógł dotrzeć do takiego schronu pieszo w ciągu maksymalnie dziesięciu minut. Tam, gdzie istnieje taka potrzeba, dosadza się więcej roślin i ustawia ławki, remontuje się też infrastrukturę tak, aby ułatwić dostęp do tych miejskich oaz.

Schrony klimatyczne tylko dla mieszkańców?

Miejskie oazy znajdujące się w budynkach będą otwarte do spodziewanego końca saharyjskich upałów, czyli do 15 września 2022 roku. W ramach programu powstają też kampanie edukacyjne instruujące, jak skutecznie radzić sobie w trakcie upałów. Powstanie też specjalna usługa dla osób, które będą potrzebować pomocy medycznej.

Na szczęście dostęp do schronów klimatycznych będą mieli nie tylko mieszkańcy Barcelony. Miejsca będą ogólnodostępne, a więc skorzystać z nich będą mogli również turyści.

Podobny projekt, pod hasłem „Paris OASIS”, wprowadzą w tym roku również władze Paryża. Z kolei w Stuttgarcie stopniowo modyfikuje się przestrzeń miejską, tworząc tak zwane zielone korytarze, które pozwalają na stworzenie chłodzących ciągów powietrza.

Miasto wykorzystuje w ten sposób swoją specyficzną topografię. Znajduje się w kotlinie, w której kumuluje się nie tylko temperatura, ale też smog. Tworząc zielone korytarze, wpuszcza się do miasta czyste, chłodne powietrze z otaczających gór.

Z kolei mieszkańcy Paryża, Aten, Rotterdamu, Mediolanu i Majorki już od kilku lat mają do swojej dyspozycji specjalną aplikację o nazwie Extrema. Pokazuje ona, gdzie znajduje się najbliższe ogólnodostępne miejsce z klimatyzacją czy ujęcie wody pitnej.

Na podstawie analizy satelitów aplikacja podpowiada też, jaką drogę warto obrać, aby uniknąć miejsc, w których panuje uporczywy upał. Z narzędzia korzystają też służby miejskie, aby zlokalizować najgorętsze obszary miasta, w których mogą pojawić się ofiary upałów.

Długoterminowe prognozy pogody zapowiadają wyjątkowo małe ilości deszczu, którym będą towarzyszyć wysokie temperatury – zwłaszcza w Europie Środkowej i Południowej. Odczują to zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. Aby ułatwić ludziom życie w trakcie zbliżających się upałów, w Barcelonie już niebawem ruszy specjalny program.

Schrony klimatyczne: ochrona przed saharyjskimi upałami

Pozostało 91% artykułu
Miasta
Ranking: Najmodniejsze dzielnice na świecie. Polskie miasto w ścisłej czołówce
Miasta
Symbol Małopolski w czołówce zabytków Europy. „Warto zobaczyć choć raz w życiu”
Miasta
Finał „kradzieży stulecia”. 4300 diamentów Augusta II Mocnego wraca na miejsce
Miasta
Wakacje w Europie: w których miastach turyści nie są mile widziani?
Miasta
„Klejnot”. Polskie miasto wśród najlepszych miejsc na „chłodne” wakacje