Barcelona tworzy „schrony” przeciw upałom. Czy turyści mogą z nich korzystać?

Synoptycy zapowiadają wyjątkowo gorące lato w Europie. Barcelona, jedno z najcieplejszych miast kontynentu, już się przygotowała. W mieście powstają specjalne „schrony klimatyczne”, które mają ratować ludzi przed falą gorąca.

Publikacja: 03.06.2022 13:38

„Schrony klimatyczne” będą działać w Barcelonie od 15 czerwca do 15 września.

„Schrony klimatyczne” będą działać w Barcelonie od 15 czerwca do 15 września.

Foto: Martijn Vonk

Długoterminowe prognozy pogody zapowiadają wyjątkowo małe ilości deszczu, którym będą towarzyszyć wysokie temperatury – zwłaszcza w Europie Środkowej i Południowej. Odczują to zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. Aby ułatwić ludziom życie w trakcie zbliżających się upałów, w Barcelonie już niebawem ruszy specjalny program.

Schrony klimatyczne: ochrona przed saharyjskimi upałami

Wszechobecny beton i obszary pozbawione zieleni sprawiają, że duże miasta staja się gorącymi wyspami na mapie Europy. Problem jest poważny, bo temperatury w mogą tam być o prawie 6 stopni Celsjusza wyższe, niż na terenach podmiejskich i w okolicznych wsiach – a to tylko wartość uśredniona.

Aby mieszkańcy mieli gdzie uciec od zbliżających się upałów, 15 czerwca ruszy w Barcelonie program, mający uchronić przed letnim żarem najbardziej wrażliwe grupy, a więc dzieci, osoby chore, starsze i z niepełnosprawnościami.

Inicjatywa polega na tworzeniu we wszystkich dzielnicach miasta tak zwanych schronów klimatycznych. Będą to między innymi zamknięte klimatyzowane strefy, w których będzie można odetchnąć w przyjemnej temperaturze 26 stopni Celsjusza. Schrony znajdą się w obiektach, które przez resztę roku nie są powszechnie dostępne. Łącznie schronów ma być ponad 150 w całym mieście.

Czytaj więcej

Superilla: produkt eksportowy Barcelony. Jak wyrzucić auta z centrum miasta?

Priorytetowo takie strefy znajdą się w szkołach i na należących do nich placach zabaw. Dostęp do nich będą mieli nie tylko uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy placówek, ale też okoliczni mieszkańcy. Będą oni mogli skorzystać z chłodnych oaz w szkołach poza godzinami lekcji.

Włodarze Barcelony nie ograniczyli się wyłącznie do zamkniętych pomieszczeń z klimatyzacją. W ramach projektu promuje się też parki i ogrody z dużą ilością zieleni i fontannami. Wszystkie te miejsca będą oznaczone specjalnym logiem.

Rozwiązanie ma przynieść wytchnienie prawie 90 procentom populacji miasta. Założenie jest takie, aby każdy mógł dotrzeć do takiego schronu pieszo w ciągu maksymalnie dziesięciu minut. Tam, gdzie istnieje taka potrzeba, dosadza się więcej roślin i ustawia ławki, remontuje się też infrastrukturę tak, aby ułatwić dostęp do tych miejskich oaz.

Schrony klimatyczne tylko dla mieszkańców?

Miejskie oazy znajdujące się w budynkach będą otwarte do spodziewanego końca saharyjskich upałów, czyli do 15 września 2022 roku. W ramach programu powstają też kampanie edukacyjne instruujące, jak skutecznie radzić sobie w trakcie upałów. Powstanie też specjalna usługa dla osób, które będą potrzebować pomocy medycznej.

Na szczęście dostęp do schronów klimatycznych będą mieli nie tylko mieszkańcy Barcelony. Miejsca będą ogólnodostępne, a więc skorzystać z nich będą mogli również turyści.

Podobny projekt, pod hasłem „Paris OASIS”, wprowadzą w tym roku również władze Paryża. Z kolei w Stuttgarcie stopniowo modyfikuje się przestrzeń miejską, tworząc tak zwane zielone korytarze, które pozwalają na stworzenie chłodzących ciągów powietrza.

Miasto wykorzystuje w ten sposób swoją specyficzną topografię. Znajduje się w kotlinie, w której kumuluje się nie tylko temperatura, ale też smog. Tworząc zielone korytarze, wpuszcza się do miasta czyste, chłodne powietrze z otaczających gór.

Z kolei mieszkańcy Paryża, Aten, Rotterdamu, Mediolanu i Majorki już od kilku lat mają do swojej dyspozycji specjalną aplikację o nazwie Extrema. Pokazuje ona, gdzie znajduje się najbliższe ogólnodostępne miejsce z klimatyzacją czy ujęcie wody pitnej.

Na podstawie analizy satelitów aplikacja podpowiada też, jaką drogę warto obrać, aby uniknąć miejsc, w których panuje uporczywy upał. Z narzędzia korzystają też służby miejskie, aby zlokalizować najgorętsze obszary miasta, w których mogą pojawić się ofiary upałów.

Długoterminowe prognozy pogody zapowiadają wyjątkowo małe ilości deszczu, którym będą towarzyszyć wysokie temperatury – zwłaszcza w Europie Środkowej i Południowej. Odczują to zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. Aby ułatwić ludziom życie w trakcie zbliżających się upałów, w Barcelonie już niebawem ruszy specjalny program.

Schrony klimatyczne: ochrona przed saharyjskimi upałami

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Miasta
Polskie miasto wśród najlepszych miejsc w Europie. „Idealne na długi weekend”
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Miasta
Polska metropolia wśród 50 najlepszych miast na świecie. „Mistrzowska mieszanka”
Miasta
Polskie miasto w czołówce prestiżowego rankingu. Nagroda za „kulturę kulinarną”
Miasta
Dwie polskie metropolie wśród najlepszych miast na świecie. Wyniki rankingu
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Miasta
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Europa na czele po 34 latach
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej