8 lat budowy i pół miliarda euro: Oslo ma nowe muzeum narodowe

Mieszkańcy Norwegii, a także miłośnicy sztuki z całej Europy, na otwarcie tego muzeum czekali osiem lat. Imponujące Nasjonalmuseet w Oslo niebawem przyjmie pierwszych zwiedzających.

Publikacja: 24.03.2022 10:29

Budynek nowego muzeum narodowego w Oslo.

Budynek nowego muzeum narodowego w Oslo.

Foto: Borre Hostland

Nowy gmach Muzeum Narodowego w Oslo to największe muzeum ze wszystkich tego typu instytucji znajdujących się w krajach europejskiej Północy. Jego realizacja była niezwykle kosztowna – inwestycja pochłonęła ponad 600 milionów euro.

Nasjonalmuseet – największe muzeum północnej Europy

Już za chwilę Oslo stanie się zagłębiem ogromnych, ultranowoczesnych muzeów sztuki. Do otwartego w październiku 2021 roku Munchmuseet, poświęconego twórczości najsłynniejszego norweskiego malarza Edwarda Muncha, już w czerwcu dołączy Nasjonalmuseet – nowy, gigantyczny gmach norweskiego Muzeum Narodowego.

W odróżnieniu od górującego nad nabrzeżem Oslo 60-metrowego Munchmuseet, wysokość nowego Muzeum Narodowego zrównano z otaczającymi je budynkami. Ono wównież jednak robi wrażenie dość mrocznym wyglądem za sprawą elewacji z ciemnego łupka. I również ten budynek ulokowano nad brzegiem zatoki Oslofjorden.

Iwan Baan

Projekt nowego gmachu Muzeum Narodowego w Oslo wyszedł spod ołówków architektów z działającej od lat 60. niemieckiej pracowni Kleihues + Schuwerk. Na swoim koncie mają wiele projektów budynków, między innymi hotel Concorde (teraz Sofitel) oraz siedzibę Federalnej Służby Wywiadu w Berlinie. W trakcie jest też remont Muzeum Pergamońskiego według projektu Kleihues + Schuwerk.

Na zwiedzających w Nasjonalmuseet będzie czekać ponad 47 tysięcy dzieł sztuki rozlokowanych na 13 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawowej. Norweskie Muzeum Narodowe będzie zatem większe niż muzeum Guggenheima w Bilbao czy amsterdamskie Rijksmuseum.

Czytaj więcej

Muzeum Ermitażu sławiło potęgę Rosji. „Dyplomacja artystyczna” legła w gruzach

Ekspozycja będzie zawierać wiele najcenniejszych dzieł sztuki norweskiej na czele z „Madonną” i jedną z czterech wersji słynnego „Krzyku” autorstwa Edwarda Muncha. Nie zabraknie też eksponatów ukazujących historię i dziedzictwo kulturowe Norwegii, a także Østlandet – regionu, w którym znajduje się Oslo.

W Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Designu – bo tak brzmi pełna nazwa Nasjonalmuseet – znajdzie się także mnóstwo dzieł najwybitniejszych artystów z całego świata. Będą to na przykład obrazy Fridy Kahlo czy mistrzów malarstwa holenderskiego. W przestrzeniach muzeum będzie można też obejrzeć bogate zbiory z dziedzin designu i architektury, między innymi skandynawską sztukę użytkową, chińską porcelanę czy średniowieczne tapiserie.

Nowe Muzeum Narodowe w Oslo – długa i kosztowna inwestycja

Otwarcie Nasjonalmuseet planowane jest na 11 czerwca 2022 roku. Na ten moment twórcy muzeum kazali czekać aż osiem lat. Dlaczego tak długo?

Dziennikarz „Guardiana” Daniel Boffey” tłumaczy, że na drodze realizacji stanęły niekorzystne dla instytucji decyzje norweskiego parlamentu, które skutecznie opóźniły jej otwarcie.

W końcu jednak to otwarcie nastąpi, ale – jakby było mało problemów – odbędzie się to w niełatwych czasach. Trudno bowiem prognozować, że za nieco ponad dwa miesiące Europa otrząśnie się z kryzysu związanego z wojną w Ukrainie.

Jednak zdaniem Karin Hindsbo, dyrektorki Muzeum Narodowego w Oslo, każdy moment jest dobry na ucieczkę w świat sztuki. „Być może zatracenie się w sztuce nie jest takim złym pomysłem w obecnych czasach” – powiedziała dyrektor Hindsbo w rozmowie z Boffeyem.

Nowy gmach Muzeum Narodowego w Oslo to największe muzeum ze wszystkich tego typu instytucji znajdujących się w krajach europejskiej Północy. Jego realizacja była niezwykle kosztowna – inwestycja pochłonęła ponad 600 milionów euro.

Nasjonalmuseet – największe muzeum północnej Europy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Miasta
Na Cyprze wyrośnie „miasto przyszłości”. To pomysł słynnego architekta
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Miasta
W polskich miastach nadchodzi era burmistrzów nocnych. W Europie to już standard
Miasta
Jak się żyje w najlepszym na świecie mieście do życia? Kolejny sukces Wiednia
Miasta
Najszczęśliwsze miasta na świecie. Polska metropolia w czołowej setce
Miasta
Europa: które miasta czeka zalew turystów latem? Polska metropolia w czołówce