Plany odbudowy katedry Notre Dame zatwierdzone. Powstanie „Disneyland”?

Podjęto ostateczną decyzję dotyczącą sposobu renowacji zniszczonej w pożarze paryskiej katedry Notre Dame. Wiadomo już, jak będzie wyglądać katedra po remoncie. Decyzja budzi jednak kontrowersje.

Publikacja: 10.12.2021 12:08

Budowę paryskiej katedry Notre Dame ukończono w 1345 roku.

Budowę paryskiej katedry Notre Dame ukończono w 1345 roku.

Foto: Mehmet Turgut Kirkgoz

Pomimo oficjalnego apelu, jaki pod adresem osób odpowiedzialnych decyzję o odbudowie katedry Notre Dame wystosowali przedstawicieli francuskiej kultury, sztuki i mediów, dojdzie do realizacji kontrowersyjnego planu.

Nowe, kontrowersyjne oblicze Notre Dame

Pieczę nad odbudową paryskiej katedry sprawuje archidiecezja paryska. W pracach uczestniczą też architekci i konserwatorzy zabytków. Zatwierdzony ostatecznie plan zakłada między innymi umieszczenie na ścianach murali współczesnych artystów czy zastąpienie lampami ponad stuletnich elementów dekoracyjnych. Według zamysłu wystrój katedry będzie w istocie ścieżką zwiedzania wypełnioną treściami, które mają być czytelne do międzynarodowej publiczności.

Czytaj więcej

Notre Dame zostanie odbudowana metodami sprzed 800 lat

Jak tylko projekt trafił do wiadomości publicznej, spotkał się z krytyką. Nazwano go „politycznie poprawnym Disneylandem”, zarzucając jego autorom niszczenie wielowiekowego dziedzictwa oraz religijnej wymowy budynku po to, by stworzyć kiczowatą atrakcję turystyczną Paryża.

W gronie około stu krytyków projektu znalazły się prominentne osoby z francuskiego świata kultury i sztuki. Osoby te wystosowały oficjalny apel, aby zachować „osobowość i odrzucić kontrowersyjny projekt.

Paryska archidiecezja odmówiła ustosunkowania się do tego apelu. Tymczasem dokładnie dobę po jego publikacji 24 członków francuskiej Komisji Dziedzictwa Narodowego i Architektury (CNPA) spotkało się za zamkniętymi drzwiami, aby głosować nad przyszłym wyglądem kariery. Do ostatecznego zatwierdzenia (lub odrzucenia) projektu brakowało tylko decyzji CNPA.

Grono architektów, polityków i przedstawicieli Kościoła, zasiadających w CNPA, zatwierdziło projekt niemal w całości, mając do niego jedynie dwie uwagi. Po pierwsze, wzdłuż ścian katedry należy umieścić rzeźby – tak jak to było przed pożarem. Po drugie, zachowany ma również zostać oryginalny układ ław. Francuskie Ministerstwo Kultury również nie sprzeciwiło się projektowi.

Katedra Notre Dame po pożarze

Gigantyczny pożar w katedrze Notre Dame wybuchł 15 kwietnia 2019 roku, wywołując ogromne poruszenie na całym świecie. Ogień strawił jedną trzecią więźby dachowej, zniszczeniu uległo też sklepienie nawy głównej oraz część wnętrza świątyni.

Katedra Notre Dame znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco. Każdego roku zabytek odwiedziało około 12 milionów ludzi. Po pożarze prezydent Emmanuel Macron uroczyście zobowiązał się do odbudowania katedry w ciągu pięciu lat. Plan odbudowy zniszczonych elementów zakłada wykorzystanie takich samych materiałów, z jakich pierwotnie je wykonano – czyli z francuskiego dębu.

Wygląd katedry, jaki znaliśmy aż do pożaru, był dziełem wybitnego francuskiego architekta, historyka sztuki i konserwatora zabytków, Eugène’a Viollet-le-Duca. Dokonał on rekonstrukcji budynku w latach 1844-1864, przywracając elementy konstrukcyjne i rzeźby, które istniały jeszcze w średniowieczu. Rekonstrukcja Viollet-le-Duca nie odbyła się jednak na tak dużą skalę jak ta, która czeka katedrę w najbliższych latach.

Ponowne otwarcie katedry Notre Dame planuje się na 2024 roku, kiedy we Francji będą odbywać się Igrzyska Olimpijskie.

Pomimo oficjalnego apelu, jaki pod adresem osób odpowiedzialnych decyzję o odbudowie katedry Notre Dame wystosowali przedstawicieli francuskiej kultury, sztuki i mediów, dojdzie do realizacji kontrowersyjnego planu.

Nowe, kontrowersyjne oblicze Notre Dame

Pozostało 94% artykułu
Miasta
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Europa na czele po 34 latach
Miasta
Warszawa ma najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Prestiżowa nagroda
Miasta
Jedna z najsłynniejszych ulic świata przejdzie rewolucję. Zmiana po stu latach
Miasta
Ranking: Najmodniejsze dzielnice na świecie. Polskie miasto w ścisłej czołówce
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Miasta
Symbol Małopolski w czołówce zabytków Europy. „Warto zobaczyć choć raz w życiu”