Bill Gates pokazał, jakie książki czyta. Wojna, szpiedzy i sztuczna inteligencja

Jak co roku, Bill Gates poleca na swoim blogu książki na lato. Literackie rekomendacje jednego z najbogatszych ludzi świata stały się już tradycją, a Bill Gates potrafi zaskoczyć propozycjami książkowym. W tym roku wsród polecanych książek znalazła się powieść „Kulawe konie”, która doczekała się serialowej adaptacji.

Publikacja: 23.05.2024 17:50

Bill Gates regularnie dzieli się z czytelnikami jego blogami książkowymi rekomendacjami. Za każdym r

Bill Gates regularnie dzieli się z czytelnikami jego blogami książkowymi rekomendacjami. Za każdym razem wybiera pięć pozycji.

Foto: F. Carter Smith: Bloomberg Finance LP

Jak co roku, twórca Microsoftu Bill Gates opublikował na swoim blogu wpis poświęcony najlepszym jego zdaniem książkom na lato. Jedna z pięciu książek z zestawienia doczekała się swojej serialowej adaptacji, która szybko zyskała status kultowej. Co ciekawe, jak zauważa Gates, wszystkie książki na jego tegorocznej liście mają pewną wspólną cechę.

Najlepsze książki na wakacje zdaniem Billa Gatesa

Bill Gates prowadzi swojego bloga pod tytułem Gates Notes od 2010 roku. Z czasem strona rozrosła się do całkiem obszernego serwisu, w którym miliarder opisuje swoje przemyślenia na temat bieżących wyzwań, przed którymi stoi ludzkość, a także informuje o działalności swojej fundacji.

Oprócz tego twórca Microsoftu dzieli się ze swoimi czytelnikami inspirującymi historiami na temat innych ludzi, a także poleca warte uwagi filmy, swoją ulubioną muzykę oraz książki, które jego zdaniem warto przeczytać. Nie inaczej było w tym roku.

Czytaj więcej

Powstaje największe w Europie miasto 15-minutowe. To dzieło słynnych architektów

W swoim najnowszym wpisie na temat pięciu najlepszych książek na lato Gates przyznał się, że jest miłośnikiem powieści szpiegowskich. I taka właśnie pozycja — „Kulawe konie” Johna le Carré — znalazła się wśród jego faworytów.

Głównym bohaterem powieści jest szef fikcyjnej grupy Slough House działającej w ramach MI5, brytyjskiej służby bezpieczeństwa. Gates opisuje go jako (pozornie) całkowitą antytezę Jamesa Bonda. To niezdarny alkoholik, który jednak w pewnym momencie zaskakuje widza swoimi umiejętnościami.

Gates poleca przy okazji serialową adaptację powieści z Garrym Oldmanem w roli szefa Slough House. Zdaniem biznesmena produkcja oferuje podobne emocje, co książka.

Kolejną książką, którą poleca Gates, jest powieść „Kobiety” Kristin Hannah. Opowiada ona historię amerykańskich pielęgniarek, które pracowały na frontach wojny w Wietnamie, a które po powrocie do USA musiały zmierzyć się z trudną sytuacją panującą wówczas w ich kraju.

Co czyta Bill Gates?

Trzecia pozycja na liście Gatesa to książka Chrisa Andersona pod tytułem „Infectious Generosity” (ang. „Zaraźliwa hojność”), która nie doczekała się jeszcze polskiego przekład. Jej autor opisuje sposób, w jaki internet może pomóc w szerzeniu działalności prospołecznej — zarówno przez osoby prywatne, jak i rządy państw i przedsiębiorstwa. „Nie chodzi tylko o rozdawanie pieniędzy” — zdradza ideę Andersona Bill Gates.

Kolejna książka to „Brave New Words” (ang. „Nowe, wspaniałe światy”) Sala Khana, założyciela organizacji Khan Academy, którego Gates osobiście bardzo ceni. Autor przedstawia w książce swoją wizję pozytywnego wpływu sztucznej inteligencji na sferę edukacji.

Ostatnia książka — „How to Know a Person” (ang. „Jak poznać osobę”) Davida Brooksa — to praktyczny poradnik. Autor opisuje w nim metodę „głośnego słuchania”, mającą uczynić rozmowę z drugim człowiekiem bardziej wartościową, a co za tym idzie — pozwalającą nawiązać z nim głębszą relację.

Wszystkie pięć książek, które poleca Gates, łączy pewien konkretny aspekt, choć, jak sam przyznał miliarder, wcale nie miał takiej intencji przy tworzeniu swojego zestawienia. „Książki i seriale na mojej letniej liście dotykają idei służby dla innych — dlaczego ją wykonujemy, co ją utrudnia i dlaczego mimo wszystko powinniśmy ją kontynuować” — tłumaczy twórca Microsoftu.

„Nie chciałem zagłębiać się w ideę służby, ale obecnie jest ona bardziej aktualna niż kiedykolwiek wcześniej. Kiedy nagłówki dominuje temat wojen, a sfera polityczna jest coraz bardziej spolaryzowana, docenianie tych, którzy pomagają innym i rozważają, w jaki sposób możemy być bardziej hojni, wydaje się bardzo inspirujące” — podkreśla biznesmen.

Jak co roku, twórca Microsoftu Bill Gates opublikował na swoim blogu wpis poświęcony najlepszym jego zdaniem książkom na lato. Jedna z pięciu książek z zestawienia doczekała się swojej serialowej adaptacji, która szybko zyskała status kultowej. Co ciekawe, jak zauważa Gates, wszystkie książki na jego tegorocznej liście mają pewną wspólną cechę.

Najlepsze książki na wakacje zdaniem Billa Gatesa

Pozostało 90% artykułu
Ludzie
Omenaa Mensah, Rafał Brzoska: Każdy twardziel mięknie, gdy usłyszy „dziękuję”
Ludzie
Jannik Sinner: tenisista numer 1 na świecie stał się królem „cichego luksusu”
Ludzie
Roszada w imperium najbogatszego Europejczyka. Nowy faworyt do przejęcia władzy
Ludzie
Agnieszka Grochowska: Nie muszę przepraszać za to, że jestem
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Ludzie
Szef kuchni Przemysław Klima: lepiej u siebie być królem niż gdzie indziej nikim
Materiał promocyjny
Warto podjąć wyzwanie. Polscy laureaci o kulisach Konkursu Nagroda Jamesa Dysona