Powstaje największe w Europie miasto 15-minutowe. To dzieło słynnych architektów

Nieopodal Aten powstaje nowoczesne i „inteligentne” miasto 15-minutowe. Ma być największym tego rodzaju założeniem urbanistycznym w Europie. Grecja to kolejny kraj w Europie, który wprowadza w życie zasady miast 15-minutowych.

Publikacja: 22.05.2024 13:27

Greckie miasto 15-minutowe współtworzą najwybitniejsi współcześni architekci, między innymi Japończy

Greckie miasto 15-minutowe współtworzą najwybitniejsi współcześni architekci, między innymi Japończyk Kengo Kuma i biuro Brytyjczyka Normana Fostera.

Foto: Materiały prasowe

Budowa „inteligentnego”, 15-minutowego miasta pod Atenami o nazwie Ellinikon znajduje się już na dość zaawansowanym etapie. Twórcy kosztującej osiem miliardów euro inwestycji zapowiadają, że będzie to największe tego rodzaju założenie urbanistyczne w Europie. Będzie można tu mieszkać, pracować i wypoczywać – i obywać się bez konieczności jazdy samochodem.

Grecja: powstaje największe w Europie miasto 15-minutowe

Budowa ultranowoczesnego miasta Ellinikon trwa od prawie trzech lat i właśnie wkroczyła w kolejny etap. Uruchomienie prac budowlanych wielokrotnie przekładano, jednak ambitny plan nareszcie nabiera rozpędu.

W przyszłości budowany na wybrzeżu Morza Egejskiego Ellinikon ma pomieścić luksusowe dzielnice mieszkaniowe, wszelkiego rodzaju punkty usługowe, hotele, biura, a także ośrodki kulturalne, rozrywkowe i wypoczynkowe.

Czytaj więcej

Projektant najwyższego wieżowca w Polsce ogłasza konkurs. Chce odbudować Charków

Centralną częścią miasta będzie rozległy park o powierzchni około dwóch milionów metrów kwadratowych. Całe miasto ma być skąpane w zieleni, a tworzące je budynki — wpisywać się w nurt biofilii.

Zgodnie z założeniami twórców projektu, Ellinikon ma funkcjonować zgodnie z zasadami miasta 15-minutowego. Oznacza to, że w celu załatwienia codziennych życiowych spraw będzie można przemieścić się z domu do konkretnego punktu w ciągu 15 minut — pieszo lub transportem publicznym. Takie realizacje powstały lub powstają na całym świecie, również w Europie — między innymi w Barcelonie, Rzymie i Dublinie.

Materiały prasowe

Oprócz kilku greckich pracowni architektonicznych, między innymi 314 Architecture Studio czy Bobotis+Bobotis Architects, w projektowaniu Ellinikonu biorą udział światowej sławy biura pod kierunkiem „starchitektów” — wymieńmy chociażby Foster + Partners, Kengo Kuma & Associates czy Bjarke Ingels Group (BIG). Inwestorem jest grecka firma deweloperska LAMDA Development.

Miasto 15-minutowe powstaje pod Atenami 

W miejscu, gdzie powstaje teraz Ellinikon, wcześniej znajdował się międzynarodowy port lotniczy, działający od 1938 do 2001 roku. Potem, na potrzeby igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Atenach w 2004 roku, wybudowano tu centrum żeglarstwa.

Na terenie Ellinikonu od 2022 roku funkcjonuje już interaktywny park rozrywki o nazwie Ellinikon Experience Park. Jest on częścią większego nadmorskiego założenia parkowego, które ma być największym tego rodzaju obszarem w Europie.

Materiały prasowe

Częścią parku są również zabytkowe hangary — pozostałości po dawnym lotnisku. Nie rozebrano również starego terminalu z lat 60. ubiegłego wieku — w przyszłości ma się w nim mieścić ogromna przestrzeń do organizacji różnego rodzaju wydarzeń.

W 2026 roku ma natomiast dobiec końca pierwsza faza budowy Ellinikonu. W ramach tego etapu ma powstać między innymi Riviera Tower projektu Foster + Partners — pierwszy wieżowiec w Grecji, a także Riviera Galleria autorstwa Kengo Kumy — luksusowe centrum handlowe ze sklepami renomowanych marek, eleganckimi restauracjami i kawiarniami.

Na lato 2027 roku planuje się też otwarcie luksusowego kompleksu wypoczynkowego Mandarin Oriental. Jego częścią ma być między innymi pięciogwiazdkowy hotel, oferujący 123 pokoje oraz 17 luksusowych rezydencji.

Ellinikon będzie też centrum kulturalnym, łączącym ze sobą 14 najważniejszych, znajdujących się w okolicy obiektów historycznych. Nowy szlak kulturowy będzie liczył kilkanaście kilometrów oraz kolejne 50 kilometrów ścieżek pieszych i rowerowych. Transport publiczny w Ellinikonie będzie bazował na pojazdach elektrycznych.

Budowa „inteligentnego”, 15-minutowego miasta pod Atenami o nazwie Ellinikon znajduje się już na dość zaawansowanym etapie. Twórcy kosztującej osiem miliardów euro inwestycji zapowiadają, że będzie to największe tego rodzaju założenie urbanistyczne w Europie. Będzie można tu mieszkać, pracować i wypoczywać – i obywać się bez konieczności jazdy samochodem.

Grecja: powstaje największe w Europie miasto 15-minutowe

Pozostało 89% artykułu
Architektura
Nadbrzeże w Wielkopolsce jednym z najładniejszych na świecie. Sukces Polaka
Architektura
Nowa siedziba banku centralnego Iraku. Ogromny wieżowiec ma być symbolem kraju
Architektura
Osiedle na Pomorzu w gronie najpiękniejszych na świecie. Prestiżowa nagroda
Architektura
Warszawski bar z tytułem najładniejszego na świecie. Sukces polskich architektów
Architektura
Filharmonia Szczecińska kończy 10 lat. Światową sławę zawdzięcza Hiszpanom
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne