Malezja ma nowego „króla rotacyjnego”. To miliarder, który kocha luksusowe auta

Malezja ma nowego króla. W ramach systemu rotacyjnego władca w tym kraju zmienia się co pięć lat. Tym razem monarchą został jeden z najbogatszych ludzi w kraju, ekscentryczny miliarder, który kolekcjonuje luksusowe samochody i kocha motocykle Harley-Davidson.

Publikacja: 01.02.2024 12:47

Nowy władca objął tron na pięć lat.

Nowy władca objął tron na pięć lat.

Foto: HASNOOR HUSSAIN / POOL / AFP

Ibrahim Iskandar na tron wstąpił 31 stycznia 2024 roku. Sułtan malezyjskiego stanu Johor zajmie rotacyjne stanowisko króla Malezji — to konsekwencja systemu politycznego, który obowiązuje w tym kraju. Jego „kadencja” potrwa pięć lat. Kim jest nowy władca Malezji? 

Nowy rotacyjny król Malezji: miliarder, który kocha luksusowe samochody

Od 1957 roku, kiedy Malezja uniezależniła się od Wielkiej Brytanii i uzyskała niepodległość, funkcjonuje w Malezji typ monarchii, którą obserwatorzy życia tego kraju potocznie nazywają rotacyjną. To bodaj jedyny tego typu system monarchiczny na świecie.

Na czym polega system monarchii rotacyjnej? Sukcesja tronu w Malezji nie następuje po śmierci czy abdykacji panującego monarchy, tak jak w większości monarchii na całym świecie. Nie jest też warunkiem koniecznym, aby następca tronu był potomkiem ustępującego króla.

Czytaj więcej

Roszada w firmie najbogatszego Europejczyka. Do gry wchodzi generacja Z

Zamiast tego, co pięć lat na tron wstępuje sułtan jednego z dziewięciu malezyjskich stanów. Po zakończeniu pięcioletniej „kadencji” królem-elektem zostaje sułtan kolejnego stanu — zgodnie z ustaloną kolejnością rotacji. Elekcji nowego króla dokonuje Zgromadzenie Władców, składające się z sułtanów wszystkich dziewięciu stanów.

Ceremonia zaprzysiężenia nowego władcy.

Ceremonia zaprzysiężenia nowego władcy.

HASNOOR HUSSAIN / POOL / AFP

Tym razem nowym malezyjskim królem-elektem został sułtan stanu Johor, 65-letni Ibrahim Iskandar, jeden z najbardziej wyrazistych malezyjskich arystokratów. Słynie on z zamiłowania do motoryzacji, a zwłaszcza motocykli oraz luksusowych samochodów.

Jeszcze za czasów panowania w stanie Johor przyszły monarcha co roku wybierał się w coroczny objazd po swoich włościach — jednak nie w luksusowej limuzynie, ale na swoim Harleyu-Davidsonie. Zdarzało się też tak, że wyjeżdżał w trasę ciężarówką.

W trakcie tych wypraw przyszły król-elekt Malezji angażował się w działalność charytatywną, rozdając pieniądze członkom lokalnych społeczności. Zaskarbił sobie tym sympatię nie tylko mieszkańców stanu Johor, ale również innych malezyjskich stanów. Warto przy tym dodać, że zapewne że zapewne mało kto odważy się publicznie skrytykować króla — czyn ten grozi w Malezji karą więzienia.

Monarchia rotacyjna w Malezji: na czym polega?

Ibrahim Iskandar urodził się w 22 listopada 1958 roku w Johor Bahru, stolicy stanu Johor, w trakcie królewskiej „kadencji” swojego dziadka Ibrahima. Jest synem panującego w latach 1984-1989 króla Iskandara, ma malezyjsko-brytyjskie pochodzeni. Ze swoją żoną, Rają Permaisuri Agong, doczekał się szóstki potomków, z których jeden (syn) zmarł w wieku 25 lat.

MOHD RASFAN / POOL / AFP

Wydaje się, że król Ibrahim Iskandar nie będzie biernym monarchą, zamkniętym w pałacu królewskim w Kuala Lumpur i pełniącym wyłącznie funkcje reprezentacyjne. W swojej niedawnej wypowiedzi jasno zdefiniował rolę, w jakiej widzi siebie jako króla.

„W parlamencie jest was 222. Na zewnątrz jest ponad 30 milionów ludzi. Nie z wami tu jestem, ale z nimi” — powiedział nowy król-elekt, zwracając się do członków malezyjskiego parlamentu.

Król brahim Iskandar jest również miliarderem. Posiada firmy w branży wydobywczej, nieruchomościach, telekomunikacji, a także wytwórnie oleju palmowego. Według szacunków „Bloomberga” monarcha posiada wraz ze swoją rodziną majątek o wartości co najmniej 5,7 miliarda dolarów.

Media malezyjskie informują również, że nowy król ma kolekcję luksusowych samochodów liczącą trzysta egzemplarzy, jeden z nich miał należeć niegdyś do Adolfa Hitlera. W wywiadzie przed 11 laty Ibrahim Iskandar stwierdził, że przywódca III Rzeszy był przyjacielem jego pradziadka.

Ibrahim Iskandar na tron wstąpił 31 stycznia 2024 roku. Sułtan malezyjskiego stanu Johor zajmie rotacyjne stanowisko króla Malezji — to konsekwencja systemu politycznego, który obowiązuje w tym kraju. Jego „kadencja” potrwa pięć lat. Kim jest nowy władca Malezji? 

Nowy rotacyjny król Malezji: miliarder, który kocha luksusowe samochody

Pozostało 92% artykułu
Ludzie
To on ubrał Michała Probierza na Euro 2024. Michał Kędziora: Widać, że idzie szef
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Ludzie
Omenaa Mensah, Rafał Brzoska: Każdy twardziel mięknie, gdy usłyszy „dziękuję”
Ludzie
Jannik Sinner: tenisista numer 1 na świecie stał się królem „cichego luksusu”
Ludzie
Roszada w imperium najbogatszego Europejczyka. Nowy faworyt do przejęcia władzy
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Ludzie
Agnieszka Grochowska: Nie muszę przepraszać za to, że jestem
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży