„Najbogatszy milenials Europy” debiutuje na liście miliarderów. Skok do czołówki

Magazyn „Forbes” opublikował ranking najbogatszych ludzi na świecie. Mark Mateschitz, syn zmarłego w 2022 roku Dietera Mateschitza, twórcy imperium Red Bulla, zaliczył w nim spektakularny debiut. 30-leni Austriak trafił do czołowej pięćdziesiątki.

Publikacja: 05.04.2023 13:11

Mark Mateschitz i Christian Horner, szef zespołu Red Bull Racing na torze Bahrajnie podczas przygoto

Mark Mateschitz i Christian Horner, szef zespołu Red Bull Racing na torze Bahrajnie podczas przygotowań do startu tegorocznego sezonu Formuły 1.

Foto: PAP/Panoramic

Na świecie jest 2450 osób z majątkiem wartym co najmniej miliard dolarów — tak wynika z najnowszej aktualizacji na liście najbogatszych ludzi magazynu „Forbes”. Zadebiutował w niej zaledwie 30-letni Mark Mateschitz, syn założyciela Red Bulla. Młody Austriak, nazywany „najbogatszym milenialsem Europy” od razu trafił do czołowej pięćdziesiątki.

Mark Mateschitz — najmłodszy debiutant w gronie miliarderów

Urodzony Mark Mateschitz ma 30 lat i majątek, którego wartość szacuje się na 34,7 miliarda dolarów. Plasuje go to na pozycji najbogatszego Austriaka — i jednego z 50. najbogatszych ludzi na świecie. Mateschitz jest też najbogatszym debiutantem na liście miliarderów „Forbesa”.

Czytaj więcej

Zara się zmieni. Córka założyciela przejmuje stery i ma rewolucyjną wizję marki

Mateschitz jest też najmłodszym miliarderem w gronie 50 najbogatszych miliarderów. Wiek znakomitej większości tych osób jest zdecydowanie emerytalny. Średnia wieku w całym rankingu miliarderów „Forbesa” wynosi 65 lat.

Znalezienie się na tak wysokiej pozycji Mateschitz zawdzięcza swojemu ojcu, Dietrichowi Mateschitzowi, który we współpracy z tajskim przedsiębiorcą Chaleo Yoovidhya założył w latach 80. koncern Red Bull. Po śmierci Mateschitza-seniora w październiku ubiegłego roku Mark, jego jedyny syn, przejął 49 procent udziałów w firmie.

Mark Mateschitz przez większość dotychczasowego życia zachowywał anonimowość – wychowywał się pod nazwiskiem matki, Anity Gerhardter. Nie bywał też zbyt często na wydarzeniach towarzyskich.

Nazwiska ojca Austriak zaczął używać po skończeniu studiów, gdy zaczął pracę w Red Bullu. Szybko zaczął zajmować kolejne ważne stanowiska w firmie. Dietrich Mateschitz od początku przygotowywał swojego jedynego syna do przejęcia kontroli nad Red Bullem, jednak decydujący wpływ na funkcjonowanie koncernu ma rodzina Yoovidhya.

Najbogatsi ludzie na świecie — najnowszy ranking „Forbesa”

Jeżeli chodzi o grono nowych młodych miliarderów, Mateschitz nie jest rekordzistą pod względem wieku. W gronie rozsianych na całym świecie miliarderów nie zabrakło debiutantów, którzy nie skończyli jeszcze 20 lat. Mowa o Włochu Clemente Del Vecchio i Koreance Kim Jung-youn.

Clemente Del Vecchio jest dziedzicem fortuny należącej do jego ojca, Leonarda Del Vecchio. Był on właścicielem holdingu Delfin posiadającego większościowe udziały w koncernie Luxottica, do którego należy między innymi marka Ray-Ban. Kim Jung-youn to z kolei córka Kim Jung-ju, założyciela Nexona, giganta branży gamingowej. Ojcowie obydwojga dziedziców zmarli w ubiegłym roku.

Jeżeli Mateschitz ma ambicję piąć się coraz wyżej w rankingu „Forbesa”, będzie musiał się jeszcze trochę postarać, aby powiększyć swój stan posiadania. Majątki osób znajdujących się w ogonie pierwszej dziesiątki wciąż są prawie trzy razy większe od fortuny 30-letniego Austriaka.

Na samym szczycie zestawienia nieprzerwanie króluje trójca najbogatszych miliarderów na świecie: Bernard Arnault na miejscu pierwszym, a tuż za nim: Elon Musk i Jeff Bezos. Jednak i tutaj nastąpiła pewna znacząca roszada. Arnault, właściciel konglomeratu LVMH, największego koncernu branży luksusowej, strącił niedawno z pierwszego miejsca Elona Muska.

Co więcej, Arnault dołączył właśnie do bardzo wąskiego grona jedynych miliarderów w historii, który zgromadził fortunę wartą co najmniej 200 miliardów dolarów. Jak dotąd udało się to jedynie Muskowi i Bezosowi.

Ludzie
Jak zarobić pierwszy miliard? Upadek mitu o karierze „od zera do milionera”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Bernard Arnault zbił majątek dzięki biznesowi w Polsce. Rzucił wyzwanie Szwedom
Ludzie
Franz von Holzhausen: wizjoner, który unika mediów. Szara eminencja w Tesli
Ludzie
AVA: marka kosmetyczna, która powstała z zamiłowania do natury
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ludzie
„Diuna” zrobiła z niego megagwiazdę. Timothée Chalamet: aktor, który łamie zasdy