Najbadziej „piwne” miasta świata. Kraków w ścisłej czołówce

Naprawdę dobrego piwa można napić się nie tylko w Czechach czy Niemczech. Wystarczy wizyta w Krakowie. Stolica Małopolski została uznana za jedno z najlepszych na świecie miast dla osób, które przepadają za piwem.

Publikacja: 29.07.2021 11:15

Najbadziej „piwne” miasta świata. Kraków w ścisłej czołówce

Foto: Fot: Lucas Albuquerque/Unsplash

Wydawać by się mogło, że skoro Czesi konsumują najwięcej piwa na świecie, to miastem, w którym znajdziemy najwięcej browarów i piwiarni, będzie Praga. Okazuje się, że stolica Czech w rankingu najbardziej „piwnych” miast zajmuje wysoką pozycję, ale wcale nie pierwszą.

Ranking: najbardziej „piwne” miasta na świecie

Opublikowany przez brytyjską firmę z rynku usług finansowych Money.co.uk raport „Global Beer Lovers’ City Index” pokazuje, że Pragę wyprzedziło tylko jedno miasto. To amerykańskie Asheville w Północnej Karolinie, które uzyskało najwyższą notę w rankingu – 8,41 w dziesięciopunktowej skali.

Czytaj też: Światowy top: warszawiacy rocznie wydają na piwo fortunę

To właśnie ta niewielka amerykańska miejscowość ma według autorów raportu największą i najciekawszą scenę piwną na świecie. Ta informacja może być sporym zaskoczeniem. Drugą pozycję w rankingu zajęła Praga czeska z oceną 6,88. Na zaskakująco wysokim, trzecim miejscu, uplasował się Kraków z oceną 4,79.

Tworząc ranking, analitycy Money.co.uk wzięli pod lupę 40 miast, których scena piwna cieszy się największym uznaniem.

Następnie zbadali trzy czynniki. Pierwszy z nich to liczba browarów na 10 tysięcy mieszkańców. Drugim czynnikiem była liczba pubów, klubów i barów na 10 tysięcy mieszkańców, znajdujących się na Trip Advisorze w kategorii „najlepsze życie nocne”.

Trzecim czynnikiem, który uwzględnili analitycy, była średnia cena, którą trzeba zapłacić w danym mieście za kufel piwa (dokładnie mówiąc – pintę piwa, bo autorami rankingu są Anglicy).

Jakie dane przekładają się na wspomniane oceny w skali od 1 do 10? Amerykańskie miasteczko Asheville ma aż 26 browarów (2,8 browaru na 10 tysięcy mieszkańców).

Pubów, barów i klubów obecnych na Trip Advisorze naliczono 73 (7,86 lokalu na 10 tysięcy mieszkańców). Pół litra piwa kosztuje tam średnio 4,19 euro.

W znacznie większej Pradze znajduje się 101 browarów (0,76 browaru na 10 tysięcy mieszkańców). Pubów, barów i klubów obecnych na Trip Advisorze jest tam aż 782 (5,86 lokalu na 10 tysięcy mieszkańców).

Średnia cena kufla piwa w Pradze wynosi jedynie 1,57.

Kraków w pierwszej trójce najbardziej „piwnych” miast

Kraków sporo ustępuje Pradze pod względem liczby browarów i lokali, w których można napić się piwa. O wysokiej pozycji stolicy Małopolski w rankingu mogła zadecydować stosunkowo niewysoka średnia cena za pół litra piwa, wynosząca 2,21 euro.

W granicach Krakowa znajduje się 30 browarów (0,39 browaru na 10 tysięcy mieszkańców). Liczba pubów, barów i klubów wynosi 192 (2,46 lokalu na 10 000 mieszkańców).

Do pierwszej dziesiątki najbardziej „piwnych” miast na świecie dostał się też Wrocław, który uplasował się na dziewiątej pozycji. Miasto ma 27 browarów (0,42 browaru na 10 tysięcy mieszkańców).

We Wrocławiu znajduje się 59 lokali, w których można wstąpić na piwo (0,92 lokalu na 10 tysięcy mieszkańców). Za pół litra piwa zapłacimy średnio 1,99 euro.

Warszawa w rankingu 40 najbardziej „piwnych miast” zajęła czternaste miejsce ze swoimi 52 browarami, 168 lokalami i ceną za piwo wynoszącą średnio 2,21 euro.

Gdzie na piwo w najlepszej cenie?

A oto dziesięć miast, w których według analityków Money.co.uk, zapłacimy najmniej za pół litra piwa, w przeliczeniu na euro.

Jak widać, pierwsza dziesiątka należy do polskich miast. Wrocław, Kraków i Warszawa zajmują kolejno czwartą, piątą i szóstą pozycję.

  1. Buenos Aires (Argentyna): 1,37 euro
  2. Prague Czech Republic 1,57 euro
  3. Mexico City Mexico 1,65 euro
  4. Wrocław Poland 1,99 euro
  5. Kraków Poland 2,21 euro
  6. Warsaw Poland 2,21 euro
  7. Moscow Russia 2,41 euro
  8. Fort Collins United States 3,36 euro
  9. Austin United States 3,36 euro
  10. Grand Rapids 3,36 euro

Źródło: Money.co.uk

Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kuchnia
„Ryż wołowy”: koreańska hybryda będzie przełomem w gastronomii?