Restauracja Bottiglieria 1881 z Krakowa z pierwszą gwiazdką Michelin

Swoje wyróżnienia w przewodniku Michelin utrzymały też warszawskie restauracje Alelier Amaro oraz Senses

Publikacja: 22.06.2020 08:14

Fot: Bottiglieria 1881/ Facenookl

Fot: Bottiglieria 1881/ Facenookl

Foto: Fot: Bottiglieria 1881/ Facenookl

Europejska edycja przewodnika Michelin „Main Cities of Europe 2020” po miesiącach niepewności wreszcie doczekała się premiery. W publikacji wzięto znalazły się rekomendacje dla ponad 1850 restauracji z 39 miast w 23 krajach. Polskę tradycyjnie reprezentują Warszawa i Kraków. Cenne gwiazdki zachowały dwie restauracje w stolicy, a do grona polskich posiadaczy prestiżowego wyróżnienia dołączyła też pierwsza w historii resturacja z Krakowa – Bottiglieria 1881.

Szef kuchni z gwiazdkowym doświadczeniem

Czym krakowska restauracja zasłużyła na uznanie inspektorów? Oprócz dyskretnej lokalizacji, klasycznej architektury budynku i wystroju, w którym marmur łączy się z drewnianymi stołami, ozdobnymi rzeźbami z żelaza i stojakami na świetnie dobrane wina, za wyróżnienie odpowiada oczywiście kuchnia szefa Przemysława Klimy.

Czytaj też: Przemysław Klima: „Odkujemy się w pół roku”. Jaka będzie polska gastronomia po pandemii?

Jak czytamy w uzasadnieniu, Klima to „doświadczony i często podróżujący krakowski szef kuchni, któremu restauracja zawdzięcza rozmach, a jego zespół emanuje koncentracją”. Przewodnik przypomina o dotychczasowych doświadczeniach szefa kuchni – pracę dla warszawskich Senses i Atelier Amaro, które utrzymały swoje gwiazdki zdobyte w poprzednich latach.

Klima ma też na swoim koncie staż w kopenhaskiej Nomie, która odcisnęła piętno na menu Bottiglierii 1881. Znajdziemy w nim nowoczesne dania bazujące na najlepszych polskich składnikach, z istotnymi wpływami kuchni nordyckiej.

Debiutantów z Polski znajdziemy również wśród wyróżnionych symbolem Bib Gourmand, przyznawanym za korzystny stosunek jakości do ceny. To warszawska Szóstka, a także Fiorentina w Krakowie.

Kolejne gwiazdki w drodze

Inne ogłoszenia dotyczące restauracji nagrodzonych gwiazdkami, sztućcami i Bib Gourmand poznamy w najbliższych dniach. Oprócz ogłoszenia informacji o nagrodzie dla krakowskiej restauracji w tym tygodniu poznaliśmy też wyniki dotyczące restauracji w Słowenii, a także nowych wyróżnionych z Austrii – wiedeńską Apron i The Glass Garden w Salzburgu.

Europejska edycja przewodnika wychodzi z opóźnieniem, ale już w lutym, jeszcze przed zamknięciem restauracji, ogłoszono laureatów z wpływowej i (jak widać choćby po kuchni Przemysława Klimy) wywierającej duży wpływ także na polskich szefów i restauratorów sceny skandynawskiej. Cztery nowe restauracje z dwiema gwiazdkami to Alchemist (Kopenhaga), Jordnaer (w duńskim Gentofte), Aloe (Älvsjo, Szwecja) i RE-NAA (Stavanger w Norwegii).

Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Kuchnia
„Ryż wołowy”: koreańska hybryda będzie przełomem w gastronomii?