Najpiękniejsza willa w Europie stoi nad Narwią. „Oscar architektury” dla Polaków

„Dune”, czyli „Wydma” — tak brzmi nazwa najpiękniejszego domu w Europie. Projekt warszawskiego biura Mobius Architekci otrzymał prestiżową nagrodę nazywaną „architektonicznym Oscarem”.

Publikacja: 23.05.2023 13:20

Willa „Dune” swoją nazwę zawdzięcza zaokrąglonej bryle przypominającej wydmę.

Willa „Dune” swoją nazwę zawdzięcza zaokrąglonej bryle przypominającej wydmę.

Foto: Paweł Ulatowski

Do długiej listy nagród w krajowych i zagranicznych konkursach, zespół warszawskiej pracowni Mobius Architekci pod kierownictwem Przemka Olczyka dopisał właśnie kolejne wyróżnienie. To nagroda w konkursie European Property Awards 2023-2024. Dom o nazwie „Dune”, czyli po polsku „Wydma” zwyciężył w kategorii „Rezydencje jednorodzinne”. Teraz ma szansę na zwycięstwo w kategorii ogólnoeuropejskiej — na najpiękniejszy budynek w Europie.

Rezydencja „Dune” nad Narwią: Polscy architekci nagrodzeni

Konkurs European Property Awards to europejska edycja organizowanego od 1993 roku międzynarodowego konkursu International Property Awards. W branży architektonicznej określa się go mianem „architektonicznych Oscarów”.

Czytaj więcej

Mikrokamienica w Krakowie najpiękniejszym domem w Polsce. Jest jak kameleon

W edycji za lata 2023-2024 tytuł najlepszej rezydencji jednorodzinnej trafił do „Dune” — znajdującej się nad Narwią rozległej willi, która swoją nazwę zawdzięcza minimalistycznej, zaokrąglonej formie przypominającej wydmę. Za projekt domu odpowiada architekt Przemek Olczyk, założyciel działającej w Warszawie i Krakowie pracowni Mobius.

Paweł Ulatowski

„Dune” wzniesiono na wzgórzu, z którego rozpościera się widok na malownicze krajobrazy Doliny Narwi. Uwagę przykuwa również sama willa, której fasady, pokryte białym tynkiem, kontrastują z roślinnością, a cały obiekt organicznie wpisuje się w krzywizny terenu.

Od strony rzeki łukowata linia domu odzwierciedla bieg rzeki. Z drugiej strony bryła jest nieregularna i płynnie przechodzi w pokrytą zielenią fałdę, tworząc intymny dziedziniec.

Na rozległym parterze liczącego 1500 metrów kwadratowych domu znajduje się większość pomieszczeń utrzymanych w minimalistycznym stylu. Dominuje w nich naturalny kamień i szkło. Dzięki licznym przeszkleniom dom jest doskonale doświetlony, a porośnięty zielenią dach w naturalny sposób chroni wnętrza przed wysokimi temperaturami latem.

Paweł Ulatowski

Willa posiada też niewielki poziom drugi, na którym znajdują się sypialnie. Na obszerny dach można się łatwo dostać się zarówno z sypialni na piętrze, jak i z poziomu ulicy. Do posiadłości przynależą też dwa baseny (wewnętrzny i zewnętrzny), kameralne i nowoczesne ognisko oraz garaże. Nie zabrakło nawet dwóch lądowisk dla helikoptera.

Dune: Polski dom walczy o tytuł najpiękniejszego budynku w Europie

Założona przez architekta Przemka Olczyka pracownia Mobius zajmuje się projektowaniem budynków mieszkalnych, biurowych i usługowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Ich styl jest charakterystyczny i spójny, wyraźnie widać w nich inspiracje twórczością takich architektów jak Mies van der Rohe czy Frank Lloyd Wright. Za swoje projekty biuro otrzymało szereg krajowych i międzynarodowych nagród.

Paweł Ulatowski

W 2009 roku pracownia Mobius trafiła na listę 50 najbardziej elektryzujących młodych pracowni na świecie według renomowanego magazynu branżowego „Wallpaper*”. Dziesięć lat później projekt „Green Line” otrzymał nominację w prestiżowym konkursie imienia Miesa van der Rohe. Z kolei w roku 2020 biuro zdobyło Grand Prix w konkursie Architektura XXL.

W konkursie European Property Awards studio Mobius otrzymało wyróżnienia dwukrotnie: w edycji 2014-2015 dla domu „Edge House” oraz w edycji 2019-2020 dla „Green Line”. Obydwa projekty ogłoszono najlepszymi domami z Polski.

Moda
Adidas tworzy nową markę, pierwszą od 50 lat. Tak ma się ubierać Generacja Z
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Styl życia
Miejsca z najlepszą kuchnią na świecie. Nikt nie jada tak dobrze jak Europa
Architektura
Bugatti wchodzi na rynek nieruchomości. Oto pierwszy apartamentowiec tej marki
Architektura
Berliński „Myszobunkier” zabytkiem. Perła brutalizmu uratowana przed buldożerami
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Architektura
Mikrokamienica w Krakowie najpiękniejszym domem w Polsce. Jest jak kameleon
Architektura
Słynne studio architektoniczne przyznaje: u nas projektuje sztuczna inteligencja