„Efekt Juliye”: ten rok zaczęliśmy się od renesansu mocnego makijażu

Mocny makijaż dawno nie był tak wyrazisty – i tak popularny. Komu zawdzięczamy niespodziewany renesans mocnego podkreślania oczu? Odpowiedź: Julii Fox i Kanye'mu Westowi, głośnej parze gwiazd, którą media ochrzciły mianem „Juliye”.

Publikacja: 01.02.2022 15:53

Julia Fox i Kanye West byli najbardziej obserwowaną parą tegorocznego tygodnia mody w Paryżu. Partne

Julia Fox i Kanye West byli najbardziej obserwowaną parą tegorocznego tygodnia mody w Paryżu. Partnerka Westa regularnie pojawiała się w mocnym makijażu „smokey eye”.

Foto: East News

Początek 2022 roku stoi pod znakiem maksymalizmu, dotyczy to nie tylko mody, ale i pielęgnacji. Oczy, bardzo mocno  podkreślone makijażem, stały się jednym z symboli tegorocznego paryskiego tygodnia mody na który aktorka Julia Fox, nowa partnerka Kanye West, wkroczyła z siłą wodospadu.

Smokey eye: efekt Julii Fox

Nowa partnerka Kanyego Westa (który od niedawna każde na siebie mówić po prostu „Ye”) z pewnością miała niebagatelny wpływ na popularyzację mocnego makijażu oczu. Celebrytka pojawiła się między innymi na pokazie domu mody Kenzo w trakcie paryskiego tygodnia mody. Oczy ubranej w dżinsową kurtkę Schiaparelli aktorki zdobiły bardzo grube czarne kreski.

Dzień później, na pokaz wspomnianego włoskiego domu mody aktorka wybrała się w jeszcze bardziej drapieżnym makijażu, w którym punkt ciężkości w jeszcze większym stopniu położono na oczy. Tym razem powieki aktorki zdobiły poprowadzone aż do łuku brwiowego grube czarne pasy – bo to na pewno nie były już kreski. Fox miała na sobie czarny skórzany kostium i masywne złote kolczyki Schiaparelli.

Czytaj więcej

Żegnamy minimalizm. W modzie i designie wracają kolory – oraz szaleństwo

Niezwykle wyrazisty makijaż Julii Fox natychmiast obiegł świat, nie obyło się bez kontrowersji. Tymczasem podobnie pomalowane oczy można było zauważyć u modelek, które niedawno prezentowały w Paryżu najnowsze kolekcje czołowych domów mody. Przykłady? Po pierwsze, Chanel. Oczy modelek podczas pokazów w Paryżu zdobiły bardzo grube kreski. Inspirowaną awangardą lat 20. i 30. kolekcję Virginie Viard podkreślały asymetryczne smokey eye i cienie z graficznym efektem.

Po drugie, Schiaparelli. Na pokazie, który wraz z nowym chłopakiem oglądała Julia Fox, również nie zabrakło mocno podkreślonych oczu. Trzeba jednak przyznać, że w porównaniu z makijażem celebrytki były to bardzo zachowawcze stylizacje.

Po trzecie, Giambattista Valli. Tu z kole pojawiły się zwielokrotnione kreski wokół oczu – trend, który zyskał popularność między innymi za sprawą serialu „Euforia”, i który wciąż inspiruje do eksperymentów z własnym wizerunkiem.

Maksymalizm rządzi w modzie i pielęgnacji

Bo właśnie o eksperymentowanie chodzi w modnych w tym roku makijażach i ubiorach. Zresztą, makijaż oczu uzyskany za pomocą eyelinera i dużej ilości różnokolorowych cieni do powiek w rolach głównych był bardzo modny znacznie wcześniej.

Wydaje się jednak, że trendy sprzed roku czy dwóch były bardzo nieśmiałymi próbami osiągnięcia nieco bardziej wyrazistego makijażu. W swoim najnowszym raporcie, prognozującym najważniejsze trendy na 2022 rok, Pinterest zapowiedział, że jednym z nich będzie maksymalizm – zarówno w modzie, jak i make-upie.

Zmaksymalizowane smoky eye, odważnie pogrubione kreski i graficzne rysunki eyelinerem wokół oczu – to wszystko zdecydowanie wpisuje się w estetykę makijażowego maksymalizmu.

Patrząc na przykłady, jaki dają celebrytki i modelki na największych światowych wybiegach, można przypuszczać, że moda na mocno podkreślone oczy zostanie z nami na dłużej. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się drapieżny makijaż z dużą ilością czerni, czy kolory, wpisujące się w bardzo popularną modę dopaminową. W końcu w 2022 roku chodzi przede wszystkim o odwagę w bawieniu się swoim wizerunkiem.

Początek 2022 roku stoi pod znakiem maksymalizmu, dotyczy to nie tylko mody, ale i pielęgnacji. Oczy, bardzo mocno  podkreślone makijażem, stały się jednym z symboli tegorocznego paryskiego tygodnia mody na który aktorka Julia Fox, nowa partnerka Kanye West, wkroczyła z siłą wodospadu.

Smokey eye: efekt Julii Fox

Pozostało 91% artykułu
Kosmetyki
Najbogatszy człowiek na świecie znów na zakupach. Przejmuje kolejną włoską markę
Kosmetyki
Trussardi Le Vie di Milano Edizione Millesimata: marzenie o Mediolanie
Kosmetyki
Wraca moda na najbardziej kontrowersyjne perfumy na świecie. „Migrena w sprayu”
Kosmetyki
Słynna marka kosmetyczna na zakręcie. Zarząd przymusowy i zamknięcia sklepów
Kosmetyki
Marina Abramović kotra Gwyneth Paltrow. Nowy projekt kontrowersyjnej artystki
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy